Xiaomi wprowadziło zmiany w procesie odblokowywania bootloadera w 2025 r., powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa użytkowników i spadającą popularność niestandardowych ROM’ów. W rzeczywistości decyzja przywiązuje odbiorców do oficjalnego systemu Xiaomi, tym samym ograniczając możliwość dostosowywania urządzeń do konkretnych potrzeb.
Nowe zasady odblokowywania bootloadera
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują zasady zawierające ramy czasowe, ograniczenia dotyczące pojedynczych urządzeń i rygorystyczny proces zatwierdzania.
Użytkownik musi teraz ukończyć cały proces odblokowania obejmujący m. in. quiz nie należy do prostych i ma wykazać, iż działania podejmują się wyłącznie specjaliści mający doświadczenie w temacie. Użytkownik musi też podać prawdziwe imię i nazwisko w celu weryfikacji tożsamości. Duże znaczenie ma również ścisłe przestrzeganie parowania konta z urządzeniem.
Po uzyskaniu uprawnień użytkownik ma tylko 14 dni, czyli 336 godzin na ukończenie procesu. o ile pominie dane okno, doprowadzi do unieważnia uprawnienia bez możliwości przedłużenia ani wydania ponownie.
Xiaomi ograniczyło również limit urządzeń. w tej chwili użytkownik może odblokować jedno urządzenie na konto Xiaomi, zamiast wcześniej obowiązujących trzech. Podjęty krok sprawia, iż firma zyskuje szansę na lepszą kontrolę nad podjętymi działaniami po odblokowaniu.
Nadużywanie uprawnień związane z np. odblokowywaniem urządzeń dla innych osób doprowadzi do zawieszenia konta na stałe, a choćby konsekwencji prawnych.
Najpierw Xiaomi podjęło decyzję na rynku chińskim, a od 2025 r. rozszerzyło obowiązujące zasady.
Większe bezpieczeństwo i… kontrola nad użytkownikiem
Możliwość odblokowania bootloadera przez lata stanowiła zaletę Xiaomi. Doświadczeni specjaliści, znający się na technologii, mogli instalować niestandardowe ROM-y, uzyskać kontrolę administracyjną czy rootować urządzenia.
Użytkownicy cenili Xiaomi za elastyczność i udostępnienie możliwości dostosowywania sprzętu do własnych potrzeb. Wykorzystanie niestandardowego ROM-u pozwalało na zwiększenie wydajności, aktualizację zabezpieczeń czy zapewniało dostęp do niestandardowych i mniej popularnych opcji.
Xiaomi argumentuje decyzję nie tylko zwiększeniem bezpieczeństwa użytkowników, ale również malejącym zapotrzebowaniem na niestandardowe ROM’y. Zdaniem chińskiego giganta odblokowanie bootloadera wprowadza ryzyko pojawienia się luk w zabezpieczeniach szczególnie, o ile zadania podejmie się użytkownik bez odpowiedniej wiedzy.
Chiński gigant przypomina również, iż zablokowane bootloadery są wymagane, o ile użytkownik chce otrzymywać aktualizacje Xiaomi HyperOS.
HyperOS 3 – dla kogo aktualizacja?
Xiaomi pracuje nad kolejną dużą aktualizacją, chociaż HyperOS 2 wciąż nie pozostało w pełni wdrożone. Zgodnie z zapowiedziami nowa wersja ma bazować na Android 16 i może zostać przedstawiona w czerwcu 2025 r.
Wciąż kilka wiadomo o tym, co przyniesie HyperOS 3. Z dużym prawdopodobieństwem pojawiają się nowe funkcje AI oraz rozwiązania pozwalające na stworzenie systemu urządzeń IoT, np. poprawki trybu Game Turbo.
Źródło: gizmochina.com / Zdjęcie otwierające: pixabay.com