TSMC obawia się Chin. Nowe zakłady powstaną w Europie

geekpedia.pl 1 tydzień temu

Tajwański gigant na rynku produkcji półprzewodników dywersyfikuje swoje portfolio FABów. Nowe obiekty wybudowane zostaną zarówno w Niemczech, jak i w Japonii.

TSMC jest największym i najnowocześniejszym producentem układów scalonych na świecie, z usług którego korzysta m.in. Apple, AMD, NVIDIA, Intel, Qualcomm czy MediaTek. Ze względu na ciągle rosnące zapotrzebowanie na większe moce przerobowe, Tajwańczycy planują budowę kolejnych fabryk. Tym razem w Europie. W ten sposób przedsiębiorstwo chce w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko stwarzane przez Chiny.

Pierwsza fabryka będzie produkować krzem dla motoryzacji

TSMC rozpoczęło już prace nad pierwszym zakładem w Dreźnie (Niemcy), który ma obsługiwać branżę automotive. Oznacza to, iż układy będą powstawać w starszej litografii 22 i 28 nm z myślą o samochodach. Podczas pandemii COVID-19 wiele z nich nie mogło opuścić linii produkcyjnych właśnie przez niedobory półprzewodników.

Fabryka w Dreźnie to wspólne przedsięwzięcie, w którym TSMC posiada 70% udziałów i inwestycję na poziomie 10 miliardów euro, czyli ponad 40 miliardów złotych. Resztę stanowią partnerzy – Bosch, Infineon Technologies i NXP Semiconductors. Nowy zakład ma produkować 40 000 wafli miesięcznie i stworzy 2000 miejsc pracy.

Samo TSMC planuje także budowę kolejnych FABów w Europie, które będą koncentrować się na produkcji sprzętu do pracy ze sztuczną inteligencją. Tak duża rozbudowa infrastruktury jest częścią strategii firmy zmierzającej do zmniejszenia rosnącego ryzyka geopolitycznego związanego z konfliktem na linii Waszyngton-Pekin.

Należy zaznaczyć, iż Tajwańczycy poszerzają swoją produkcję nie tylko w Europie. Nowe fabryki pojawiły się też w USA i Japonii. Dokładniej mowa o zakładzie w Arizonie, gdzie tworzone są procesory Apple A16 w litografii 5 nm oraz Kumamoto, w którym produkowany jest krzem dla takich gigantów jak Sony i Toyota. W tym samym miejscu realizowane są pracę nad zakładem, gdzie wytwarzane będą układy scalone w procesie 6 i 7 nm.

Idź do oryginalnego materiału