Władze serbskie włamują się i instalują oprogramowanie szpiegowskie na telefonach aktywistów

cyberfeed.pl 1 tydzień temu


Policja w Serbii wykorzystuje narzędzia do hakowania urządzeń mobilnych, aby włamywać się do telefonów aktywistów i dziennikarzy, a następnie instalować oprogramowanie szpiegujące w celu ich śledzenia, Amnesty International ostrzega w raporcie. Organizacja twierdzi, iż państwo korzysta z narzędzi izraelskiej firmy Cellebrite, które mają pomóc organom ścigania w odblokowaniu urządzeń do celów kryminalistycznych.

Amnesty International wzywa rząd Serbii do zaprzestania tych praktyk inwigilacyjnych:

Władze serbskie muszą zaprzestać używania wysoce inwazyjnego systemu szpiegującego i zapewnić skuteczne środki zaradcze ofiarom nielegalnej ukierunkowanej inwigilacji oraz pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za naruszenia. Cellebrite i inne firmy zajmujące się kryminalistyką cyfrową muszą również zachować odpowiednią staranność, aby mieć pewność, iż ich produkty nie są wykorzystywane w sposób przyczyniający się do łamania praw człowieka.

Amnesty International zebrała różne relacje pokazujące, iż władze serbskie przetwarzały telefony członków społeczeństwa obywatelskiego przetrzymywanych w różnych pomieszczeniach, stosując dodatkowe procedury (takie jak testy na obecność narkotyków i badania psychiatryczne), które wydłużały czas pozbawienia wolności, a co za tym idzie, całkowitą kwotę czasu, kiedy władze miały dostęp do ich telefonów. W tym czasie policja instalowała na ich telefonach „Novispy” – program szpiegujący, który prawdopodobnie został opracowany przez państwo. Amnesty International wyjaśnia w dokumencie, iż do niektórych urządzeń włamano się przy użyciu (załatanej) luki w zabezpieczeniach Qualcomm.

Jeden przypadek zgłoszony przez 404 Mediów wspomina, iż ​​zastępca redaktora naczelnego dziennika FAR, Slaviša Milanov, i redaktor naczelny jechali razem, kiedy zostali zatrzymani przez władze serbskie, które zatrzymały ich i skonfiskowały telefony. Kiedy telefony zostały zwrócone, zauważyli zmiany, takie jak wyłączenie transmisji danych i Wi-Fi oraz duże zużycie energii przez aplikacje.

Milanov twierdzi, iż na jego urządzeniu z Androidem, Xiaomi Redmi Note 10S, gdy je odzyskał, było uruchomione dodatkowe oprogramowanie i iż policja wydobyła 1,6 GB danych, mimo iż nie podał hasła.

Starszy dyrektor Cellebrite, Victor Cooper, odpowiedział na pytania Amnesty International, twierdząc, iż produkty firmy „posiadają licencję wyłącznie do użytku zgodnego z prawem”, co wymaga nakazu lub dochodzenia usankcjonowanego prawnie zgodnie z umową użytkownika końcowego. Cooper powiedział także 404 Media, iż ​​Cellebrite prowadzi dochodzenie w sprawie „rzekomego niewłaściwego wykorzystania” ich technologii i jest „gotowy nałożyć odpowiednie sankcje” na wszelkie odpowiednie agencje.



Source link

Idź do oryginalnego materiału