Meetup: https://www.meetup.com/wroclawjug/events/304419057/
Temat: Z manuskryptów starożytnych inżynierów – bazy danych
Abstract:
Kolejne warstwy frameworków, abstrakcji i pudru. Pozwalają nam dostarczać skomplikowane rozwiązania w skończonym czasie. Nasi dziadkowie mogliby nam pozazdrościć łatwości z jaką udaje nam się budować złożone systemy.Jednak często zapominamy o tym jak wiele zawdzięczamy starożytnym inżynierom. Spróbujmy poznać ich tajemnice, zapisane w manuskryptach. Bazy danych są sercem naszych systemów, gdyż dane są krwiobiegiem naszych organizacji. Zabiorę Was w cudowną i nostalgiczną podróż przez świat architektury baz danych. Rozłożymy bazy danych na poszczególne komponenty by w pełni docenić piękno tych cudów inżynierii. Zaczniemy od szybkiego kursu historii najnowszej, czyli dlaczego i kiedy pojawiła się koncepcja baz danych. By następnie przejść do technik organizacji danych na dysku. Poznać tajniki zarządzanie pamięcią i techniki zapewnienia izolacji zapisów czyli locking protocols. Dowiesz się jak bazy danych zapewniają spójność i trwałość danych z pomocą „transaction logs” i „write-ahead logs”. Nie pominiemy też dyskusji o indeksach (w tym B+tree), wykonywaniu zapytań i optymalizacji planów zapytań. Mam nadzieję, iż ta prezentacji pozwoli wam lepiej zrozumieć jak budować aplikacje i optymalizować wydajność systemów. Dzięki zrozumieniu jakie prawa rządzą światem baz danych. Będzie też czas na filozoficzne rozmyślania o sensie istnienia i odpowiedź na pytanie dokąd zmierzamy.
Prelegent: Jarek Pałka
Od ponad 20 lat w branży IT jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk – z tym samym zawsze skutkiem. Wszystko to doprowadziło mnie do wniosku, iż nieważne co robisz, ważne byś robił to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i przy użyciu adekwatnych narzędzi, które wykonają pracę za Ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideom TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL. Porzuciłem je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą, jaką niesie ze sobą „metafora” oraz by odkryć, iż rządzą nami te same prawa „natury”. Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce.
W wolnych chwilach trener w Symentis, autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w radach programowych wielu konferencji.