10 powodów, dla których warto programować

frontowisko.pl 2 lat temu

Pamiętasz czasy, kiedy weszłaś na Facebooka i nie widziałaś reklamy kursu związanego z nauką programowania? Słyszysz ciągle o tym, iż ktoś programuje albo zamierza zacząć? Zastanawiasz się tylko, skąd u ludzi to nagłe zainteresowanie i czy warto programować?

Jeśli tak, to zostań ze mną! Z tego artykułu dowiesz się, o co chodzi i jak nauka kodowania może pozytywnie wpłynąć na Twoje życie, w sposób, którego niekoniecznie byś się spodziewała. 🙂

1. Świat IT pozwoli Ci na większą elastyczność pracy

Firmy tworzące oprogramowanie pokazują, iż standardowy schemat pracy według trybu 9-17 można zamienić na elastyczne godziny i pracę zdalną. Celem jest dowiezienie swojej części projektu. Dopóki wykonasz zaplanowaną pracę, nikt nie miesza się, w jaki sposób to zrobisz. To Ty organizujesz sobie warunki, dzięki którym pracuje Ci się wygodniej i przede wszystkim efektywniej.

Sama dostrzegłam, iż można w ten sposób pracować po usłyszeniu jednego zdania w swojej pierwszej pracy jako programistka. Do tej pory pamiętam tę rozmowę z szefem. A brzmiała ona mniej więcej tak:

– Czy mogłabym w przyszłym miesiącu pracować w miejscowości X? (500 km od biura)

Na co odpowiedział:

– Dla mnie możesz pracować choćby z księżyca, o ile będzie Ci wygodnie i skończysz swoje zadanie.

I wtedy mnie uderzyło. Kurde, faktycznie, on ma rację 😮.

Co według mnie zachęca do pracy zdalnej:

  • nie musisz się szykować,
  • nie tracisz czasu w dojazdy,
  • nikt nie stoi Ci nad głową,
  • omijają Cię pogaduchy przy ekspresie (dla jednych zaleta, dla drugich wada 😉).

Jeśli możliwość pracy z dowolnego miejsca na Ziemi jest czymś czego pragniesz to już wiesz, iż warto programować, choćby dlatego. 😀

2. Ogromny popyt na programistów sprawia, iż mamy pracę w zasięgu ręki

Parę suchych faktów:

  • globalne zapotrzebowanie na programistów w porównaniu z tym, co było dziesięć lat temu wzrosło o ponad 25% (szczegóły),
  • przeszło połowa firm IT na całym świecie zgłasza niedobór pracowników (więcej),
  • inwestycje w oprogramowanie stale rosną (patrz niżej)

Wydatki na oprogramowanie na całym świecie w latach 2009-2022 w bilionach dolarów amerykańskich

źródło: Statista, szczegóły znajdziesz tutaj

Wyraźnie widać, iż mamy tendencję wzrostową i nic nie sugeruje, iż to miałoby się w najbliższym czasie zmienić.

Skąd taki stan rzeczy?

Kod w aplikacjach jest stale modyfikowany, bo każdy wiersz kodu ma zwykle żywotność kilku lat. Taka zmienność w IT wiąże się z potrzebą utrzymania obecnych projektów, aktualizowania czy przebudowania. Wszystko po to, aby nadążać za rozwojem technologii.

Po za tym powstaje coraz więcej złożonych projektów, które wymagają pokaźnych budżetów i wieloosobowych zespołów programistycznych.

W tym samym czasie rośnie popyt na specjalistów

Próg wejścia się zmniejszył. Nie potrzebujesz już znajomości informatyki czy choćby ukończonych studiów. Coraz więcej firm przymyka na to oko. Pracodawca skupia się przede wszystkim na umiejętnościach. Dlatego uważam, iż warto zgłębić temat i zastanowić się, czy to nie jest coś dla nas.

Oczywiście gdzie niższy próg wejścia tam większa konkurencja. Nie jest tak kolorowo, iż wyślesz 1 CV i od razu dostaniesz pracę (chyba iż akurat Tobie się uda – wtedy koniecznie napisz w komentarzu, iż nie miałam racji 😀). Przebranżowienie się wymaga czasu i wysiłku. Żeby stać się programistką i dostać swoją pierwszą pracę, trzeba się odpowiednio przygotować. Zarówno technicznie, jak i mentalnie. Proces nauki trwa i wymaga cierpliwości.

Ale spokojnie, dzięki dobremu planowaniu i regularnej nauce jesteś w stanie to ogarnąć. Jak mi się udało, to Tobie tym bardziej! 😀

3. Warto programować, bo to pozwala dużo zarabiać

Każdy z nas ma swoje hobby i pasje, niektóre mogą kosztować nas miliony monet. Potrzebujemy jakoś na nie zarobić. I pewnie da się spróbować obejść problem, biorąc nadgodziny, ale wtedy nie masz kiedy ich wydać i koło się zamyka.

Dlatego należy na chwilę się zatrzymać i zastanowić jak zacząć pracować mądrzej, a nie ciężej. I tutaj całe na biało wchodzi IT. Wszyscy doskonale wiemy, iż specjaliści z tej branży zarabiają naprawdę sporo. Często praca przy procesie tworzenia systemu daje wyższe wynagrodzenie niż w przypadku większości innych zawodów.

Według danych Glassdoor, średnie wynagrodzenie programisty w USA to:

Źródło: Glassdoor, więcej szczegółów znajdziesz tutaj

Średnie wynagrodzenie programisty w Polsce w 2020 roku według analizy ekspertów z Kodilla.com:

Źródło: Kodilla.com, zobacz więcej informacji o zarobkach

Jednak wynagrodzenie nie jest najważniejsze. Praca w IT daje też inne korzyści. Pracodawcy oferują dobre benefity i sprzyjającą kulturę firmy, aby przyciągać pracowników. Strefa chilloutu, karnet na siłownię, opieka medyczna, szafa pełna łakoci czy pizza friday stają się powoli standardem.

4. choćby podstawy programowania dają spore możliwości rozwoju

Możesz pracować jako programistka w software housach, agencjach reklamowych lub korporacjach z własnym działem IT.

Jeśli wolisz samodzielnie zarządzać swoim czasem, masz możliwość zostać wolnym strzelcem i pracować na własny rachunek. jeżeli masz więcej zapału i czasu, nie ma przeszkód, aby pracować nad pobocznymi projektami lub budować własny produkt.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostać inną z osób, które biorą udział w procesie tworzenia oprogramowania. Mam tu na myśli np. testerów czy project managerów. Na tych stanowiskach choćby znajomość podstaw kodzenia pomaga w lepszej komunikacji i organizacji pracy.

Jeśli chciałabyś poznać więcej opcji rozwoju zajrzyj do naszego wpisu z omówieniem zawodów w IT

5. Programowanie uczy logicznego myślenia i rozwiązywania problemów

Programowanie wymaga od nas logicznego myślenia i pokazuje, jak radzić sobie ze złożonymi problemami, dzieląc je na mniejsze, łatwiejsze do ogarnięcia części. Programując, dowiesz się, jak rozbijać problem na małe kroki i używać języka zrozumiałego dla komputera, po to, aby stworzyć działający kod.

Wszyscy napotykamy problemy. Niektóre małe i łatwe do rozwiązania, a niektóre bardziej złożone. Warto programować, bo dzięki temu uczymy się myśleć i poznawać różne sytuacje. Uczymy się analizować opcje i wymyślać sposoby na ich rozwiązanie.

Wiem, iż niektórzy obawiają się swojego braku znajomości matematyki. Boją się, iż to przekreśla ich szanse na zostanie programistą. Ale UWAGA – logiczne myślenie to nie matma.

Nie musisz być po studiach informatycznych, aby zacząć programować. Oczywiście są obszary, w których będzie ona wykorzystywana częściej, ale zawsze możesz skupić się na innych.

6. Znajomość kodowania pozwoli ożywić Twoje pomysły

Kto z nas nie miał swojego pomysłu na super aplikację, niech pierwszy rzuci kamieniem 😉 Mamy rozwiązanie problemu, tylko co dalej? Często nie wiemy jak zabrać się do realizacji. Brakuje nam wiedzy, potrzebnej, aby przekształcić pomysły w gotowy do realizacji plan.

Znajomość programowania pozwala zrozumieć ograniczenia i możliwości dostępnych rozwiązań. Dzięki temu, iż wiesz jak zbudować stronę internetową lub napisać dany program, jesteś w stanie przekuć swoją wizję w sposób zrozumiały dla osób, które będą ją z Tobą realizować.

Unikasz w ten sposób gry w pomidora, gdzie ostatecznie dostajesz zupełnie inny produkt od zaplanowanego. Co widać na obrazku poniżej.

7. Pracując jako programistka poprawisz swoje umiejętności interpersonalne

Kodowanie sprawi, iż Twoje doświadczenie wzrośnie. To jasne, ale nie zapominaj, iż w gratisie dostaniesz jeszcze poprawę umiejętności miękkich. Wdrażanie lub rozwój systemu to zawsze praca zespołowa. Bez względu na wielkość projektu ciągle jest coś, co trzeba omówić, wymienić się wiedzą lub po prostu ponarzekać na dane rozwiązania czy klienta 😀

Wszystko to sprawia, iż Twoje umiejętności miękkie się rozwijają. To z kolei pomaga w budowaniu dobrych relacji zawodowych, a także osobistych. Jak widać warto programować, bo dzięki temu masz 2 pieczenie na 1 ogniu 😀

8. Nauka kodowania rozwinie Twoją kreatywność

Wspomniałam o logicznym myśleniu i rozwiązywaniu problemów, ale trzeba pamiętać, iż kodowanie to też kreatywność. Mamy tu sporo miejsca na eksperymenty i możliwość wyrażania siebie. Tworzenia swojej wizji na pewne zagadnienia.

Programowanie postrzegane jest jako coś trudnego i nudnego, ale trzeba pamiętać, iż jest też twórcza strona, wymagającą myślenia i inicjatywy.

Analogicznie do malarza, programista jest twórcą. Oprócz tego, iż tworzy coś nowego, potrafi dobrać odpowiedni język programowania czy wzorce projektowe do tworzenia swojego dzieła. Według mnie to umiejętność, która wykracza daleko poza komputer 😉

9. Możesz swoim programowaniem zrobić dobry uczynek

Nauka programowania pozwoli Ci dorzucić swoje 2 grosze do projektów open source. Czyli takich, które są darmowe, ogólnie dostępne i każdy ma dostęp do ich kodu źródłowego. Co pozwala przyłączyć się do jego rozwijania i wdrażania własnych pomysłów.

Wielu programistów angażuje się w tworzenie open source. Głównym powodem jest to, iż mogą robić użyteczne i niecodzienne projekty. To także świetny sposób na naukę poprzez współpracę z innymi programistami.

Popularność open source sprawiła, iż powstało sporo hackatonów, czyli wydarzeń skupiających się na tym, żeby zachęcić programistów do działania. Wśród nich np. Hackyeah czy Hacktoberfest, które pozwalają poznać społeczność, nowinki z branży, a choćby wygrać koszulkę za swoją kontrybucję (w przypadku tego ostatniego). 🙂

Masz szansę zrobić dobry uczynek i stworzyć kod, który przyniesie korzyści całej społeczności. 🙂

10. Warto programować, bo to przynosi dużą satysfakcję

Najważniejsze z całej listy – SATYSFAKCJA. Bez tego ani rusz.

Każdy programista lubi pisać kod, a potem mieć satysfakcję z tego, iż działa zgodnie z jego założeniami. Szczególnie jeżeli dochodzimy do tego miejsca z przeszkodami po drodze. Mówię tutaj o frustracji i hektolitrach kawy, które czasami są potrzebne do rozkminienia tematu.

Satysfakcjonujące jest też to, iż możemy odrobinę przełamać stereotypy i pokazać, iż nie tylko panowie potrafią odnaleźć się w świecie IT. Jest tam też miejsce dla nas, wystarczy je zająć. 🙂

No i wisienka na koniec – programowanie zmieni Twoje życie na lepsze. Nie ważne czy jesteś recepcjonistką, studentką czy samodzielnie wychowującą mamą.

Przygotuj się na mega zadowolenie z samej siebie, dzięki temu, iż podjęłaś działanie i robisz coś po swojemu. I według mnie właśnie to jest najbardziej motywujące do tego, żeby pomyśleć o nauce programowania.

Podsumowanie

Wiele ze wspomnianych powodów sprawiło, iż kodzenie zaczęło być modne i zachęca do przebranżowienia. Oprócz tego branża stała się bardziej otwarta, a zawód przestał być postrzegany przez pryzmat aspołecznego nerda w piwnicy. Wszystko to zachęca do tego, żeby zacząć programować i spróbować swoich sił jako programista.

Warto jednak wiedzieć, po co to robimy i co nam to daje, bo w chwilach zwątpienia i braku motywacji, to będzie nasze światełko w tunelu. Coś, co przypomni nam, dlaczego wyszliśmy z naszej strefy komfortu. Mam nadzieję, iż znajdziesz tutaj lub gdziekolwiek indziej własne “dlaczego” i będzie ono dzwoniło w twoich uszach na tyle głośno, iż podejmiesz wyzwanie i zaczniesz naukę programowania. W końcu jak nie Ty to kto? 🙂

I pamiętaj – If you can dream it, you can do it! 🙂

Paulina

Daj znać co myślisz o mojej liście 10 powodów, dla których warto programować. Który z nich najbardziej Cię zaskoczył? Jakiego zabrakło lub z którym się nie zgadzasz? 🙂

Idź do oryginalnego materiału