Unia Europejska wlepi gigantyczną karę Microsoftowi? choćby 2 miliardy euro na szali!

bithub.pl 7 miesięcy temu

Microsoft stoi w obliczu potężnej grzywny od Unii Europejskiej wynoszącej do 1% rocznych przychodów. Może ona spotkać giganta, jeżeli ten do 27 maja nie odpowie na żądanie informacji od UE. Groźba ta wynika z mocy aktu dotyczącego wyszukiwarki Bing i powiązanych z nią usług sztucznej inteligencji generatywnej.

Mircosoft i ryzyka Związane z AI

Post na X.com nakazuje Microsoftowi „dostarczenie informacji na temat ryzyk związanych z AI generatywną w Bing”. Wysłano go 17 maja, ujawniając tę informację publicznie. Na blogu KE wyjaśniono, iż początkowe żądanie zostało wysłane 14 maja i dotyczyło konkretnych funkcji Binga. W szczególności „Copilot w Bing” i „Image Creator by Designer„.

Komisja wyjaśniła, iż Bing może stwarzać ryzyka związane z AI generatywną. Mowa tu o deepfake’ach oraz manipulacjach, które mogą wprowadzać w błąd wyborców. Żądanie informacji ma na celu ocenę tych ryzyk, aby zapobiec fałszywym wiadomościom i propagandzie w sieci.

Co jeżeli się nie dostosują?

Microsoft ma czas do 27 maja na dostarczenie KE żądanych dokumentów. W przypadku przestrzelenia tego terminu, Komisja może nałożyć grzywnę do 1% rocznych przychodów firmy oraz kary w wysokości 5% dziennych przychodów. Roczne przychody Microsoftu wynoszące około 211 miliardów USD, sugerują, iż grzywna ta mogłaby wynosić choćby około 2,1 miliarda USD.

Należy zaznaczyć, iż żadne kary nie zostały jeszcze nałożone. Microsoft nie został choćby uznany za winnego naruszenia jakichkolwiek przepisów UE. Jest to raczej publiczne powiadomienie i „pogrożenie palcem”. Firma otrzymała żądanie dostarczenia szczegółów, a dopiero jego zignorowanie może nieść za sobą dotkliwe konsekwencje.

Microsoft i sztuczna inteligencja

Microsoft intensywnie inwestuje w rozwój sztucznej inteligencji, w tym generatywnej AI. Firma korzysta z ogromnej mocy obliczeniowej, którą zapewniają jej centra danych na całym świecie. Przez to, zarówno dużym przedsiębiorstwom, jak i małym start-upom, umożliwiają oni rozwijanie innowacyjnych rozwiązań AI. Dzięki partnerstwu z OpenAI, Microsoft wprowadza technologie takie jak Copilot, które wpływają na produktywność i innowacyjność

Rozwój AI napotyka jednak na niemałe wyzwania regulacyjne w Unii Europejskiej. UE dąży do wprowadzenia przepisów zapewniających, iż technologia ta będzie używana w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. To z kolei czasami może hamować szybkie wdrażanie nowych rozwiązań. Regulacje te z założenia mają na celu zrównoważenie innowacyjności z ochroną praw obywateli i bezpieczeństwem społecznym​.

Idź do oryginalnego materiału