Toshiba i Orange testują szyfrowanie kwantowe w sieci tradycyjnej

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Toshiba i Orange przeprowadziły eksperyment w celu przetestowania sieci bezpieczne kwantowo które można zastosować w istniejących sieciach światłowodowych.

Obie firmy ogłosiły, iż przeprowadziły szczegółową serię pomyślnych ocen, w wyniku których zapewniono kwantową dystrybucję klucza (QKD) współistniejącą z konwencjonalnymi gęste multipleksowanie z podziałem długości fali (DWDM) sygnały danych. Pokazali także bezpieczną kwantową transmisję danych z szybkością 400 Gb/s z szyfrowaniem QKD na łączu światłowodowym o długości 184 km.

Według Toshiby i Orange w ramach ocen laboratoryjnych odtworzono w tej chwili stosowane architektury sieci, schematy transmisji i multipleksowania danych i pokazano, iż dzisiejsze sieci i dane można łatwo i praktycznie chronić przed atakami komputerów kwantowych.

QKD wykorzystuje kwantowe adekwatności światła do generowania i propagowania bitów kwantowych używanych do ustanawiania bezpiecznych kluczy. Zapewnia to ochronę przed kluczowymi zagrożeniami związanymi z kradzieżą.

Obie firmy stwierdziły, iż trwające oceny, które rozpoczęły się na początku tego roku, pokazują, iż sygnały zabezpieczone QKD mogą współistnieć z klasycznymi transmisjami danych w tej samej sieci światłowodowej i pokazują, w jaki sposób technologię QKD można wdrożyć w dzisiejszych istniejących sieciach światłowodowych obok istniejących klasycznych usług danych. Według firm Toshiba i Orange wykorzystanie technologii QKD w istniejących sieciach światłowodowych z transmisją QKD zapewnia znaczne oszczędności i większą szybkość wdrażania, ponieważ eliminuje potrzebę stosowania dedykowanych włókien do transmisji QKD.

Po powodzeniu pierwszej fazy ocen firmy Toshiba i Orange poinformowały, iż przeprowadziły dalsze eksperymenty mające na celu ocenę wdrożenia QKD w bardziej złożonej architekturze, emulującej obecne wdrożenia sieci światłowodowych. Powiedzieli, iż badacze utworzyli sieć o długości 184 km, składającą się z trzech łączy QKD rozmieszczonych na odcinkach standardowego światłowodu jednomodowego i dwóch zaufanych węzłów, reprezentujących typową sieć światłowodową metropolitalną.

Każdy odcinek trójogniwowej sieci QKD o długości 184 km został wyposażony Komercyjne systemy QKD firmy Toshibaz kwantowo zaszyfrowaną transmisją danych o przepustowości 100 Gb/s, umieszczoną w kanale 400 Gb/s, odzwierciedlającą szybkości transmisji powszechnie stosowane w zastosowaniach komercyjnych.

W ramach oceny Toshiba i Orange przetestowały dwa różne typy technologii QKD w kompleksowym systemie. Na dwóch odcinkach o długości 67 km wykorzystano technologię Long-Distance QKD firmy Toshiba, która wykorzystuje dwa włókna do przesyłania zarówno sygnałów kwantowych, jak i klasycznych, natomiast na jednym odcinku o długości 50 km zastosowano technologię Multiplexed (MU) QKD firmy Toshiba, w której kanał kwantowy współpropaguje się z kanałami danych.

Laurent Leboucher, dyrektor ds. technologii grupy i starszy wiceprezes Orange Innovation Networks, powiedział: „Nasza ostatnia praca pokazuje, iż kwantową dystrybucję kluczy można zintegrować z istniejącą regionalną infrastrukturą sieciową, co oznacza znaczący postęp w komunikacji zabezpieczonej kwantowo. kooperacja z firmą Toshiba była kluczowa dla wykazania, iż ​​takie innowacje mogą przynieść korzyści naszym klientom”.

Ostatni rok, HSBC dołączył do BT i Toshiby komercyjna sieć metra z zabezpieczeniem kwantowym, łącząca globalną siedzibę w Canary Wharf z centrum danych w Berkshire. Test transmisji zabezpieczonej kwantowo obejmował przesyłanie danych kablami światłowodowymi pomiędzy globalną siedzibą firmy w Canary Wharf a centrum danych.



Source link

Idź do oryginalnego materiału