Wąż to kultowa produkcja, której raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Została ona wprowadzona na rynek niemalże trzydzieści lat temu i rozkochała w sobie społeczność. Od tamtej pory tytuł przenoszono na niezliczoną liczbę platform. Nie obyło się również bez eksperymentów – jeden z nich trwa od dłuższego czasu i zakłada przeniesienie produkcji na system DOS. Dzieje się to za sprawą regularnego zmniejszania rozmiaru docelowego pliku. Teraz jesteśmy świadkami przełomu.
Wąż jako 56-bitowa gra na system DOS
Eksperymentowanie z tytułami retro to wręcz chleb powszedni. Regularnie jesteśmy świadkami podejmowania się kreatywnych przedsięwzięć przez społeczność łaknącą wrażeń. Trudno jednak zwykle przewidzieć na co akurat tym razem wpadną programiści czy entuzjaści technologii. Realizowane projekty nie ograniczają się już bowiem do przekształcania gry DOOM w działający port na nietypowym sprzęcie.
- Sprawdź także: Tetris zamknięty w pliku PDF. Waży 60 kB i naprawdę działa
Użytkownicy od niemalże roku próbują sprawić, by Wąż zaczął być grywalny na systemie operacyjnym DOS. Co pewien czas wydawane aktualizacje przedsięwzięcia – twórcy zajmują się nie tylko naprawą irytujących błędów czy niedogodności, ale też zmniejszaniem rozmiaru docelowego pliku. Nie tak dawno udało się osiągnąć wielkość na poziomie 56 bajtów, co robi ogromne wrażenie. Pochwalić trzeba tutaj szczególnie internautę o pseudonimie donno2048.
Udostępniona niedawno wersja posiada kilka ograniczeń i przez cały czas nie jest finalnym produktem. przez cały czas nie udało się sprawić, by gra działała we właściwym tempie na DOS. Ten kłopot nie występuje w publicznie dostępnej odsłonie przeglądarkowej lub podczas próby uruchomienia tytułu na DOSBox. Twórcy są ponadto świadomi kłopotu związanego z nagłą śmiercią po wykonaniu konkretnych ruchów. To podnosi znacząco poziom trudności, co nie powinno mieć miejsca. jeżeli jednak ktoś poszukuje doświadczenia retro z prawdziwego zdarzenia…
To nie koniec zmniejszania Snake’a
Wąż jest na tyle niewielką produkcją, iż internet wręcz zalany jest przeróżnymi eksperymentami z jego udziałem. Swego czasu udało się aktywować tytuł na klawiaturze Corsair K70, a także sprzętach pokroju Raspberry Pi Pico. Nie zdziwiłbym się więc, gdyby kreatywna społeczność jeszcze w 2025 roku raz jeszcze zmniejszyła rozmiar Snake’a i przy okazji wyeliminowała występujące w tej chwili niedogodności.
- Przeczytaj również: DOOM jako zabezpieczenie CAPTCHA? Musicie to zobaczyć
Jeśli chcielibyście zagrać w opisaną powyżej wersję Snake’a, to nic nie stoi na przeszkodzie. Dostępna jest specjalna odsłona przeglądarkowa. Sterowanie odbywa się tak jak możecie się tego spodziewać – przy pomocy strzałek. Poruszamy się wężem złożonym ze znaków i łapiemy inne symbole.
Źródło: Tom’s Hardware / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@davidclode)