Zmniejszenie śladu węglowego centrów danych

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


Łatwość, z jaką liderzy IT mogą korzystać z potężnych usług chmury publicznej na potrzeby inicjatyw biznesowych opartych na technologiach cyfrowych i wspierania swoich organizacji na rynku era sztucznej inteligencji (AI). oznacza, iż ​​zrównoważony rozwój IT rzadko jest najważniejszym priorytetem.

Najnowsze dane dotyczące wydatków na chmurę pokazują, iż większa część budżetów IT przeznaczana jest na usługi chmury publicznej. W sierpniu analitycy Canalys podali, iż w drugim kwartale 2024 r. globalne wydatki na usługi infrastruktury chmurowej wzrosły rok do roku o 19%, osiągając 78 miliardów dolarów.

Firma analityczna zauważyła, iż ​​choć budżety IT przedsiębiorstw powróciły do ​​wzrostu, znaczna część wydatków jest w tej chwili kierowana na projekty związane ze sztuczną inteligencją.

Ale Shane Herath, przewodniczący Eco-Friendly Web Allianceostrzega przed wpływem na środowisko takich inicjatyw opartych na technologii, zwłaszcza iż wdrażanie technologii sztucznej inteligencji wymaga dużej ilości zasobów.

„Sektor ICT jako całość generuje około 3–4% globalnych emisji, a centra danych zużywają duże ilości wody do chłodzenia” – mówi. „Znaczne zużycie energii prowadzi do znacznych emisji dwutlenku węgla, a budowa nowych centrów danych w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na sztuczną inteligencję pogłębia te problemy.

„Przyczynia się to do niedoboru wody i wyczerpywania się skończonych minerałów ziemskich. Co więcej, wynik odpady elektroniczne zwiększa obciążenie środowiska.”

Wpływ cyfryzacji i sztucznej inteligencji na centra danych

Herath i inni eksperci branżowi zachęcają liderów IT, aby myśleli o zrównoważonym rozwoju w ramach swoich inicjatyw w zakresie innowacji cyfrowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę, iż inicjatywy te w coraz większym stopniu wymagają energochłonnych serwerów AI i infrastruktury chłodzącej potrzebnej do ich obsługi.

Przez ostatnie 25 lat, dzięki gospodarkom Prawo Moore’aliderzy IT byli zachęcani do uruchamiania coraz bardziej złożonych aplikacji w centrach danych i przechowywania większych ilości danych, przy niewielkim zwracaniu uwagi na wpływ na środowisko.

„W nowej erze zrównoważonej świadomości mamy teraz obowiązek zareagować na to, co wydarzyło się gdzieś na przełomie tysiącleci i dzisiaj” – mówi Mark Molyneux, dyrektor ds. technologii w regionie EMEA w dziale bezpieczeństwa danych i firma zarządzająca danymi Cohesity.

Zwraca uwagę, iż korporacyjne IT przeszło epokę tanich mocy obliczeniowych i pamięci masowej, która w tej chwili stoi w obliczu renesansu sztucznej inteligencji. Generacyjna sztuczna inteligencja (GenAI) i rozwój dużych modeli językowych (LLM) w coraz większym stopniu napędzają wdrażanie chmury hybrydowej oraz nowego, znacznie szerszego krajobrazu rozproszonego przetwarzania danych. Tendencje te, twierdzi Molyneux, oznaczają, iż wolumeny danych osiągają zawrotną wysokość.

Pomiar zużycia IT

W przeszłości koszt infrastruktury IT był bezpośrednio powiązany z nowymi wymaganiami biznesowymi. Dostarczanie systemu i sprzętu do wspierania inicjatyw biznesowych opartych na IT często wiązało się z zakupem dodatkowego sprzętu serwerowego i pamięci masowej dla nowych aplikacji korporacyjnych.

Wirtualizacja doprowadziła do konsolidacji serwerów, a obecnie, w dobie przetwarzania w chmurze, dokładne alokowanie kosztów staje się coraz większym wyzwaniem dla liderów IT. FinOps ma na celu ułatwienie kalkulacji kosztów, a niektórzy eksperci branżowi uważają, iż należy pójść dalej, zapewniając wskaźniki zrównoważonego rozwoju IT.

Steve McDowell, główny analityk w Nand Researchuważa, iż ​​wskaźniki efektywności energetycznej mają coraz większe znaczenie dla personelu zajmującego się infrastrukturą IT, który chce zoptymalizować zasoby i osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju: „Aktywne monitorowanie wskaźników zużycia energii to nowe, ekscytujące narzędzie do [live cloud deployment users] walczą o osiągnięcie swoich celów środowiskowych” – mówi.

Metryki mogą pomóc administratorom centrów danych w zwiększaniu i zmniejszaniu zasilania i chłodzenia, aby spełnić cele środowiskowe firmy. Jednak James Sturrock, dyrektor ds. inżynierii systemów w firmie Nutanix, twierdzi, iż wiele chmur obliczeniowych dla przedsiębiorstw jest przystosowanych do działania na określonym poziomie, ocenie i mierniku, a następnie nie są one później „wyposażane” w wystarczającą precyzyjną inżynierię, aby uczynić je tak wydajnymi, jak powinno być.

Aktywne monitorowanie wskaźników mocy to nowe, ekscytujące narzędzie [cloud customers] walczą o osiągnięcie swoich celów środowiskowych

Steve McDowell, Nand Research

„Jeśli aplikacja chmurowa X korzysta z bazy danych Y w usłudze chmurowej Z i doświadcza szczytowych wzrostów obciążenia i odpowiadających im spadków, o których zespół inżynierów w dużej mierze nie zdaje sobie sprawy, czy nie byłoby sensowne wiedzieć o tych skokach i spadkach przepływu pracy, a więc o wskaźnikach efektywności energetycznej można dokładniej powiązać z planowaniem wydatków IT?” mówi Sturrock.

Nutanix rozwija funkcje na swojej platformie chmurowej, aby zapewnić wgląd w zużycie energii w działającym środowisku produkcyjnym. Sturrock wierzy w ten poziom widoczności może pomóc organizacjom ulepszyć planowanie zrównoważonego rozwoju, wykorzystując zużycie energii na podstawie pomiarów dokonywanych przez używany sprzęt i aktualizowanych w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

„Inżynierowie, programiści zajmujący się chmurą i odpowiadający im członkowie zespołów operacyjnych będą mogli wizualizować wskaźniki zużycia energii dzięki prostego pulpitu nawigacyjnego, aby zrozumieć wykorzystanie energii we wdrożonym środowisku chmurowym” – mówi.

Według Sturrocka upraszczając proces pomiaru zużycia energii, działy IT uzyskują szczegółowe informacje na temat zużycia energii, zamiast polegać na szacunkach opartych na założeniach lub „typowych” wartościach zużycia.

Wczesne próby włączenia pomiarów zrównoważonego rozwoju do FinOps często opierały się na wskaźnikach zastępczych wydatków, które nie są dokładne. Jednym z przykładów bardziej szczegółowego podejścia jest Anodot, firma zajmująca się platformą zarządzania kosztami w chmurze.

Anodot podpisał niedawno umowę partnerską z Greenpixie, firmą zajmującą się danymi dotyczącymi zrównoważonego rozwoju w chmurze, aby oferować dane o kosztach chmury i emisji gazów cieplarnianych w ramach narzędzia FinOps. Metodologia Greenpixie – zweryfikowana zgodnie z ISO-14064, normą neutralności węglowej – zapewnia dokładne pomiary emisji chmur i wiarygodne dane dotyczące zrównoważonego rozwoju chmur.

Anodot twierdzi, iż jest to technologia Greenpixie zostaną zintegrowane z danymi dotyczącymi wykorzystania serwera. Według Anodot dane dotyczące emisji użytkowników chmury będą obliczane przy użyciu zweryfikowanej przez ISO metodologii pomiaru emisji chmur opracowanej przez Greenpixie.

Ma nadzieję, iż partnerstwo umożliwi klientom FinOps przeglądanie dokładnych danych dotyczących emisji ze szczegółowością godzinową oraz pełny wgląd w wpływ decyzji dotyczących chmury na zużycie węgla i wody.

Firma twierdzi, iż wykazano, iż węgiel pozostało skuteczniejszym czynnikiem motywującym inżynierów do ograniczania odpadów chmurowych niż oszczędzanie kosztów. Jednak te dwa czynniki motywujące – koszt i emisja dwutlenku węgla – nie były widoczne z równą szczegółowością na rynku narzędzi FinOps.

David Drai, dyrektor generalny i współzałożyciel Anodot, spodziewa się, iż rządy, akcjonariusze i klienci zaczną domagać się odpowiedzialności za GreenOps, co będzie wymagało od użytkowników chmury bardziej zrównoważonego działania w chmurze.

„Oznacza to, iż większość organizacji będzie musiała mierzyć, ujawniać i z czasem zmniejszać ślad węglowy swoich operacji IT” – mówi.

Drai wierzy, iż w ciągu najbliższych pięciu lat połączenie zrównoważonego rozwoju i optymalizacji chmury stanie się praktyką w zespołach IT i używanych przez nich narzędziach.

Rola konsolidacji IT

Metryki można również wykorzystać, aby pomóc liderom IT w konsolidacji infrastruktury IT, unikając marnotrawstwa i kosztów związanych z niewykorzystanym sprzętem.

Molyneux z Cohesity uważa, iż ​​organizacje powinny pracować nad konsolidacją danych na wspólnej platformie, eliminując w ten sposób istnienie i szersze rozprzestrzenianie się silosów danych. Mówi, iż można to osiągnąć, koncentrując się na indeksowaniu i klasyfikacji danych w oparciu o ich treść i wartość dla firmy oraz z góry określoną odpowiednią strategię dotyczącą rejestrowania.

Proces ten daje organizacjom możliwość centralizacji tylko tych danych, do których potrzebują dostępu, a nie wszystkiego. Umożliwia także przedsiębiorstwom wykorzystanie „siostrzanych” technik zarządzania danymi, w tym deduplikacji i kompresji danych.

Molyneux twierdzi, iż takie podejście do zarządzania danymi umożliwiłoby działowi IT zmniejszenie szybkości transmisji danych o prawie 96%, jednocześnie optymalizując zasoby pamięci masowej i oszczędzając pieniądze, ponieważ od początku zwiększałoby to wydajność operacyjną.

W przypadku Sturrock firmy Nutanix, gdy organizacje zaczynają wizualizować wskaźniki zużycia energii w czasie rzeczywistym i raportować dane historyczne na poparcie swoich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, praktycy IT mogą osiągnąć adekwatną równowagę między wydajnością a wydajnym dostarczaniem aplikacji, danych i obliczeń.

„Technologie takie jak wirtualizacja, kontenery i infrastruktura hiperkonwergentna konsolidują obciążenia robocze na mniejszej liczbie urządzeń fizycznych, redukując zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w porównaniu z tradycyjną infrastrukturą” – mówi.

Zrównoważony rozwój IT i efektywność kosztowa

Oprócz konsolidacji analityk Gartner nalega, aby liderzy IT zwiększyli wykorzystanie pamięci masowej do 80% i wykorzystanie serwerów do 65% w swoich centrach danych. Środki te, jak twierdzi, mogą prowadzić do oszczędności kosztów choćby o 60% i mniejszego zapotrzebowania na energię.

Wydłużając żywotność serwerów i urządzeń sieciowych, organizacje mogą odłożyć w czasie zakup nowego sprzętu, potencjalnie oszczędzając choćby do 40% na związanych z tym kosztach [and reducing] odpady elektroniczne oraz wpływ produkcji i transportu na środowisko

Jesień Stanish, Gartner

„Korzystaj z narzędzi do analizy wydajności i AIOps platformy do ciągłego zarządzania wykorzystaniem i wydajnością infrastruktury centrum danych” – rekomenduje w swoim raporcie firma analityczna Odblokuj korzyści biznesowe wynikające ze zrównoważonej infrastruktury IT raport.

Według Gartnera najskuteczniejszym działaniem, jakie liderzy IT mogą podjąć dla ochrony środowiska i budżetu, jest odroczenie zakupu nowego sprzętu i lepsze zarządzanie tym, co już posiadają, optymalizacja lub ponowne wdrożenie.

W raporcie Autumn Stanish, dyrektor analityk w firmie Gartner, stwierdza: „Wydłużając żywotność serwerów i urządzeń sieciowych, organizacje mogą odłożyć zakup nowego sprzętu, potencjalnie oszczędzając choćby 40% na powiązanych kosztach. Takie podejście nie tylko zmniejsza ilość odpadów elektronicznych oraz wpływ produkcji i wysyłki na środowisko, ale także bezpośrednio przynosi korzyści finansowe”.

Na koniec Gartner sugeruje, iż powinni to zrobić liderzy IT ustalić standardy cyklu życia przez maksymalny okres, w którym przez cały czas korzystają ze wsparcia producenta sprzętu dla centrum danych, a następnie planują skrócenie cyklu życia tylko w razie potrzeby lub gdy wymagania dotyczące wydajności wymagają wymiany.



Source link

Idź do oryginalnego materiału