Wykres świecowy (ang. Candlestick Chart) jest używany głównie jako narzędzie do wizualizacji i analizy ruchów cen w czasie dla papierów wartościowych, instrumentów pochodnych, walut, akcji, obligacji, towarów itp. Chociaż symbole używane na wykresach świecowych przypominają wykres pudełkowy, działają one inaczej i dlatego nie należy ich mylić ze sobą.
Wykres świecowy jest świetny do wykrywania i przewidywania trendów rynkowych w czasie oraz jest przydatny do interpretacji codziennych nastrojów na rynku, poprzez kolor i kształt każdego symbolu świecy. Powstały dziesiątki rozpoznawanych wzorców dla nich, które pomagają interpretację rynku.
Wykres świecowy znany jest również pod nazwą japońskiego wykresu świecowego lub po prostu świec japońskich. Podobno japoński kupiec handlujący ryżem Munehisa Homma wynalazł go już w XVIII wieku. Do USA i Europy dotarła dopiero w latach 90. XX wieku!
Budowa świecy
Wykresy świecowe wyświetlają dzięki symboli przypominających świeczniki wiele informacji o cenie, takich jak:
- cena otwarcia,
- cena zamknięcia,
- najwyższa cena,
- najniższa cena.
Ceny otwarcia i zamknięcia określają krańce korpusu świecy (chodzi o prostokąt) oraz jego barwę. jeżeli od początku badanego okresu cena wzrosła, korpus ma kolor biały lub zielony z ceną otwarcia u dołu i zamknięcia u góry. W przeciwnym wypadku korpus jest czarny lub czerwony z ceną otwarcia u góry i zamknięcia u dołu. Linie rozciągające się od dołu i góry prostokąta znane są jako dolny i górny cień (lub knot). Reprezentują one ekstrema cenowe w ciągu badanego okresu.
Każdy symbol reprezentuje skompresowaną aktywność handlową dla pojedynczego okresu czasu (minuty, godziny, dnia, miesiąca itp.). Każdy symbol świecznika wykreślamy w skali czasowej na osi X, aby pokazać aktywność handlową w czasie.
Uwaga! Wykresy świecowe mówią głównie o relacji między ceną otwarcia a zamknięcia. Nie odczytasz z nich informacji, jak dokładnie wyglądał handel w tym pojedynczym okresie czasu. Natomiast zawsze możesz zmniejszyć okres czasu by wyciągnąć informacje.
Kod w Python
Wykres świecowy robi się bardzo łatwo w moim ulubionym pakiecie do wizualizacji plotly!
Skoro większość osób używa wykres świecowy do wizualizacji notowań giełdowych, to wykorzystam bibliotekę yfinance do pobrania właśnie danych giełdowych.
Pobierzmy akcje Amazon’a od 2020.
A teraz narysujmy interaktywny wykres.
Dla osób, które bardziej lubią zabawić się w analizę giełdową polecam pakiet cufflinks, który wykorzystuje pod spodem plotly do rysowania wykresów.
Tylko co jest w tym pakiecie takiego wyjątkowego? To, iż dzięki jednej linijki kodu możesz dodać konkretne wyliczenia giełdowe. Spójrz na ten przykład:
A tutaj po lekkim przybliżeniu na kilkanaście ostatnich dni:
Fajne nie?
Pozdrawiam z całego serducha,