Wiemy, co oznaczają skróty przedmiotów szkolnych na planie lekcji. Wielu uczniów może mieć wątpliwości

g.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl


Rozpoczął się rok szkolny 2023/24 a wraz z nim pojawiły się nowy przedmiot w szkole. Co zniknęło z planu lekcji? Warto sprawdzić, czy religia będzie obowiązkowa. Wiemy też, co oznaczają niektóre skróty przedmiotów. Uczniowie mogą mieć kłopot z ich rozszyfrowaniem.
Uczniów czekają spore zmiany. Jedną z nich będzie nowy przedmiot w szkole. Na planie lekcji pojawiły się również skróty przedmiotów szkolnych, które dla wielu osób mogą być niezrozumiałe. Warto także wiedzieć, czy religia i etyka będą obowiązkowe. Sprawdź, jak przygotować się do nadchodzącego roku szkolnego 2023/24.

REKLAMA







Zobacz wideo
Ile rodzice wydają na wyprawkę w Polsce? [SONDA]



Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nowy przedmiot w szkole 2023. Co pojawiło się na planie lekcji?
Najważniejszą zmianą, jaka zaszła w tym nowym roku szkolnym jest wprowadzenie przedmiotu "biznes i zarządzanie" w szkołach ponadpodstawowych. Wcześniej uczniowie mieli w planie lekcji "podstawy przedsiębiorczości". Celem nowego przedmiotu jest zdobycie wiedzy na temat zarządzania finansami czy przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Biznes i zarządzanie może być oznaczone w planie lekcji jako "bizn.i zarz.". Wiele osób zastanawiało się również, co dalej z religią i etyką. Do tej pory uczniowie mogli zrezygnować z obu przedmiotów, jednak minister edukacji już w 2021 roku wspominał, iż uczęszczanie na te lekcje ma być obowiązkowe. Do tej pory nie podjął jeszcze żadnych kroków w tej sprawie, więc w roku szkolnym 2023/24 przez cały czas będzie można zdecydować, czy dziecko ma uczęszczać na któryś z tych przedmiotów.


Zzw, hit i edb - co to za przedmioty? Skróty przedmiotów szkolnych
Wiele osób widząc plan lekcji na rok szkolny 2023/34 pewnie zastanawia się, co oznaczają niektóre skróty przedmiotów szkolnych. Część z nich jest nowa, inne już były w podstawie programowej, jednak uczniowie mogą nie znać skróconych nazw. Warto je zatem rozwinąć.

ZZW - co to za przedmiot? Są to zajęcia z wychowawcą, czyli nic innego jak godzina wychowawcza, oznaczana w planie zajęć także jako "gw";
HIT - co to za przedmiot? Jest to "historia i teraźniejszość", które wprowadzono do planu zajęć dopiero w zeszłym roku szkolnym. Przedmiot ten zastąpił WOS (wiedza o społeczeństwie) na poziomie podstawowym;
PKM - co to za przedmiot? Są to lekcje o podstawie konstrukcji maszyn, które obowiązuje jedynie w szkołach technicznych;
EDB - co to za przedmiot? To "edukacja dla bezpieczeństwa", która ma przygotować uczniów do adekwatnego zachowania i reakcji w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu.
WDŻ - co to za przedmiot? Są to zajęcia z "wychowania do życia w rodzinie", które uczą o wartościach rodziny, przyjaźni, radzenia sobie z emocjami czy zdobywania wiedzy na temat rozwoju fizycznego i emocjonalnego.
Idź do oryginalnego materiału