USA i Wietnam zawarły wielomiliardowe umowy i partnerstwa biznesowe w celu rozwijania współpracy w technologiach sztucznej inteligencji, półprzewodników i obliczeniach w chmurze.
Obydwa kraje ogłosiły tę informację podczas konferencji odbywającej się w Wietnamie. Prezydent USA, Joe Biden, nazwał ten krok formalnym unowocześnieniem stosunków między tymi krajami. Trzeba pamiętać, iż wojna w Wietnamie odcisnęła bardzo silne piętno w amerykańskiej świadomości. Joe Biden powiedział:
Uczestniczymy w pogłębianiu współpracy w dziedzinie kluczowych i nowych technologii, zwłaszcza w zakresie budowy bardziej odpornego łańcucha dostaw półprzewodników.
Dodał mówiąc, iż oczekuje, iż partnerstwo gospodarcze wzmocni handel i inwestycje między oboma narodami. Jednakże nie omieszkał podkreślić, iż ten krok nie dotyczy ograniczania Chin, ale raczej ma na celu ustabilizowanie pozycji w regionie. W konferencji wzięli udział także szefowie dużych firm z branży, takich jak Google, Intel, Boeing, Amkor, Microsoft i Nvidia
Poza wspomnianą umową, doszło do innych porozumień. Podano do informacji, iż umowę zawarł Boeing, a także firma Amkor, która planuje otworzyć nową fabrykę w pobliżu stolicy Wietnamu. Rozpoczynając od października, będzie montować, pakować i testować układy sztucznej inteligencji, zgodnie z oświadczeniem Białego Domu.
Czy Wietnam to część rozgrywki USA vs Chiny?
Wietnam jest jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw na świecie. Zajmuje on 34. miejsce na świecie pod względem produktu krajowego brutto w wysokości 450 miliardów dolarów. W ostatnim czasie Wietnam przeszedł z centralnej kontroli gospodarczej na bardziej otwarty model, co pozwoliło USA stać się jednym z jego największych rynków eksportowych.
Opisywana umowa skoncentrowana na technologii sztucznej inteligencji wyraźnie podniosła USA w hierarchii bilateralnych stosunków z Wietnamem. Dotychczas najważniejszymi współpracownikami Wietnamu były Chiny, Rosja, Indie i Korea Południowa. Ponadto, relacje z USA wcześniej były ograniczane przez obawę przed rozdrażnieniem Chin i trudne stosunki związane z wojną.
Te wydarzenia z Wietnamu mają miejsce w kontekście rywalizacji rządów na całym świecie w celu opracowania i wdrożenia zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji. Taka batalia rozgrywa się zwłaszcza między USA a Chinami. W październiku 2022 roku administracja Bidena wprowadziła embargo na eksport do Chin najnowszych i najpotężniejszych układów półprzewodnikowych pochodzących z USA.