Witajcie w erze wypaczonej kreatywności 💡

techpigulka.substack.com 1 rok temu

Nie ukrywam. Bardzo podoba mi się obecna rewolucja, która ma miejsce na rynku technologicznym (no może poza masowymi zwolnieniami i generalną niepewnością w biznesie). Rozwój generatywnej sztucznej inteligencji przyspiesza i ciężko za nim nadążyć.

Ja sam zacząłem obserwować w ostatnich tygodniach bardzo interesujące zjawisko, które z powodzeniem mógłbym nazwać wypaczoną kreatywnością - szczególnie patrząc na to, jak bardzo zmienił się mój proces twórczy odkąd praktycznie już każdego dnia korzystam z chatbotów.

Czuję, iż jeszcze nie dotarłem do etapu o nazwie “na kanapie siedzi leń”, ale jestem już bardzo blisko tego momentu. Do tego stopnia, iż zacząłem choćby projektować sobie tygodniowy jadłospis korzystając z krótkich, konkretnych promptów. Czy to już przesada?

Zauważyłem, iż ChatGPT znacząco wpłynął na mój sposób myślenia o kreatywności i samym procesie twórczym. Odciążył mój mózg i oszczędził czas, który zawsze potrzebowałem na to, aby jakiś pomysł do końca “wykiełkował” w mojej głowie. Pozwolił mi odkryć nowe perspektywy związane z moją pracą - o których wcześniej nie miałem pojęcia.

Jednocześnie czuję, iż przestałem wykorzystywać jakąś część swojego mózgu, która wcześniej stanowiła podstawę i fundament związany z generowaniem nowych pomysłów - czy to w kwestii newslettera, contentu w pracy czy chociażby samych wywiadów, które tak bardzo lubię prowadzić.

Porównałbym to do siedzenia przy stoliku, do którego kelner cały czas informuje nowe dania, a ja nie muszę kiwnąć palcem. Samoobsługi brak, menu brak. Jakimś cudem osoba mnie obsługująca wie dokładnie na co mam ochotę. Tak mniej więcej czuję się, kiedy rozmawiam z chatbotami korzystając z odpowiednich promptów.

Czy ChatGPT pomógł mi odkryć nowe kierunki lub perspektywy w mojej twórczości? Zdecydowanie. Czy narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, mogą zastąpić ludzką kreatywność? Raczej nie, choć mogę się mylić. Czy ChatGPT zwiększył różnorodność moich pomysłów? Tak, tak i jeszcze raz tak.

Jakie mogą być długoterminowe konsekwencje korzystania z technologii opartych na sztucznej inteligencji w pracy kreatywnej? Na to pytanie chciałbym, abyście w ten weekend odpowiedzieli sobie sami.


Do posłuchania:

Idź do oryginalnego materiału