❤️ 10 zalet Java dla początkujących

bartlomiejchmielewski.pl 1 rok temu

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Java to świetny język dla początkujących, to ten artykuł będzie idealny dla Ciebie

Przejrzyj ze mną dziesięć punktów, w których wymieniam zalety Javy, ze szczególnym uwzględnieniem jej mega potencjału w nauce dla początkujących.

Możesz traktować tę listę jako referencyjną przy wyborze Javy lub innego języka programowania. A jeżeli myślisz o innym języku, to sprawdź, na co moim zdaniem warto zwrócić uwagę, żeby nauka była przyjemnością, a nie drogą przez mękę

1. Język Java jest całkiem prosty

Naprawdę nie ma nic gorszego niż zaczynać naukę programowania z językami, które są skomplikowane. Dziwna składnia, masa konstrukcji, etc. Tych wszystkich rzeczy należy na początku unikać.

Java, moim zdaniem, mocno wyróżnia się na tle kilkuset, czy kilku tysięcy, współczesnych języków. Jej składnia jest prosta i przyjemna. Konstrukcje są czytelne.

To wszystko sprawia, iż nauka idzie szybko, gdy się w nią zaangażujesz.

2. Gigantyczna społeczność

Niektóre języki wyglądają fajnie, ale… gdy pojawiają się problem nagle okazuje się, iż nie wiadomo co robić, ani gdzie szukać pomocy. Po prostu zero

A teraz popatrz na społeczność Javy. Tysiące miejsc, gdzie możesz znaleźć pomoc. I ludzie, którzy się tą wiedzą dzielą.

Moim zdaniem – mega zaleta języka Java dla początkujących.

3. Materiały

Potrzebujesz materiałów do nauki. Popatrz. Środowisko Java generuje ich mnóstwo.

Możesz korzystać z wielu książek. W sieci jest mnóstwo blogów, kursów, tutoriali, szkoleń. I tych płatnych i tych bezpłatnych.

To kolejna zaleta języka Java dla początkujących.

Psss… jeżeli lubisz uczyć się z książek to rzuć okiem tutaj Junior Java Developer – najlepsze książki. To moja subiektywna lista najlepszych książek dla przyszłych developerów. Poza bogatą pigułą wiedzy technicznej, znajdziesz też na niej bardziej życiowe spojrzenie na pracę w IT.

4. Multum zastosowań

Chcesz pisać aplikacje dla banków. Super. A może ciekawi Cię branża telekomunikacyjna – też ekstra. Medyczna – no problem. I tak można wymieniać cały czas.

Java jest stosowana w wielu różnych dziedzinach. Od tworzenia aplikacji korporacyjnych, mobilnych, gier, czy też w systemach wbudowanych.

Jako początkujący programista masz tutaj gigantyczny wybór. Co kto lubi.

5. Biblioteki

Nie masz czasu, żeby napisać jakiś kawałek kodu od zera. Świetnie! Java to potężny ekosystem wszelakich bibliotek. Chwila szukania na sieci, zapytanie koleżanki lub kolegi i już masz rozwiązanie.

Jasne, czasem czegoś nie będzie. Ale zwykle jest to wówczas coś tak unikalnego, iż fajnie jest to napisać samemu, gdy jest taka potrzeba.

A dzięki bibliotekom życie początkującego programisty Java jest po prostu prostsze.

Bibliotek jest całe morze. A tu kilka godnych polecenia dla początkujących: Biblioteki Java, które warto znać

6. Jedna platforma, wiele OSów

Chcesz napisać aplikację na Windowsa, macOS, czy Linux. To żaden problem. Java wspiera Cię w tym na każdym kroku.

Java pozwala Ci oderwać się od myślenia o kategoriach systemów operacyjnych. Po prostu tworzysz swoje rozwiązanie. Ono działa praktycznie wszędzie.

Nieźle prawda?

7. Obiektowo, funkcyjnie… a może aspekty?

Programując w języku Java prawie na sto procent zaczniesz od programowania obiektowego. Ale zaraz zahaczysz o trochę świata funkcyjnego. A może spodoba Ci się coś z programowania aspektowego.

Nagle okazuje się, iż język i setki bibliotek pozwalają na poznawanie różnych paradygmatów. Nie w każdym języku tak się da!

8. Skalowalność

Piszesz coś małego. Super. Piszesz coś dużego super. Piszesz giga projekt. Rewelacja.

Początkujący docenią język Java za jego elastyczność. Tu nie martwisz się tym, iż język będzie ograniczeniem. Że gdy nauczysz się w nim pisać małe programy, to nie nada się on do większych wyzwań.

Java jest miejscem, gdzie możesz zacząć od małych, prostych programów, a później pisać duże systemy korporacyjne przetwarzających petabajty danych.

9. Poziom abstrakcja

Pytanie na serio – czy chciałabyś lub byś chciał, żeby Twój kod był zrozumiały dla koleżanek i kolegów w projekcie? Zakładam, iż tak.

Bardzo fajną cechą języka Java jest właśnie poziom jej abstrakcji. Tu nie piszesz systemu na poziomie rejestrów procesora. Sam język dostarcza Ci odpowiednich konstrukcji do tworzenia realnie przydatnego kodu, bez wchodzenia w niskopoziomowe szczegóły.

Dzięki temu możesz skupić się na dostarczaniu wartości. Bez odkrywania koła na nowo.

10. Rynek pracy

Banalne, a jednak niezwykle ważne. Po co się uczyć języka programowania, którego nie da się w przyszłości wykorzystać do rozwoju własnej kariery.

Jasne, można pouczyć się jakiegoś języka o specyficznym zastosowaniu. Którego zna mało osób. Można i tak. Po prostu, żeby mieć fun

Hey Ale serio Jak już się uczyć, poświęcać/inwestować czas, to czy nie lepiej jednak wybrać język, w których masz dostęp do setek ofert pracy? Może nie teraz, bo traktujesz naukę jako hobby. Ale pomyśl, może za chwilę stwierdzisz, iż warto zmienić ścieżkę kariery, iż programowanie jest na tyle fajne, iż warto w nie iść.

I kończymy… Java jest po prostu super dla początkujących

Dobra. Wiem, gdzie jesteś. Skoro czytasz o zaletach języka Java, to pewnie mocno rozważasz, czy ten język jest dla Ciebie?

10 powyższych zalet to sporo. jeżeli chcesz się nauczyć programować, to w 2023 roku najważniejsze wg mnie jest znalezienie języka o możliwie największym potencjale. Takiego, który ma świetny współczynnik kosztu nauki do tego, co można z nim później zrobić.

Java IMHO jest pod tym względem rewelacyjna!

Idź do oryginalnego materiału