Mark Zuckerberg powiedział, iż Meta Platforms przeznaczy setki miliardów dolarów na budowę kilku ogromnych centrów danych AI na potrzeby superinteligencji, co zintensyfikuje jego działania w zakresie technologii, za którą toczy się walka o najlepszych inżynierów.
Gigant mediów społecznościowych należy do grona dużych firm technologicznych, które w ostatnich miesiącach zawarły prestiżowe umowy i wypłacały wielomilionowe wynagrodzenia za przyspieszenie prac nad maszynami, które mogłyby prześcignąć ludzi w wielu zadaniach.
Jak poinformował Zuckerberg w poście na swojej platformie społecznościowej Threads, pierwsze wielogigawatowe centrum danych o nazwie Prometheus ma zostać uruchomione w 2026 r., natomiast kolejne, o nazwie Hyperion, będzie mogło osiągnąć moc 5 gigawatów w ciągu najbliższych lat.
„Budujemy również kolejne klastry Titan. Tylko jeden z nich obejmuje znaczną część Manhattanu” – powiedział miliarder i prezes firmy. Zwrócił również uwagę na raport branżowego czasopisma SemiAnalysis, zgodnie z którym Meta jest na dobrej drodze, aby stać się pierwszym laboratorium sztucznej inteligencji, które uruchomi superklast o mocy ponad gigawatów.
Zuckerberg podkreślił siłę głównej działalności firmy, czyli reklamy, aby uzasadnić ogromne wydatki w obliczu obaw inwestorów, czy wydatki te się zwrócą. „Mamy kapitał, który pozwala nam na to, aby to zrobić” – powiedział. Akcje Meta wzrosły o 1%. W tym roku kurs akcji wzrósł o ponad 20%.
Firma, która w ubiegłym roku osiągnęła przychód rzędu 165 miliardów dolarów, w zeszłym miesiącu zreorganizowała swoje działania w obszarze sztucznej inteligencji, tworząc dział o nazwie Superintelligence Labs. Stało się tak po niepowodzeniach związanych z modelem open source Llama 4 oraz odejściami kluczowych pracowników. Firma zakłada, iż dział ten wygeneruje nowe przepływy pieniężne dzięki aplikacji Meta AI, narzędziom do reklam zamieniających obrazy na wideo oraz inteligentnym okularom.
Analityk DA Davidson, Gil Luria, powiedział, iż Meta aktywnie inwestuje w sztuczną inteligencję, ponieważ technologia ta już wpłynęła na wzrost jej działalności reklamowej, umożliwiając sprzedaż większej liczby reklam po wyższych cenach. „Jednak przy tej skali inwestycja jest bardziej ukierunkowana na długoterminową rywalizację o wiodący model sztucznej inteligencji, a osiągnięcie tego celu może zająć trochę czasu” – powiedział Luria.
W ostatnich tygodniach Zuckerberg osobiście przewodził agresywnej akcji poszukiwania talentów dla Meta Superintelligence Labs, którym będą kierować były dyrektor generalny Scale AI Alexandr Wang i były szef GitHub Nat Friedman, po tym jak Meta zainwestowała 14,3 miliarda dolarów w Scale. W kwietniu Meta podniosła swoje wydatki inwestycyjne na rok 2025 do kwoty od 64 do 72 miliardów dolarów, mając na celu wzmocnienie pozycji firmy względem rywali OpenAI i Google.