Został mniej niż rok! 14 października zakończy się wsparcie dla popularnych produktów Microsoft

itreseller.com.pl 1 miesiąc temu

14 października 2025 roku Microsoft oficjalnie zakończy wsparcie dla niektórych, popularnych produktów, w tym: Windows 10, Office 2016 i Office 2019. Firmy, korzystające z tych wersji, niedługo będą musiały podjąć decyzje w obliczu potencjalnych problemów dotyczących bezpieczeństwa, zgodności i ciągłości operacyjnej. Ponieważ do zakończenia wsparcia pozostał mniej niż rok, firmy powinny wykonać audyty infrastruktury IT i doprecyzować plany działania, aby uniknąć potencjalnych zakłóceń.

Polityka Microsoft dotycząca zakończenia wsparcia oznacza, iż produkty, których dotyczy, nie będą już otrzymywać aktualizacji zabezpieczeń, łatek ani wsparcia technicznego. Bez nich systemy stają się podatne na cyberzagrożenia, co stanowi poważne ryzyko dla bezpieczeństwa. Ponadto mogą pojawić się również problemy z kompatybilnością, ponieważ nowe aplikacje i sprzęt wykraczają poza możliwości starszego oprogramowania.

„W przypadku organizacji wymagających zgodności z regulacjami, korzystanie z niewspieranego systemu może wiązać się z ryzykiem prawnym. Branże takie jak finanse, opieka zdrowotna i instytucje rządowe mają wysokie standardy ochrony danych, które wymagają stałego aktualizowania zabezpieczeń” – podkreślił Jakub Sulak, CEO Forscope.

Kilka ścieżek rozwiązania problemu

Aktualizacja do nowszych wersji produktów Microsoft – jedną z najprostszych opcji jest uaktualnienie do Microsoft 365 lub Office 2024, które oferują wsparcie techniczne i stałe aktualizacje zabezpieczeń. Jednak przejście na model oparty na chmurze, taki jak Microsoft 365, wymaga starannego planowania, szczególnie w przypadku firm o złożonych środowiskach IT.

Dla użytkowników Windows 10 naturalnym krokiem jest Windows 11, pod warunkiem, iż posiadany sprzęt spełnia wymagania systemowe. jeżeli nie jest to możliwe od razu, Microsoft oferuje rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń (ESU) przez ograniczony czas, umożliwiając firmom dalsze korzystanie z systemu Windows 10 z krytycznymi poprawkami, choć za dodatkową opłatą.

Rozwiązania alternatywne – organizacje, które szukają innych opcji mogą rozważyć pakiety biurowe, takie jak LibreOffice, OpenOffice lub Google Workspace. Zapewniają one podobne funkcje, ale mogą wymagać dostosowania sposobu pracy i oceny zgodności.

Inną, efektywną strategią jest wykorzystanie systemu używanego, które dobrze utrzymane (aktualizacje) zapewnia wydajność i oszczędności, jeżeli jest zintegrowane z odpowiednimi środkami bezpieczeństwa.

„W przypadkach, gdy upgrade nie jest priorytetem, firmy mogą korzystać ze współpracy z dostawcami rozwiązań IT specjalizującymi się w licencjach i compliance, by zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z prawem” – powiedział Jakub Sulak.

Forscope, największy broker systemu w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) i partner Microsoft, dostarcza efektywne kosztowo rozwiązania w zakresie wykorzystania oprogramowania.

„Nasze wewnętrzne badania pokazują, iż ponad 64% klientów szybciej wdrożyło nowe technologie, takie jak chmura i Microsoft 365, dzięki połączeniu różnych kanałów pozyskiwania software’u” – podkreślił Jakub Sulak.

Gotowi na zmiany

W związku ze zbliżającym się terminem zakończenie wsparcia w 2025 roku firmy już teraz powinny zacząć przygotowania. Dobrze zaplanowana migracja obejmuje przeprowadzenie audytu oprogramowania, ocenę ścieżek aktualizacji i określenie efektywnych kosztowo alternatyw, a także sprawdzenie kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem.

W miarę jak firmy przygotowują się do tych zmian, dostęp do zaufanych rozwiązań w zakresie systemu i zarządzania licencjami staje się kluczowy. Osoby decyzyjne w działach IT coraz częściej współpracują z wyspecjalizowanymi partnerami w zakresie oprogramowania, którzy oferują szerokie wsparcie w procesie zmian i optymalizacji kosztów.

„Nasza firma doradza między innymi, jak skutecznie łączyć różne modele pozyskiwania systemu i dostarcza efektywne rozwiązania, które nie tylko pozwalają eliminować koszty, ale działać zgodnie z regulacjami” – podsumował CEO Forscope.

Zakończenie wsparcia dla Windows 10, Office 2016 i Office 2019 to istotna zmiana dla firm opartych na tych platformach. Bez względu na to, czy zdecydują się na aktualizację, alternatywne rozwiązania, czy korzystanie z systemu używanego, kluczem do płynnego przejścia na nowe narzędzia jest wczesne planowanie i świadome, oparte na danych, decyzje. Organizacje, które proaktywnie zajmą się wprowadzaniem zmian, będą lepiej przygotowane do wyzwań związanych bezpieczeństwem, zapewnieniem zgodności i optymalizacją swoich inwestycji w IT.

Google zainwestuje w Polsce miliardy

Idź do oryginalnego materiału