
Mamy nowości w naszej państwowej apce – od początku lipca możemy złożyć wniosek o dowód osobisty w mObywatelu. Możemy to zrobić zarówno dla siebie jak i dla swojego dziecka. Możemy też zawiesić w aplikacji dowód osobisty w przypadku zagubienia czy zgłosić utratę paszportu. Ważna zmiana dotyczy studentów – od 1 lipca legitymacja studencka w mObywatelu staje się podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta.
Od kiedy dwa lata temu aplikacja mObywatel uzyskała status pełnoprawnego dokumentu jego użycie znacząco wzrosło. Według danych z marca, łączna liczba osób korzystających z niej przekroczyła 9 milionów.
Co chwila też dochodzą nowe funkcjonalności – mObywatel to nie tylko portfel naszych dokumentów, ale i miejsce, w którym możemy załatwić coraz więcej spraw urzędowych. Możemy to zrobić bez wizyty w urzędzie, po prostu – z domu, z wakacyjnej działki czy z miejsca spędzania urlopu. Właśnie wdrożone zostały nowe funkcjonalności, dotyczące głównie dowodów osobistych i paszportów.
Wniosek o dowód w mObywatelu
Od teraz możemy złożyć wniosek o dowód osobisty w aplikacji – zarówno dla nas, jak i naszych dzieci lub podopiecznych. Wnioski dostępne są w katalogu „Załatw sprawę”. Wystarczy wypełnić formularz i dołączyć plik ze zdjęciem.
Niestety, wizyty w urzędzie gminy nie unikniemy, i to nie tylko przy odbiorze dowodu – musimy złożyć odcisk palca. Jak pisze Ministerstwo Cyfryzacji – im szybciej tym lepiej, bo bez odcisku nie rozpocznie się proces produkcji dokumentu. Na złożenie odcisku mamy 30 dni od daty złożenia wniosku o dowód. Z obowiązku złożenia odcisku palca zwolnione są dzieci do 12. roku życia.
Po tym jak złożymy wniosek, będziemy mogli śledzić jego losy również w mObywatelu. Wystarczy wpisać numer wniosku. W ten sposób dowiemy się, czy dokument jest gotowy do odbioru i czy nie trzeba spełnić dodatkowych formalności – na przykład złożyć odcisku palca.
A w razie utraty paszportu lub dowodu…
mObywatel będzie również pomocny, gdy np. utracimy lub zawieruszymy dowód osobisty lub paszport. W aplikacji możemy teraz zawiesić dowód naszego dziecka – dzięki temu nikt nie będzie mógł się nim posługiwać przy sprawach urzędowych. Zawieszenie trwa do 14 dni. jeżeli dowód nam się zawieruszy i go znajdziemy, to po prostu cofamy jego zawieszenie, jeżeli go w tym czasie nie cofniemy, to dowód po 14 dniach zostaje unieważniony.
Dosłownie kilka dni temu została wprowadzona podobna funkcjonalność dla dorosłych. Do nowej funkcji uzyskamy dostęp również przez katalog „Załatw sprawę”.
Podobnie możemy zgłosić utratę paszportu. Jest to szczególnie wygodne jeżeli przebywamy zagranicą – oszczędza nam to wizyty w najbliższym konsulacie.
Od teraz legitymacja studencka w telefonie
Z początkiem lipca wchodzi w życie również istotna zmiana dla studentów. od dzisiaj legitymacja studencka w mObywatelu staje się podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta. Dotychczasowe legitymacje, czy to elektroniczne czy fizyczne, zachowają ważność do końca ich terminu.
To niewątpliwie korzystna zmiana dla młodych ludzi – niejeden na przykład zapłacił karę za brak legitymacji uprawniającej do zniżki na przykład w komunikacji miejskiej czy pociągu. Zapomnienie telefonu jest o wiele mniej prawdopodobne.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3