Żegnaj Twitterze. Witaj... ❌

techpigulka.substack.com 1 rok temu

Cześć!

🟠 Twitter zamienia się w “X”

Twitter.com zmienił nazwę na X.com, zgodnie z tweetem Elona Muska. Musk zapowiedział także, iż logo Twittera zostanie tymczasowo zastąpione przez “X”. Musk zaczął tweetować o rebrandingu Twittera na X około północy i kontynuował przez kilka godzin.

Musk wysłał również email do pracowników Twittera informując, iż firma zmieni nazwę na X, co miało być też ostatnią wiadomością wysłaną z domeny Twittera. Logo, które zostało zaproponowane przez użytkownika Twittera, Sawyer Merritta, zostało tymczasowo wybrane przez Muska, który określił je jako "minimalistyczne art deco".

Czy możemy tu spodziewać się swoistego połączenia z “X.AI”, które również zostało zapowiedziane przez Elona jakiś czas temu?

🟠 Narzędzia oparte o AI mogą… dokładać nam pracy

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, mimo obietnic poprawy efektywności i zwiększenia produktywności w miejscu pracy, mogą przynieść też problemy. Wydawca Neil Clarke doświadczył lawiny "systematycznie słabych" tekstów generowanych przez AI do swojego magazynu fantastyki naukowej Clarkesworld.

Clarke stwierdził, iż ilość złych zgłoszeń "prawie podwoiła nasze obciążenie robocze". ChatGPT, narzędzie AI wprowadzone niedawno, ma potencjał do zwiększenia produktywności i tworzenia nowych, lepszych miejsc pracy, ale jak pokazuje doświadczenie Clarke'a, efekty mogą być różne w zależności od branży i rynku.

W badaniu przeprowadzonym przez Massachusetts Institute of Technology stwierdzono, iż dostęp do ChatGPT zwiększył produktywność pracowników wyznaczonych do zadań, takich jak pisanie listów motywacyjnych, e-maili i analiz kosztów.

Niektórzy pracownicy czują się jak "króliki doświadczalne", gdy pracodawcy gwałtownie wprowadzają narzędzia oparte na AI, co często prowadzi do zwiększenia obciążenia roboczego.

Loading...

🟠 Big Tech zajmie się bezpieczeństwem sztucznej inteligencji

Siedem czołowych firm zajmujących się w tej chwili AI, w tym Amazon, Anthropic, Meta, Google, Inflection i OpenAI, spotkało się na szczycie w Białym Domu, osiągając porozumienie z administracją Bidena dotyczące wdrożenia nowych zabezpieczeń mających na celu poprawę bezpieczeństwa ich systemów powiązanych ze sztuczną inteligencją.

Prezydent Joe Biden podkreślił, iż "zobowiązania są realne i konkretne" oraz iż "sztuczna inteligencja zmieni życie ludzi na całym świecie, a osoby tu obecne będą najważniejsze do kierowania tą innowacją z odpowiedzialnością i bezpieczeństwem znajdującym się na pierwszym miejscu".

Firmy zobowiązały się do inwestowania w badania i bezpieczeństwo. Meta podkreślała, iż "firmy technologiczne powinny być transparentne w kwestii funkcjonowania swoich systemów i ściśle współpracować na płaszczyźnie przemysłu, rządu, środowiska akademickiego i społeczeństwa obywatelskiego".

Biały Dom zaapelował o oznaczanie treści generowanych przez AI znakami wodnymi. Według urzędnika Białego Domu, oczekuje się, iż znaki te będą dotyczyć treści audio i wizualnych tworzonych przez indywidualnych użytkowników.

Firmy zobowiązały się również do "stworzenia narzędzi lub API umożliwiających ustalenie, czy dana treść została stworzona dzięki ich systemu".

Dzięki, iż jesteś tu ze mną. Może zostaniesz na dłużej? 👀

🟠 Polski Instytut Sztuki Filmowej postawi na AI

Wiosną tego roku polscy scenarzyści zaapelowali o wprowadzenie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji. W reakcji na to, Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) powołał wewnętrzny zespół ds. AI. Głównym celem zespołu jest przygotowanie Instytutu i polskiej branży filmowej na wyzwania i szanse związane z rewolucją technologiczną.

Radosław Śmigulski, dyrektor PISF, potwierdził, iż instytut planuje w najbliższym czasie sfinalizować współpracę z czołowymi światowymi ośrodkami akademickimi z USA, Singapuru oraz organizacjami z branży filmowej.

Rok 2023 jest pierwszym rokiem, kiedy w PISF istnieje możliwość składania wniosków o dofinansowanie w nowym projekcie - "Rozwiązania i inicjatywy technologiczne".

🟠 ChatGPT będzie dostępny dla telefonów z Androidem

Aplikacja ChatGPT dla systemu Android będzie dostępna dla użytkowników w przyszłym tygodniu. Strona aplikacji na Google Play jest już aktywna i pozwala na ustawienie powiadomienia o oficjalnej premierze.

Dedykowana aplikacja na Androida zapewni zoptymalizowany interfejs dla urządzeń mobilnych, co będzie poprawą w porównaniu z obecnym dostępem do ChatGPT na Androida poprzez przeglądarkę internetową. Aplikacja na iOS obejmuje takie funkcje jak wsparcie dla Siri i Skrótów, i można oczekiwać, iż aplikacja na Androida będzie zawierała podobne funkcje specyficzne dla platformy.


Longform:

🟡 Google ma problem? Coraz więcej osób zaczyna używać Reddita i TikToka jako wyszukiwarki. (czytaj dalej)

🟡 Porównanie ChatGPT i Bard w zakresie pytań technicznych (czytaj dalej)


Narzędzie: TextPal, czyli super-szybkie wybieranie emoji na macOS. Jedna z tych aplikacji, które ułatwiają życie. (klik)


Wideo: W jaki sposób Shazam identyfikuje muzykę?


Patronat medialny:

Bardzo miło mi poinformować, iż tech-pigułka jest partnerem medialnym webinaru “Cyfrowa tożsamość”, ale… nie tylko. Na tym wydarzeniu będę miał okazję się powymądrzać i trochę pogadać między innymi na temat obecnego stanu social mediów, algorytmów czy też ograniczających nas baniek informacyjnych.

Serdecznie zapraszam w imieniu swoim i innych prelegentów. Zapisać można się tutaj (o tu), a dowiedzieć więcej na temat samego wydarzenia tutaj. 👈


Jeśli doceniasz to co robię i chcesz wesprzeć moje działania - to chodźmy na wirtualną kawkę. Dzięki za każde wsparcie! - https://bit.ly/wirtualnakawa

Idź do oryginalnego materiału