Wojtunik o możliwej kontroli operacyjnej liderów opozycji: Posiadam te informacje z kilku źródeł

wiadomosci.gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


- Długo zastanawiałem się, co z tym zrobić i wreszcie uznałem, iż jedyny sposób, to publiczne zadanie pytań. Komu miałem to przekazać? Komisji służb specjalnych, która nie działa? Prokuratorowi Generalnemu, który podpisywał zgody na te podsłuchy? - zastanawiał się w rozmowie z "Wyborczą" Paweł Wojtunik. Były szef CBA na antenie stacji TVN przekazał, iż dwa dni przed wyborami parlamentarnymi w ośrodku szkoleniowym CBA w Lucieniu miały zostać wydane dyspozycje o "kontroli operacyjnej" liderów opozycji.
Były szef CBA Paweł Wojtunik w programie "Fakty po Faktach" skierował kilka zaskakujących pytań do szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Z przytaczanych przez niego informacji wynika, iż politycy opozycji mogli być podsłuchiwani przez służby przed wyborami. Były szef CBA do swojej wypowiedzi odniósł się w rozmowie z Radiem ZET.

REKLAMA







Zobacz wideo
Radosław Fogiel: Zero tolerancji dla tych, którzy przycwaniakowali w sprawie wiz



Przekazał, iż posiada te informacje z kilku źródeł. - Ja nie jestem w stanie ocenić wiarygodności tych informacji. Skala ewentualnych nieprawidłowości wymaga, o ile jest to pogłoska, która może mieć znaczenie dla przebiegu procesów demokratycznych w kraju, aby została jak najszybciej wyjaśniona, zdementowana albo potwierdzona. Dosyć długo biłem się z myślami, jak powinienem w tej sprawie postąpić. Dzisiaj nie ma niezależnego organu, do którego ja jako były szef służby mógłbym się zgłosić i tej sprawie powiedzieć. Ja jednocześnie nie przesądzam, czy to prawda, czy nie - poinformował.
Wojtunik dopytywany przez dziennikarza Radia ZET, czy te działania miały na celu skłócenie polityków opozycji, odparł: "Najprawdopodobniej, tak to rozumiem. Innego celu sobie nie wyobrażam".
Wojtunik: Długo zastanawiałem się, co z tym zrobić i wreszcie uznałem, iż jedyny sposób, to publiczne zadanie pytań
W rozmowie z "Wyborczą" Paweł Wojtunik powiedział, iż jego wystąpienie w TVN 24 nie było przypadkowe. - Długo zastanawiałem się, co z tym zrobić i wreszcie uznałem, iż jedyny sposób, to publiczne zadanie pytań. Komu miałem to przekazać? Komisji służb specjalnych, która nie działa? Prokuratorowi Generalnemu, który podpisywał zgody na te podsłuchy? – pyta były szef CBA. Jak dodaje, gdyby uzyskane przez niego informacje "chociaż częściowo znalazły potwierdzenie" to "mielibyśmy do czynienia ze spiskiem konstytucyjnym i kroczącym zamachem stanu". Jednocześnie podkreśla, iż nie chce ujawnić nic więcej.


Cztery pytania Wojtunika do CBA
Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik mówił w sobotnim wydaniu "Faktów po Faktach" o kondycji polskich służb specjalnych. Na antenie skierował też cztery pytania do Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA. W jednym z nich powołał się na swoje informacje, z których wynika, iż "podczas odprawy w Lucieniu (wieś w woj. mazowieckim, mieści się tam ośrodek CBA - red.) dwa dni przed wyborami zapadły decyzje, dyspozycje, wydano zalecenia, aby w kontekście wyborów parlamentarnych masowo stosować kontrolę operacyjną wobec przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych z położeniem szczególnego nacisku na jedno z ugrupowań tworzących koalicję przedwyborczą" [Trzecią Drogę - red.].



- I wreszcie pytanie ostatnie: czy informacje z tych kontroli operacyjnych, o ile prawdą jest, iż zostały zastosowane, były przekazywane innym politykom i były wykorzystane w prowadzonych negocjacjach i działaniach politycznych? - chciał wiedzieć były szef CBA.
Jak dodał Paweł Wojtunik, "jeżeli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest pozytywna, to możemy mówić o ryzyku powstania spisku i zamachu ze strony przedstawicieli władzy wykonawczej, przy wykorzystaniu służb specjalnych, na legalnie, demokratycznie wybranych przedstawicieli władzy ustawodawczej". Pełną wypowiedź i wszystkie pytania Wojtunika do Kamińskiego przeczytasz tutaj: Podsłuchiwali opozycję przed wyborami? Były szef CBA Paweł Wojtunik zadaje pytania ministrowi.
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:
Idź do oryginalnego materiału