Zaangażowanie młodych ludzi w kariery w STEM na Festiwalu Prędkości Goodwood

cyberfeed.pl 5 miesięcy temu


Ten Brytyjski sektor technologiczny przez cały czas walczy z niedoborami umiejętnościzwłaszcza w nowych i priorytetowych obszarach, takich jak cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja (AI).

Jednym z czynników przyczyniających się do tego jest brak zainteresowania edukacją informatyczną w szkołach. Computer Weekly niedawno doniósł, iż niski poziom zainteresowania przedmiotami związanymi z informatyką na poziomie GCSE zagraża rządowym planom uczynienia Wielkiej Brytanii „supermocarstwo nauki i technologii”.

Branża technologiczna musi znaleźć lepsze sposoby na zaangażowanie uczniów w edukację cyfrową, która jest tak ważna dla przyszłości sektora. Jest to problem rozpoznany przez Brytyjski astronauta Tim Peakepierwszego honorowego ambasadora nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) w Wielkiej Brytanii, rola ta polega na wspieraniu 35 000 wolontariuszy, którzy zachęcają młodych ludzi do kariery w dziedzinie STEM.

Jednym ze sposobów osobistego zaangażowania Peake’a jest jego wsparcie dla Future Lab, wystawy organizowanej na Goodwood Festival of Speed, gdzie start-upy technologiczne i uznani innowatorzy prezentują nowe produkty, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania osób w wieku od 11 do 16 lat.

„To wspaniałe środowisko, w którym dzieci mogą znaleźć inspirację – widać, jak ich oczy się świecą” – mówi Peake.

Redakcja Computer Weekly wybrała się w tym roku na festiwal Goodwood, aby przyjrzeć się najlepszym innowacjom, jakie oferowała firma Future Lab. Było oczywiste, jak bardzo dzieci odwiedzające wystawę chciały dowiedzieć się więcej.

Robot Cienia

Zespół Shadow Robot pracuje nad poprawą zręczności robotów od 20 lat. Firma jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojego projektu z 2019 r., w ramach którego współpracuje z OpenAI – twórcy ChatGPT – nauczyć swoją robotyczną rękę rozwiązywania Kostki Rubika dzięki sieci neuronowych.

Podczas pokazu Future Lab, pokaz na żywo, w którym robot układa kubki, cieszył się dużą popularnością wśród dzieci, ale jak wyjaśnił Rich Walker, reżyser filmu Shadow Robot, w wywiadzie dla Computer Weekly, pięciopalczasta ręka wiąże się z osobnym zestawem wyzwań.

Chociaż dłoń może wykonywać dość złożone zadania wymagające zręczności, uczynienie jej jak najbardziej podobną do ludzkiej pokazuje ograniczenia inżynierii materiałowej i podkreśla, jak niezwykła jest ludzka dłoń.

Podczas testów w bardziej złożonych zastosowaniach przemysłowych ręka robota może się zepsuć i często wymaga częstej konserwacji. Walker mówi, iż każda próba poprawy niezawodności jest kompromisem – aby wzmocnić palce lub stawy, potrzebne są grubsze lub cięższe materiały, które zniekształciłyby projekt od jego podobieństwa do ludzkiej ręki.

Pokaz na żywo Shadow Robota pokazał, iż robot jest w stanie poradzić sobie ze złożonymi zadaniami

Aby rozwiązać te problemy, Shadow Robot niedawno ukończył czteroletni projekt z Google DeepMind opracować sposób na stworzenie ręki robota, która będzie miała zręczność i wrażliwość ręki ludzkiej, a jednocześnie będzie na tyle wytrzymała, aby mogła pracować w rzeczywistych warunkach przemysłowych.

Walker mówi, iż dla DeepMind partnerstwo było projektem badawczo-rozwojowym, którego celem było nauczenie się, jak tworzyć oprogramowanie do sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które współpracuje z czułymi robotami.

W rezultacie powstał trójpalczasty dłoń, wypełniony tym, co Walker opisuje jako „gówniane mnóstwo czujników”. Demonstracja w Future Lab pokazała, jak ręka robota delikatnie manipuluje nadmuchanym balonem. Co być może ważniejsze, przeszła też ostateczny test wytrzymałości – palce i mechanizm były szturchane i ciągnięte przez zafascynowane małe dzieci.

Randox

Każdy, kto śledzi wiadomości biznesowe – lub oglądał seriale telewizyjne Wypadnięcie – zna historię Elizabeth Holmes i jej firmy Theranos. Holmes pozyskała ponad 700 mln USD inwestycji, a w pewnym momencie Theranos było wyceniane na ponad 9 mld USD, ponieważ twierdziło, iż wyprodukowało maszynę, która może wykonać ponad 200 testów diagnostycznych z jednego ukłucia krwi.

Taka technologia nie istniała i nigdy nie działała, a po katastrofie Theranos Holmes został uznany winnym oszustwa i skazany na 11 lat więzienia.

Biochip firmy Randox ma być w stanie gwałtownie i precyzyjnie wykryć ponad 175 chorób na podstawie jednej próbki pacjenta

Co to ma wspólnego z Future Lab? Cóż, globalna firma technologiczna Randox zajmująca się opieką zdrowotną odniosła – w pewnym sensie – sukces tam, gdzie Theranos poniósł porażkę. Technologia Biochip tej firmy twierdzi, iż wykrywa ponad 175 chorób na podstawie jednej próbki.

9 mm2 chip łączy panel powiązanych testów z jednym zestawem odczynników, kontroli i kalibratorów w celu przetestowania pojedynczej próbki. Wyniki są odczytywane przez kamerę i dostosowane oprogramowanie do przetwarzania obrazu z sygnału chemiluminescencyjnego, zgodnie z eksponatem Randox.

Pracownicy Randox’s Future Lab demonstracji byli – zrozumiałe – niechętni do porównywania Theranos, ale istnieją pewne podobieństwa, choćby jeżeli technologia jest bardzo różna. Firma oferuje już szybką technologię diagnostyczną jako usługę dla swoich klientów z branży opieki zdrowotnej.

Kaper

Współzałożyciel Apple Steve Wozniak założył Privateer w 2021 r., aby skupić się na rozwijającym się rynku danych kosmicznych. W maju tego roku firma przejęła firmę zajmującą się analizą map Orbital Insight, a połączone oferty pozwalają Privateer w wyjątkowy sposób oferować dane i analizy z obu perspektyw danych patrzących w górę na kosmos i danych z kosmosu patrzących w dół na Ziemię.

Oprogramowanie Wayfinder firmy łączy informacje z różnych źródeł o obiektach w kosmosie, takich jak satelity i śmieci orbitalne. w tej chwili na orbicie planety krąży ponad 27 000 obiektów stworzonych przez człowieka, większych od piłki tenisowej – a według NASA szacuje się, iż około 100 milionów kawałków śmieci o średnicy większej niż 1 mm. W ciągu następnych 10 lat spodziewane jest wystrzelenie około 24 000 dodatkowych satelitów. przestrzeń staje się coraz bardziej skomercjalizowana.

Liczba codziennych usług zależnych od satelitów wzrośnie tak samo, jak branże takie jak komunikacja, pogoda i klimat oraz usługi finansowe zależne od technologii kosmicznych. Unikanie uszkodzeń lub katastrof spowodowanych kolizjami będzie najważniejsze dla operatorów satelitarnych.

Privateer oferuje coś, co można by opisać jako odpowiednik aplikacji pogodowej dla obiektów kosmicznych – możliwość odkrycia i przewidzenia, jak i gdzie będą te krążące obiekty oraz jaki wpływ to może mieć. Firma twierdzi, iż jest w stanie zaoferować prognozę, gdzie będzie znajdował się dowolny obiekt, choćby z pięciodniowym wyprzedzeniem.

Dzięki przejęciu Orbital Insights firma Privateer dodała usługi danych oparte na satelitach patrzących w dół na Ziemię. Ponownie, łączy dane z różnych źródeł i pozwala użytkownikom identyfikować i śledzić aktywność na całym świecie dzięki modelowania AI – źródła danych obejmują takie rzeczy, jak fotografia satelitarna lub czujniki, takie jak transpondery morskie i trackery GPS.

Dyrektor ds. technologii Mike Moskwinski powiedział magazynowi Computer Weekly, iż komercyjne zastosowania tej technologii mogą obejmować zarządzanie łańcuchem dostaw, monitorowanie klimatu lub śledzenie nielegalnych ruchów statków.

Produkty firmy Privateer mają również oczywiste zastosowanie w wojsku i systemach obronnych, ale – co nie powinno dziwić – jest to obszar, o którym firma woli nie rozmawiać publicznie.

Produkcje Atlantyckie

Atlantic Productions to firma produkująca filmy dokumentalne, która współpracowała z Apple przy tworzeniu wciągających filmów 3D przeznaczonych dla Zestaw słuchawkowy do wirtualnej rzeczywistości Vision Pro który zadebiutował w Wielkiej Brytanii w tym miesiącu (lipiec 2024).

Podczas Future Lab firma zaprezentowała prostą aplikację do obliczeń przestrzennych, która umożliwia użytkownikom badanie ważnych pod względem środowiskowym obszarów Ziemi w 3D. Atlantic współpracuje również z producentem samolotów elektrycznych Vertical Aerospace nad stworzeniem modelu czteroosobowego samolotu pionowego startu i lądowania (VTOL). Model ten zostanie wykorzystany w celach sprzedażowych i marketingowych, aby pokazać potencjalnym nabywcom statek powietrzny dzięki możliwościom zestawu słuchawkowego Vision Pro.

Oczekuje się, iż system zostanie zaprezentowany na Farnborough Air Show, jako przykład potencjalnych zastosowań przemysłowych i komercyjnych obliczeń przestrzennych i produkcji filmów immersyjnych.

Lilia

Prawdopodobny rywal Vertical Aerospace również wystawiał się na Future Lab – Lilium przywiózł własny elektryczny odrzutowiec VTOL, którego start zaplanowano na 2026 rok. Odrzutowiec Lilium jest przeznaczony do krótkodystansowych podróży lotniczych o zasięgu 175 km.

Lilium zamierza zredukować emisję dwutlenku węgla w krótkodystansowych podróżach lotniczych między miastami dzięki swojemu odrzutowcowi VTOL

Lilium twierdzi, iż samolot będzie obsługiwał połączenia międzymiastowe, łącząc miasta i społeczności w regionach, co ma przyczynić się do dekarbonizacji krótkodystansowych podróży lotniczych.

Widzi.AI

Sees.AI opracowało to, co nazywa „systemem operacyjnym do lotów autonomicznych”, aby pomóc w obsłudze przemysłowych zastosowań bezzałogowych statków powietrznych (UAV) – powszechnie znanych jako drony. Oprogramowanie i jednostka czujników firmy można przymocować do większości modeli dronów, co pozwala operatorom bezpiecznie latać flotami dronów poza linią wzroku.

Na Future Lab firma zaprezentowała próba wykorzystania technologii opracowanej przez National Grid do inspekcji słupów energetycznych. National Grid bada około 3650 pylonów rocznie w celu wykrycia uszkodzeń, takich jak korozja. w tej chwili inspektorzy odwiedzają każdy pylon i używają drona trzymanego w zasięgu wzroku, aby zbadać konstrukcje stalowe.

Testy technologii Sees.AI pozwolą na zdalne zarządzanie flotą dronów, co przełoży się na znacznie szybsze i tańsze przeprowadzanie kontroli.

Produkt wykorzystuje modelowanie oparte na sztucznej inteligencji, przechwytywanie danych wideo i czujników, a także skanowanie lidarem, co pozwala na identyfikację części pylonu wymagających inspekcji oraz dokładne przechwytywanie danych niezbędnych do sprawdzenia konstrukcji i komponentów. Wiele dronów jest obsługiwanych przez jednego operatora.

Urząd Lotnictwa Cywilnego, który reguluje przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii, jest również zaangażowany, ponieważ on również dowiaduje się o możliwościach UAV, próbując regulować ich wykorzystanie. Sees.AI ma nadzieję, iż próba pokaże dalsze zastosowania dla operatorów infrastruktury krytycznej, takich jak firmy drogowe, kolejowe, naftowe i gazowe, telekomunikacyjne i energetyczne.

Robotyka w Sheffield

Sheffield Robotics to spółka typu spin-off Uniwersytetu Sheffield, która bada rozwój i potencjalne zastosowania robotyki i automatyzacji w takich branżach jak produkcja i opieka zdrowotna. Na wystawie Goodwood firma zaprezentowała swoje programy edukacyjne dla dzieci.

Drone City jest skierowane do dzieci w wieku od 5 do 11 lat, poprzez warsztaty, obozy szkolne i treści, które pozwalają dzieciom pilotować drony i uczyć się, jak projektować, konstruować i pisać oprogramowanie dla tych urządzeń. Droneworxx jest z kolei przeznaczone dla dzieci w wieku od 11 do 21 lat i przenosi tę naukę na wyższy poziom, mając nadzieję, iż uczniowie zainteresują się karierą w dziedzinie technologii i lotnictwa.

Sheffield Robotics współpracuje również z Wellcome Trust w zakresie technologii wspomagających i robotyki, aby pomóc osobom niepełnosprawnym. Jest częścią sieci Skills and Education in Robotics and AI (SERAI), projektu łączącego uniwersytety, organizacje komercyjne i trzeciego sektora w celu tworzenia zasobów i wpływania na politykę, aby pomóc dzisiejszej młodzieży rozwijać umiejętności potrzebne do pracy w robotyce i AI w przyszłości.

Astronauta Tim Peake w swojej roli honorowego ambasadora STEM, którego celem jest zachęcanie młodych ludzi do kariery w STEM

Inni wystawcy na Future Lab to Metaverse VR, firma, która – jak sugeruje jej nazwa – opracowuje systemy szkoleniowe oparte na VR do trudnych warunków, np. w wojsku; a także Performit Live, firma, która stworzyła kombinezon do przechwytywania ruchu całego ciała, pozwalający na przechwytywanie ruchów człowieka i przesyłanie ich strumieniowo w czasie rzeczywistym dzięki generowanych komputerowo postaci na ekranie.

Sądząc po rodzinach, które przyprowadzają swoje dzieci na wystawę Future Lab – i po tym, jak przykuwają ich uwagę, gdy wokół nich na Festival of Speed ​​znajduje się kolekcja najszybszych i najsłynniejszych samochodów na świecie – wystawa pomaga Timowi Peake’owi w realizacji jego celu, jakim jest większe zainteresowanie karierami w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).

Peake podsumowuje: „To jedna z najlepszych rzeczy w Future Lab – obserwowanie wpływu, jaki wywiera ono na młodych ludzi, gdy widzą te technologie i myślą: »Wow, wiecie, to niesamowite, co możemy z tym zrobić«”.



Source link

Idź do oryginalnego materiału