W ciągu ostatnich dwóch dekad byliśmy świadkami drastycznej zmiany naszego stylu życia. Do 2009 roku więcej ludzi mieszkało na obszarach wiejskich niż miejskich. w tej chwili około 55 procent światowej populacji mieszka w miastach, a do 2050 roku będzie to choćby 70 procent.
Gwałtowna urbanizacja postawiła przed nami najważniejsze wyzwania, które, jeżeli nie zostaną podjęte, mogą mieć katastrofalne konsekwencje dla mieszkańców miast.
“Powody są proste: więcej ludzi generuje więcej odpadów, większy ruch uliczny i większe zanieczyszczenie powietrza, wywierając jednocześnie ogromną presję na usługi publiczne. Duże skupiska ludzi na jednym obszarze powodują również wzrost kosztów utrzymania, narażając coraz więcej osób na ryzyko zejścia poniżej granicy ubóstwa.” – uważa Rolf Werner, Senior VP na Europę w firmie Nokia. “Wyzwania te zmusiły nas do bardziej efektywnej współpracy. Dziś jesteśmy uzbrojeni w odpowiednie narzędzia, które pomogą nam stawić im czoła – mamy realną szansę na napisanie naszej przyszłości na nowo z pomocą nowych technologii i wspólnych przedsięwzięć.”
Jako globalna społeczność, nasze wartości uległy zmianie. Dzielenie się wiedzą, dostęp do danych i zaawansowane sieci, które utrzymują nas wszystkich w kontakcie, poszerzyły nasze horyzonty. Rządy również są już na pokładzie i zaczynamy wspólnie wierzyć w świat, w którym planowanie publiczne oparte na technologii znajduje się na pierwszym planie. Wierzymy w świat, w którym elektryczność jest “królem”, zdrowie i bezpieczeństwo są oczywistością, a usługi publiczne są łatwo dostępne. Inteligentne miasta stały się naszą wspólną wizją przyszłości, podczas gdy to marzenie staje się rzeczywistością.
“Naszym największym wyzwaniem jest teraz zwiększenie kontroli nad tymi inteligentnymi środowiskami, tak aby służyły one potrzebom swoich obywateli, zmieniając sposób, w jaki pracujemy, żyjemy i dbamy o naszą planetę. Wraz z inteligentnym miastem, kolejna fala cyfrowych innowacji przyniesie cyfrowo rozszerzone światy, nowe rozwiązania dla ludzkich wyzwań i biznesu. – podkreśla Rolf Werner, Senior VP na Europę w firmie Nokia. Te zastosowania, w których łączą się technologie cyfrowe i fizyczne, są podsumowywane terminem “metaverse”. Istnieje związek między metawersum a inteligentnymi miastami, który jest logiczny, ale nie jest szeroko badany, dlatego w tym artykule przeanalizujemy historię tej ewolucji.”
Połączenie świata fizycznego i cyfrowego
Globalna populacja rośnie w tempie około 1% rocznie, a możliwe jest, iż do 2025 r. 25% populacji będzie mieszkać w 600 największych miastach świata. Ogólnie rzecz biorąc, miasta i ośrodki miejskie zajmują około 2% powierzchni Ziemi, ale zużywają aż 75% dostępnych zasobów. To pokazuje skalę zmian, które możemy obserwować już teraz.
“W inteligentnych miastach sieci wykraczają poza zwykłe łączenie ludzi i obiektów. Rozwijają się, aby stać się elastycznymi i autonomicznymi. W inteligentnym mieście sieci łączą wszystkich i wszystko – niwelując przepaść cyfrową w całym obszarze i umożliwiając wdrażanie usług cyfrowych, takich jak opieka zdrowotna nowej generacji i szkoły podłączone do sieci.” – zaznacza Rolf Werner, Senior VP na Europę w firmie Nokia. “Równolegle metaverse pozwoli nam opracować cyfrowe bliźniaki, w których będziemy mogli testować systemy i protokoły w środowisku cyfrowym (w tym testy cyberbezpieczeństwa), które zwiększą trwałość istniejącej infrastruktury cyfrowej bez wpływu na usługi w świecie rzeczywistym czy ryzyka i zagrożenia dla życia ludzkiego. Możemy choćby tworzyć cyfrowe bliźniaki całych inteligentnych miast w metaverse, aby testować scenariusze i symulować rozwój. Metaverse będzie miało ogromny wpływ na branżę technologiczną. Jednak to przypadki użycia B2B już teraz generują wartość, podczas gdy metaverse konsumenckie nie spełnia jeszcze wysokich oczekiwań. Oczekuje się, iż do 2027 r. ruch w sieci mobilnej XR (metaverse) przekroczy ruch generowany przez wideo na telefonach. Gospodarka metaverse może być warta 8 bilionów USD do 2030 roku. Jednak, aby w pełni je wykorzystać, wymagana jest transformacja technologii i sieci, które ją wspierają. Dobrą wiadomością jest to, iż budując sieci dla metawersów, budujemy tak naprawdę sieci dla inteligentnego miasta.”
Sukces metawersów inteligentnego miasta będzie zależał od umożliwienia twórcom aplikacji wprowadzania innowacji w całym łańcuchu wartości, zasilanym przez 5G (i 6G od 2030 r.) oraz sieci światłowodowe o dużej mocy. Nie ma metaverse bez odpowiedniej platformy sieciowej i możliwości wdrażania aplikacji zarówno dla przemysłu, jak i konsumentów. Niezależnie od tego, czy jest to sieć stacjonarna, WiFi ostatniej mili, sieć mobilna ostatniej mili, czy sieć korporacyjna, ewolucja tych sieci będzie potrzebna do przyjęcia ruchu metaverse.
“Jeśli zrobimy to dobrze, metaverse może zmienić całe nasze życie na lepsze, nie zastępując, ale ulepszając świat fizyczny. Spostrzeżenia i analizy oparte na metaverse w zakresie zrównoważonego rozwoju, zdrowia i bezpieczeństwa, transportu publicznego, jakości powietrza i inicjatyw nadzoru to kilka sposobów na obniżenie kosztów i emisji przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa i wydajności. Wykorzystując sieci IoT (gdzie ma miejsce przecięcie z inteligentnymi środowiskami), usługi XR mogą być wdrażane holistycznie, łącząc wszystko razem we wspólnej sieci, która może również stanowić platformę dla neutralnego operatora. Pozwoli to deweloperom na tworzenie usług i aplikacji, które docenią zarówno konsumenci, jak i firmy.” – podkreśla Rolf Werner, Senior VP na Europę w firmie Nokia.
Uwolnienie prawdziwej wartości dla przemysłu
Optymizm i korzyści, które już obserwujemy w przemyśle, powinny zachęcić miasta do pełnego przyjęcia metawersów. Aż 58% firm, które planują wejść do metaverse, przeszło już program pilotażowy i rośnie zrozumienie, iż technologia ta zapewni transformacyjne rozwiązania w prowadzeniu działalności gospodarczej.
“Redukcja kosztów jest oczywistą i kluczową korzyścią we wszystkich sektorach. Immersyjne szkolenia i onboarding przez cały czas mają ogromne znaczenie dla pozytywnego wpływu na przypadki użycia w przedsiębiorstwach i rozwój w wielu branżach. Wizualna konserwacja predykcyjna i badania UX wspomagane przez XR stwarzają możliwości radykalnej modernizacji branż takich jak produkcja i logistyka.” – zaznacza Rolf Werner, Senior VP na Europę w firmie Nokia. “Metaverse przemysłowe jest wręcz naturalnym rozszerzeniem przemysłowego IoT, a XR okazuje się szczególnie korzystne, jeżeli chodzi o zabezpieczanie dużych sieci urządzeń – co jest niezwykle ważnym priorytetem po niedawnym raporcie NTI, który wykazał, iż ruch botnetów IoT DDoS (Distributed Denial of Service) wzrósł pięciokrotnie w ciągu ostatniego roku.”
Zasilanie metaverse
Metaverse będzie wymagać szybkich sieci o niskich opóźnieniach, które nałożą nowe wymagania, aby zapewnić wciągające, płynne wrażenia użytkownika dla usług konsumenckich i zastosowań przemysłowych.
“Już teraz widzimy, jak rosnący ruch w sieci metaverse zwiększa zużycie przepustowości i tworzy ograniczenia opóźnień dla konsumenckich XR i RAN, podczas gdy ruch mobilny ma również przekroczyć przepustowość radiową do 2028 roku. Kolejne pięć do dziesięciu lat będzie miało najważniejsze znaczenie dla spełnienia wymagań sieciowych, a sprostanie tym wyzwaniom będzie wymagało transformacji dostępu stacjonarnego – to znaczy, żebędziemy musieli polegać na światłowodach, aby połączyć urządzenia 5G z siecią.” – mówi Rolf Werner, Senior VP na Europę w firmie Nokia. “Aby skutecznie zabezpieczyć sieci stacjonarne na przyszłość i dostarczać aplikacje metaverse we właściwym standardzie, dostawcy usług CSP muszą zmodernizować swoje sieci do technologii w pełni światłowodowych, które mogą zapewnić prędkości wielogigabitowe, takie jak sieci PON 10/25 i 50G.”
Choć niektórzy już to realizują, przed nimi jeszcze długa droga. Aby przyszła sieć mogła sprostać rosnącym wymaganiom różnych metawersów, musi być bardziej kognitywna i zautomatyzowana oraz zaspokajać specjalistyczne potrzeby branż.
“Wyzwaniem dla dostawców usług sieciowych jest teraz to, jak kształtować przyszłość, w której odporność, przepustowość i zerowe opóźnienia sieci spotykają się z funkcjonalnością i elastycznością chmury. Transformacja ta ma najważniejsze znaczenie dla wykorzystania wielu możliwości metaverse.” – podkreśla Rolf Werner, Senior VP na Europę w firmie Nokia. “Osiągnięcie tego jest możliwe tylko dzięki otwartej współpracy i tworzeniu rozwijającego się ekosystemu klientów, developerów i partnerów, którzy dzielą się otwartymi standardami i wspierają szeroki i kompleksowy ekosystem. W związku z tym twierdzę, iż jesteśmy na dobrej drodze, a przyszłość metaverse inteligentnego miasta jest świetlana.”
Dell Technologies Forum 2023 już za nami – Poznaliśmy laureatów Dell Technologies Partner Awards 2023!