Ważna ustawa o sztucznej inteligencji zawetowana przez gubernatora Kalifornii pomimo wezwań do wprowadzenia regulacji

cyberfeed.pl 6 dni temu


Kalifornia jest domem dla wielu największych w kraju innowatorów AI, w tym Apple. Dziś wszyscy odetchnęli z ulgą. gubernator Gavin Newsom zawetował poważny projekt ustawy regulacyjnej dotyczącej sztucznej inteligencji, który wszedł na jego biurko, podkreślając jednocześnie „prawdziwe zagrożenia” stwarzane przez sztuczną inteligencję.

Gubernator podkreśla potrzebę regulacji, odrzucając jednocześnie podejście zaproponowane w projekcie ustawy

SB 1047 to projekt ustawy o sztucznej inteligencji, który senat Kalifornii zatwierdził i wysłał na biurko gubernatora do podpisu. Newsom zdecydował się jednak skorzystać z prawa weta, pozostawiając ustawę bez podpisu.

Oto jego rozumowanie, prosto z samego przesłania weta:

Możliwość adaptacji ma najważniejsze znaczenie, ponieważ ścigamy się, aby uregulować technologię, która pozostało w powijakach. Będzie to wymagało delikatnej równowagi. Mimo dobrych intencji, norma SB 1047 nie uwzględnia tego, czy system Al jest wdrażany w środowiskach wysokiego ryzyka; wiąże się z podejmowaniem krytycznych decyzji lub wykorzystaniem wrażliwych danych. Zamiast tego ustawa stosuje rygorystyczne standardy choćby do najbardziej podstawowych funkcji – pod warunkiem, iż zostanie wdrożona w dużym systemie. Nie sądzę, iż jest to najlepsze podejście do ochrony społeczeństwa przed realnymi zagrożeniami, jakie stwarza ta technologia.

Ustawa wywołała wiele dyskusji na temat roli rządu w najnowszych innowacjach technologicznych. W szczególności sztuczna inteligencja budzi duże kontrowersje na wszystkich poziomach społeczeństwa, a Newsom niedawno podpisał inne ustawy dotyczące sztucznej inteligencji. Podkreśla jednak swoje przekonanie, iż SB 1047 nie przyjął adekwatnego podejścia.

Koncentrując się wyłącznie na najdroższych i wielkoskalowych modelach, SB 1047 ustanawia ramy regulacyjne, które mogą dać społeczeństwu fałszywe poczucie bezpieczeństwa w zakresie kontrolowania tej gwałtownie rozwijającej się technologii. Mniejsze, wyspecjalizowane modele mogą okazać się równie niebezpieczne lub choćby bardziej niebezpieczne niż modele będące przedmiotem SB 1047 – potencjalnym kosztem ograniczenia samych innowacji, które napędzają postęp na korzyść dobra publicznego.

Wiele firm tworzy i dostarcza technologie AI od lat. Tymczasem Apple dopiero zaczyna z tym pracować Funkcje Apple Intelligence pojawią się w październiku.

Podpisanie przez Newsom umowy SB 1047 mogło spowodować dalsze opóźnienia we wdrażaniu sztucznej inteligencji przez Apple w różnych urządzeniach, a także wpłynąć na partnerów (i konkurentów), takich jak OpenAI, Google i nie tylko.

Wersja 9to5Mac

Bez wątpienia pojawią się ustawy, które zastąpią tę i będą próbowały osiągnąć ten sam cel, ale w pewnym sensie Newsom się pod nią podpisze. Ze swej strony gubernator w swoim oświadczeniu weta przedstawia wiele z tego, czego oczekuje. Niestety, część tego, co ma do powiedzenia, wydaje się niejasna i nieprzydatna. Zauważa na przykład: „Ostatecznie wszelkie ramy skutecznej regulacji Al muszą dotrzymywać kroku samej technologii”.

Czy śledziłeś debatę na temat regulacji dotyczących sztucznej inteligencji? Co sądzisz o zawetowaniu ustawy SB 1047? Daj nam znać w komentarzach.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.



Source link

Idź do oryginalnego materiału