Trendy w oszustwach cyfrowych w 2024

signius.pl 1 miesiąc temu

W 2024 roku firmy mierzyły się z wieloma wyzwaniami związanymi z weryfikacją tożsamości w procesach cyfrowych. Na podstawie raportu przygotowanego przez naszego wieloletniego Partnera Technologicznego w zakresie zdalnej weryfikacji tożsamości – ID Now, zebraliśmy dla Was najważniejsze fakty i dane. W artykule przytaczamy także plany, jakie mają firmy na rok 2025 w kontekście przeciwdziałania oszustwom.

Miliardy zrealizowanych weryfikacji tożsamości – jak cyfryzacja zmienia życie?

Szacuje się, iż do końca tego roku przeprowadzonych zostanie ponad 70 miliardów weryfikacji tożsamości. W świecie, w którym żyje 8 miliardów ludzi, liczba ta wydaje się zawrotna. Biorąc jednak pod uwagę, jak często ludzie weryfikują swoją tożsamość w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie, liczba ta nie jest aż tak wysoka, jak się wydaje.

Obecnie ludzie przechodzą przez weryfikację tożsamości online – w tym weryfikację danych, dokumentów i wieku, aby uzyskać dostęp do różnych usług cyfrowych, zwykle nie zastanawiając się nad tym zbytnio. Nie tak dawno temu, aby otworzyć konto bankowe, wynająć samochód lub skorzystać z jakiejkolwiek innej usługi, trzeba było udać się do punktu obsługi i często mieć przy sobie co najmniej dwa dokumenty tożsamości. choćby w tym przypadku jednak było mało prawdopodobne, aby proces mógł zostać zakończony tego samego dnia, ponieważ potencjalni klienci często musieli czekać kilka dni dłużej na weryfikację ich tożsamości i dostarczenie usługi.

Wygoda kontra bezpieczeństwo – najważniejsze wyzwanie weryfikacji tożsamości

Dzięki szeregowi zautomatyzowanych i spersonalizowanych usług weryfikacji tożsamości, można to teraz zrobić w ciągu kilku minut, online i na poziomie wygody, który był niemożliwy jeszcze dziesięć lat temu.

Ważne jest jednak, aby zachować równowagę między procesem weryfikacji tożsamości, który jest bezpieczny dla organizacji i wygodny dla klienta. W przeciwnym razie organizacja naraża się na ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa, co może mieć negatywny wpływ na reputację i biznes, a ostatecznie prowadzić do rezygnacji klientów.

Jakie wyzwania stały przed klientami realizującymi weryfikację tożsamości online w 2024 roku i jak może wyglądać następny rok? Aby odpowiedzieć na te pytania, ID Now przeprowadziło badanie wśród swoich klientów, w którym wzięło udział wiele firm działających w różnych krajach europejskich.

3 największe wyzwania związane z weryfikacją tożsamości w 2024

Jak wynika z badań ID Nnow, najważniejsze wyzwania, z którymi mierzyły się firmy w 2024 roku, to:

  1. Zwiększenie efektywności operacyjnej i redukcja kosztów procesów (53%)
  2. Zapewnienie wysokiego współczynnika konwersji klientów (47%)
  3. Radzenie sobie ze skalą i zakresem różnych rodzajów oszustw / nadążanie za rozwojem technologicznym w zakresie oszustw i weryfikacji tożsamości (po 41%).

Koszty ponoszone przez firmę, która pada ofiarą oszustwa, wykraczają daleko poza konsekwencje finansowe. Oszustwa nie tylko wpływają na wyniki finansowe, ale mogą mieć również destrukcyjny wpływ na reputację firmy i zaufanie klientów do marki.

Jak firmy przeciwdziałają oszustwom?

Aby chronić się przed oszustwami i im zapobiegać, 60% ankietowanych przez ID Now klientów biznesowych stwierdziło, iż przeprowadziło szkolenia, aby pomóc swoim pracownikom lepiej rozpoznawać wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenia związane z oszustwami. 53% stwierdziło, iż zainwestowało w nowe technologie w celu zapobiegania oszustwom. Nieco ponad jedna trzecia (35%) stwierdziła, iż korzysta z wielopoziomowych procesów weryfikacji tożsamości, w tym np. biometrii.

Największe wyzwania na 2025

  • utrata reputacji spowodowana oszustwami i koszty finansowe walki z atakami oszustw (59%)
  • brak świadomości konsumentów który może prowadzić do zwiększonego ryzyka oszustw (53%)

Główne rodzaje oszustw wskazywane na 2025

  • Phishing (24%) oraz fałszowanie dokumentów (również 24%) to najbardziej niepokojące formy oszustw.
  • „Muły finansowe” i kradzież tożsamości (po 18%) również wskazano jako istotne zagrożenia.
  • Mniej uwagi poświęca się deepfake’om (12%) i wewnętrznym zagrożeniom (6%).

Jak firmy zamierzają przeciwdziałać oszustwom w 2025 roku?

  • Największy nacisk kładzie się na szkolenia pracowników (większość badanych).
  • Ważnym elementem są również technologie oparte na sztucznej inteligencji.
  • Mniej istotne wydaje się zatrudnianie nowego personelu dedykowanego przeciwdziałaniu oszustwom.

Jak technologia ID Now wspiera procesy SIGNIUS?

Współpraca z ID Now pozwala nam integrować najnowocześniejsze rozwiązania weryfikacji tożsamości w naszych procesach podpisywania dokumentów online. Dzięki technologii ID Now nasi klienci mogą korzystać z kwalifikowanych podpisów elektronicznych, wydawanych w oparciu o zdalną, wygodną weryfikację tożsamości w formie wideo. Weryfikacja tożsamości w formie wideoweryfikacji realizowana we współpracy z ID Now spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i zgodności z przepisami prawa.

Zastosowanie weryfikacji tożsamości w czasie rzeczywistym oraz wielopoziomowych metod identyfikacji minimalizuje ryzyko związane z oszustwami, jednocześnie zapewniając komfort użytkownikom. To właśnie takie podejście sprawia, iż jesteśmy gotowi na wyzwania przyszłości i możemy zagwarantować bezpieczeństwo oraz zgodność z regulacjami prawnymi.

Rozwiązania ID Now to dla nas nie tylko technologia – to fundament zaufania, które budujemy w świecie cyfrowych usług.

Kluczowe wnioski

Postęp technologiczny umożliwia szybkie i wygodne weryfikacje tożsamości, ale wymaga znalezienia równowagi między wygodą klienta a bezpieczeństwem firmy. Nieskuteczna weryfikacja może prowadzić do strat finansowych, utraty reputacji i odpływu klientów. Dlatego wiele firm kładzie nacisk na wielopoziomowe rozwiązania oraz edukację pracowników w zakresie rozpoznawania oszustw.

Ten artykuł powstał na podstawie oryginalnego artykułu ID Now będącego wynikiem ich raportu przeprowadzonego wśród swoich klientów biznesowych. ID Now to nasz wieloletni Partner Technologiczny w zakresie zdalnego potwierdzenia tożsamości zgodnego z eIDAS, KYC i AML.

Idź do oryginalnego materiału