Zawsze Wyłączaj Tę Opcję w Telefonie, Gdy Wychodzisz z Domu. Możesz Stracić choćby Pieniądze

plotkosfera.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Telefon


Połączenia bezprzewodowe poprzez WLAN (Wi-Fi) oferują wiele korzyści dla użytkowników telefonów. Pozwalają oszczędzać dane transferowe oraz zapewniają stabilne i szybkie łącze internetowe. Nic dziwnego, iż wielu użytkowników pozostawia tę funkcję włączoną choćby poza domem. Niestety, wiąże się z tym poważne zagrożenie. Dowiedz się, dlaczego wyłączanie Wi-Fi poza domem powinno stać się Twoim nawykiem.

Niebezpieczeństwo Czai Się Za Rogiem

Włączone Wi-Fi w telefonie podczas przebywania w przestrzeni publicznej stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa – wykazało badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Hamburgu. Zaleca się wyłączenie WLAN, gdy znajdujemy się poza własną siecią lub w ogóle z niej nie korzystamy. W przeciwnym razie dane znajdujące się w naszym telefonie – takie jak hasła, nazwiska i adresy e-mail, mogą zostać wykradzione.

Dlaczego Wyłączanie Wi-Fi Poza Domem Jest Tak Ważne?

Gdy tryb WLAN jest aktywny, telefon komórkowy stale szuka możliwości połączenia z dostępnymi w pobliżu sieciami. W ten sposób hakerzy mogą uzyskać dostęp do telefonów innych osób poprzez publiczne punkty Wi-Fi i monitorować działania właścicieli. Najbardziej niebezpieczne są publiczne i darmowe sieci Wi-Fi.

Naukowcy z Hamburga potwierdzili te możliwości w swoim badaniu. Sprawdzili 252 242 próby połączenia WLAN na ruchliwym deptaku dzięki anten, poznając 58 489 SSID – nazw sieci WLAN, przez które telefony łączyły się w przeszłości. Udało im się również pozyskać wrażliwe dane, takie jak hasła, nazwiska, adresy e-mail, a choćby adresy domów wakacyjnych.

Oto Na Co Zwrócili Uwagę Eksperci:

  1. Profil Ruchowy Użytkownika: Funkcja WLAN pozwala na utworzenie profilu ruchowego użytkownika, co może być wykorzystywane do śledzenia jego aktywności.
  2. Symulacja Znanej Sieci: Oszuści mogą symulować znaną sieć, tak aby telefon automatycznie się z nią połączył. W ten sposób łatwo uzyskują dostęp do zapisanych danych i haseł.
  3. Publiczne Sieci Wi-Fi: Publiczne i darmowe sieci Wi-Fi są najbardziej niebezpieczne, gdyż łatwo mogą stać się celem hakerów.

Zalecenia Ekspertów

Eksperci zalecają dezaktywację funkcji WLAN, gdy jesteś poza domem. Zamiast tego sugerują korzystanie z danych mobilnych, które są znacznie bezpieczniejsze. Ponadto, warto regularnie aktualizować oprogramowanie swojego telefona oraz korzystać z aplikacji zabezpieczających, aby zwiększyć ochronę swoich danych.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo naszych danych jest niezwykle ważne, zwłaszcza w dobie rosnącej liczby cyberataków. Wyłączanie Wi-Fi poza domem to prosty nawyk, który może ochronić nas przed utratą wrażliwych informacji i pieniędzy. Dbajmy o nasze bezpieczeństwo i nie narażajmy się na zbędne ryzyko. Wyłącz Wi-Fi, gdy wychodzisz z domu, i korzystaj z danych mobilnych – to najbezpieczniejsze rozwiązanie

Idź do oryginalnego materiału