Trendy na rynku baz danych w chmurze

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Chmura przechowuje duży – i rosnący – procent danych przedsiębiorstw. Podczas gdy większość tego wzrostu pochodzi z niestrukturyzowanych informacji, takich jak dokumenty i pliki multimedialne, przedsiębiorstwa przez cały czas polegają na strukturalnych danych przechowywanych w bazach danych.

Globalny rynek baz danych wzrósł o 12,8% w zeszłym roku, według analityków z Gartnera, i jest w tej chwili wart około 102 mld USD rocznie. Jednak większość tego wzrostu znajduje się teraz w chmurze.

Gartner obliczył, iż 61% całego rynku baz danych znajduje się już w chmurze, a 91% wzrostu przypada na technologie chmurowe.

Trendy adopcyjne: gromadzące się chmury

Ten wzrost baz danych w chmurze idzie w parze z szerszą adopcją chmury w przedsiębiorstwach.

Według Adriana Bradleya, szefa działu chmury w firmie konsultingowej KPMG, wykorzystanie chmury wśród przedsiębiorstw rośnie globalnie o 25–30%. Wydatki na technologie lokalne rosną wolniej, o 17–20%. Z czasem coraz większy odsetek obciążeń będzie w chmurze.

Jednym z powodów jest to, iż coraz więcej przedsiębiorstw przyjmuje strategię „cloud-first” lub „cloud-preferred”. W tym scenariuszu zespoły baz danych mogą nie mieć innego wyboru, jak przenieść swoje operacje do chmury.

Nie oznacza to jednak już akceptowania chmury jako drugiej najlepszej opcji.

Według Henry’ego Cooka, dyrektora ds. badań w Gartner, zajmującego się technologiami baz danych, nie jest już tak, iż bazy danych w chmurze są opcją drugiej kategorii. „Usłyszysz frazę „cloud first”” — mówi.

„Dostawcy kiedyś rozwijali się na miejscu, a potem mieli wersję w chmurze. Teraz jest zwykle odwrotnie – wersja w chmurze wyznacza kierunek, wprowadzając nowe funkcje, a następnie dostosowują je do wersji lokalnej. To chmura wyznacza tempo”.

Jeśli chodzi o wydajność, technologia chmurowa dorównuje w tej chwili rozwiązaniom lokalnym, a choćby może je przewyższyć.

Dodatkową zaletą baz danych w chmurze jest ściślejsza integracja z narzędziami do analizy i analizy biznesowej oraz krótsza ścieżka do obciążeń, takich jak szkolenie sztucznej inteligencji (AI).

Ostatnie wydarzenia w branży baz danych podkreślają ten fakt.

Na przykład firma Google Cloud niedawno ogłosiła, iż ​​będzie oferować usługi bazy danych Oracle Cloud Infrastructure w swojej infrastrukturze chmurowej pod nazwą Oracle Database@Google Cloud.

A Microsoft ogłosił dalszą integrację swojej bazy danych Microsoft Azure Database for PostgreSQL ze swoimi możliwościami AI, w tym usługą OpenAI firmy Azure. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą łączyć się z najbardziej zaawansowanymi modelami AI, według Microsoft, ale będą przechowywać swoje dane we własnej bazie danych „ze względów prywatności i zgodności”.

Microsoft i Oracle to najwięksi, ale z pewnością nie jedyni dostawcy baz danych oferujący rozwiązania w chmurze. Inni to Amazon Web Services, IBM, SAP, Nutanix i Snowflake, a także kilka ofert open source, zwłaszcza tych opartych na PostgreSQL. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, większość hiperskalerów oferuje zarówno technologię open source, jak i zastrzeżoną.

Obciążenia i rynki

Jako technologia podstawowa, bazy danych – i bazy danych w chmurze – są używane do obsługi funkcji biznesowych w wielu branżach. Jednak niektóre sektory przyjmują technologię relacyjnej bazy danych w chmurze szybciej.

Pierwszym z nich jest sektor IT i telekomunikacji, który według firmy analitycznej Grand View Research odpowiadał za nieco poniżej 18% rynku w 2022 r. Inni znaczący użytkownicy to bankowość i usługi finansowe, opieka zdrowotna, administracja publiczna, produkcja, handel detaliczny oraz media i rozrywka.

To pokazuje, jak szeroko stosowana jest technologia relacyjnych baz danych. Najwięksi użytkownicy baz danych w chmurze w dużej mierze odzwierciedlają sektory, które w największym stopniu wykorzystują technologię baz danych.

Do tego dochodzą organizacje, które korzystają z baz danych w chmurze pośrednio, zwykle za pośrednictwem systemu jako usługi (SaaS). Firmy korzystające z aplikacji biznesowych, takich jak oprogramowanie Salesforce do zarządzania relacjami z klientami (CRM) lub choćby oparte na chmurze oprogramowanie SAP do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), będą korzystać z baz danych w chmurze, choć nie z baz danych, którymi zarządzają lub które konfigurują.

„Jeśli na przykład używasz Workday lub Salesforce dla CRM, nie masz aż tak dużego wyboru w kwestii chmury” — mówi Andrew Brust, założyciel i dyrektor generalny firmy doradczej Blue Badge Insights. choćby konwencjonalni dostawcy systemu dla przedsiębiorstw na miejscu są teraz w dużej mierze w chmurze.

„Weźmy SAP jako przykład, to w zasadzie firma SaaS” — mówi. „Nowe wdrożenia są oparte na chmurze, więc cała baza danych staje się przejrzysta”.

Udane wykorzystanie modelu SaaS stanowi impuls do przenoszenia innych technologii, takich jak dostosowane bazy danych lub niestandardowe aplikacje działające na ich podstawie, do chmury.

CIO, sugeruje Cook z Gartnera, są również zainteresowani technologią, która jest „neutralna dla chmury”. Platformy takie jak serwer SQL firmy Microsoft mają przewagę w zakresie kompatybilności między wersjami lokalnymi i chmurowymi, ułatwiając migrację do chmury lub choćby ewentualną repatriację. Jednak inne przedsiębiorstwa są bardziej zaniepokojone możliwością przemieszczania się między chmurami.

„Niektórzy z rynku chcą przybić swoje kolory do masztu konkretnego hiperskalera i są z tego zadowoleni, ponieważ wszystko jest kompatybilne” — mówi. „Inni celowo nie chcą tego robić. Chcą używać produktów, które albo obejmują chmury, albo mogą ze sobą współdziałać, gdzie można wybrać, na której chmurze chce się działać”.

Na niektórych silnie regulowanych rynkach możliwość korzystania z wielu chmur może być wręcz wymogiem – dodaje.

Przykłady zastosowań i korzyści

Główne przypadki użycia baz danych w chmurze rzadko są specyficzne dla aplikacji. Zamiast tego, wzrost jest napędzany przez takie czynniki, jak skalowalność, niezawodność i tempo innowacji dostawców chmury.

Koszt nie powinien być jednak głównym czynnikiem, mówi Cook. „Istnieje element oszczędzania kosztów, ale mówimy, iż nie należy przechodzić na chmurę, mając za główny cel oszczędzanie kosztów” — ostrzega. „Można zaoszczędzić, ale to zależy od okoliczności”.

Nie powinieneś przechodzić do chmury, mając za główny cel oszczędzanie kosztów. Możesz zaoszczędzić, ale to zależy od okoliczności

Henry Cook, Gartner

Zamiast tego organizacje przenoszą swoje bazy danych ze względu na ich możliwości wysokiej dostępności, zwiększoną odporność i ciągłość działania oraz obsługę redundantnych operacji w różnych regionach geograficznych. „Jedna [advantage] „to nadmiarowość geograficzna, dzięki której Twoje dane, jeżeli to możliwe, mogą znajdować się w wielu regionach chmury na potrzeby odzyskiwania danych po awarii lub po prostu w celu zapewnienia wysokiej dostępności” — twierdzi Brust z Blue Badge Insights.

Podobnie jak w przypadku innych wdrożeń technologii chmurowych, firmy przenoszą swoje bazy danych, aby zmniejszyć koszty ogólne zarządzania IT.

Przejście do chmury korzysta z cyklu dostawców nowych funkcji i aktualizacji. Firmy nie muszą już zarządzać tym procesem ani przerywać systemów produkcyjnych, aby wdrażać nowe wersje.

„Jeśli chodzi o zarządzanie, konserwację, utrzymanie, dostrajanie i optymalizację, większość tych obciążeń przenosi się z klienta na dostawcę” — mówi Brust. „To ma swoje własne oszczędności pod względem personelu, ryzyka, złożoności, tarcia i uruchamiania nowych projektów”.

Chmura oferuje również skalowalność w taki sposób, iż nie można dopasować do systemów lokalnych. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku gwałtownie rozwijających się organizacji, jak i tych ze zmiennym i potencjalnie nieprzewidywalnym obciążeniem pracą.

Chmura oferuje łatwą i szybką drogę do zwiększenia pojemności, niezależnie od tego, czy chodzi o pojedynczą instancję bazy danych, czy cały magazyn danych lub data lakehouse. Z tego powodu w tej chwili projekty analityczne na dużą skalę są w większości oparte na chmurze. Firmy mogą również zmniejszyć skalę. „Możesz skonfigurować nowe środowisko testowe w ciągu kilku minut, zacząć go używać, przetestować i przejść do produkcji” — mówi Cook. „Kiedy skończysz, możesz ponownie rozłożyć system i wyrzucić go, ponieważ już go nie potrzebujesz”.

Przede wszystkim organizacje przyjmują bazy danych w chmurze, ponieważ to właśnie na nich skupia się branża, zarówno pod względem nowszych technologii, w tym bezserwerowych, kontenery i no-code lub NoSQLale także otwarte formaty, które obiecują przedsiębiorstwom możliwość migracji między platformami baz danych, a choćby przetwarzania danych na wielu platformach.

Bariery adopcji

Niemniej jednak istnieją pewne powody, dla których firmy powinny podchodzić z rezerwą do baz danych w chmurze.

Niektóre aplikacje bazodanowe przez cały czas dobrze nadają się do operacji lokalnych. Należą do nich stabilne i przewidywalne obciążenia, a także systemy obsługujące duże wolumeny transakcji o niższej wartości. W takich przypadkach przewidywalne koszty sprzyjają rozwiązaniom lokalnym, zwłaszcza gdy firmy mogą optymalizować swoje systemy w celu maksymalizacji wykorzystania.

„Czasami widzimy, iż systemy są repatriowane z powrotem do lokalnego systemu, zwykle dlatego, iż obciążenie pracą jest dobrze zrozumiane” — zauważa Cook. „Dzięki temu masz stały koszt”.

Choć koszty przesyłania danych do chmury są bardziej przejrzyste niż kiedyś, to przez cały czas mogą przechylić szalę na korzyść rozwiązań lokalnych w przypadku dużych przepływów danych.

Na koniec, suwerenność danych, bezpieczeństwo i zgodność przez cały czas stanowią barierę dla przyjęcia baz danych w chmurze w niektórych sektorach. Ostatnie przypadki dotyczące rezydencji danych i aplikacji SaaS podkreślają to ryzyko.

Jednak choćby w sektorach regulowanych firmy zaczynają łączyć technologie – lokalne bazy danych dla danych regulowanych i poufnych oraz chmura dla innych, mniej poufnych aplikacji, w tym analityki i sztucznej inteligencji.

„Usługi finansowe i opieka zdrowotna przez cały czas są bardziej przyzwyczajone do utrzymywania wszystkiego na miejscu” — mówi Brust. „Nawet tam, dzięki technologii wirtualnej chmury prywatnej, istnieją sposoby na hybrydyzację… istnieją ścieżki do zgodności w chmurze, choćby dla tych branż”.



Source link

Idź do oryginalnego materiału