System Windows 11 22H2 zostanie wydany 20 września – wynika z niepotwierdzonych jeszcze przez Microsoft informacji. Co nowego?
Windows 11, wedle zapowiedzi Microsoftu, jest aktualizowany na cztery sposoby. Po pierwsze, każdego miesiąca pojawia się zestaw łatek związanych z jakością i bezpieczeństwem, czasem z nową i relatywnie drobną funkcją. Po drugie, bez żadnego harmonogramu, aplikacje systemowe są aktualizowane przez Microsoft Store. Po trzecie, również bez harmonogramu, interfejs systemu jest aktualizowany przez Experience Packs. I wreszcie po czwarte: każdego roku pojawi się Jedna Duża Aktualizacja, zmieniająca numer wersji systemu i wprowadzająca szersze usprawnienia.
Windows 11 22H2 – kiedy premiera?
Pierwsza z tych dużych aktualizacji – Windows 11 22H2 – jest już gotowa. Przez ostatnie kilka miesięcy była rozwijana na naszych oczach i testowana w ramach Niejawnego programu testów systemu Windows. Wersję zapoznawczą można pobrać choćby dziś. Aktualizacja, jak wynikało z informacji Microsoftu, miała być udostępniana 5 września bieżącego roku. Niepotwierdzone informacje mówią o 20 września. Jednocześnie numer kompilacji to 22621, co oznacza, iż teoretycznie produkcyjny Windows 11 22H2 jest już do pobrania przez program publicznych beta-testów. No, nie do końca.
W teorii można na chwilę przystąpić do programu Windows Insider, uaktualnić system do wersji 22H2, po czym wypisać się z programu. W ten sposób można zyskać dostęp do kompilacji 22621 bez czekania do września i testowania czegoś niestabilnego. Warto jednak mieć na uwadze, iż do września do kompilacji 22621 będą jeszcze publikowane łatki i poprawki, usuwające ostatnie błędy. System, choć teoretycznie gotowy, może jeszcze sprawiać pewne problemy. Lepiej zaczekać aż się pojawi w Windows Update.
Windows 11 22H2 – co nowego?
Windows 11 22H2 usunie część estetycznych naleciałości z poprzednich wersji Windowsa, których Microsoft nie zdążył wypolerować do premiery pierwszej wersji systemu. Są to takie elementy, jak pasek regulacji głośności czy pasek regulacji jasności.
Po aktualizacji zapewniony też zostanie szybszy dostęp do funkcji Sesja koncentracji, która przez wyciszenie powiadomień i innych dynamicznie generowanych alertów i zapewnienie ciszy (z opcjonalnym podkładem ze Spotfy) i określonego czasu w zadanie pozwala na owym zadaniu się skupić. Teraz dostępna będzie w menu powiadomień.
Menu Start zyska możliwość tworzenia folderów.
Pozwoli też na ograniczoną personalizację w formie wybrania, ile miejsca mają zajmować przypięte aplikacje, a ile Proponowane dokumenty i multimedia.
Pasek zadań zostanie częściowo naprawiony. Konkretniej, wróci możliwość przeciągania elementów do ikony paska zadań celem otwarcia ich w powiązanej z ikoną aplikacji.
Aplikacja Ustawienia zyska dwie nowe sekcje. Pierwszą jest Konto Microsoft, w której użytkownik będzie mógł podejrzeć najważniejsze informacje o swoim koncie, stan wykupionych subskrypcji czy listę innych powiązanych z kontem użytkowników.
Drugą jest bezpieczeństwo rodzinne, zapewniająca szybki dostęp do najważniejszych ustawień związanych z Microsoft Rodzina, czyli usługą do kontroli rodzicielskiej i współdzielenia danych w gospodarstwie domowym.
Zmieni się też nieco działanie usługi Windows Update. Ta w trybie automatycznym będzie działała tak, by minimalizować ślad węglowy pozostawiany przez komputer. Oznacza to intensywniejsze wykorzystywanie zasobów przy korzystaniu z zielonych źródeł energii i ich oszczędzanie, gdy prąd pochodzi z wysokoemisyjnych źródeł.
W systemie będzie też można ustawić automatyczną tapetę. Ta będzie pobierana ze zbioru W centrum uwagi Windows, a więc z tego samego, z jakiego pobierane są obrazki wyświetlane na ekranie blokady. Użytkownik będzie mógł przy tym ocenić wybór tapety, by mechanizm skuteczniej dobrał kolejną.
Eksplorator plików zyska nową funkcję, jaką jest możliwość przypinania plików do jego widoku głównego – dzięki czemu mogą być od razu pod ręką (a raczej pod kursorem bądź palcem) użytkownika.
Unowocześniony też zostanie Menedżer zadań, czyli narzędzie dla zaawansowanych użytkowników do zarządzania uruchomionymi na PC procesami. Nowa wersja jest bardziej spójna wizualnie z resztą Windowsa, zyskała dodatkowy boczny pasek nawigacyjny.
Gruntownie przebudowano też Rejestratora dźwięku, który teraz obsługuję większą liczbę formatów dźwięku, ozdabia proces nagrywania nową wizualizacją i którego interfejs został przeprojektowany.
Wraz z Windowsem 11 22H2 pojawią się też preinstalowane aplikacje Clipchamp i Family. Same w sobie nie są niczym nowym: są też dostępne na inne wersje Windowsa, a także na inne systemy. Aktualizacja wprowadzi je jednak nieco na siłę na komputery użytkowników (bez obaw, można je usunąć). Clipchamp to aplikacja do edycji i montowania wideo. Family to aplikacja do zarządzania rodziną w ramach usługi Microsoft Rodzina.