10 typowych oszustw na Instagramie i jak ich uniknąć

prawica.net 3 miesięcy temu

Instagram jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych sieci społecznościowych na świecie, zwłaszcza wśród młodszych osób, ale ta popularność jest również powodem, dla którego jest częstym celem oszustów. W tym przewodniku zajmiemy się 10 najczęstszymi rodzajami oszustw na Instagramie oraz sposobami, w jakie Ty (lub Twoi znajomi i bliscy) możecie ich uniknąć.

10 typowych oszustw na Instagramie i jak ich uniknąć

Edgar Cervantes / Autorytet Androida

1. Oszustwa związane z loterią/rozdawaniem prezentów

Chociaż loterie i inne prezenty na Instagramie są często autentyczne – ponieważ jest to idealny sposób na promowanie marki – ważne jest, aby dokładnie sprawdzić autentyczność wszelkich kont źródłowych. Oszuści czasami otwierają konta podszywające się pod inne osoby, kradną obrazy, a następnie organizują rozdanie, w ramach którego „zwycięzcy” proszeni są o zapłatę pieniędzy lub udostępnienie niepotrzebnie wrażliwych informacji, takich jak dane bankowe. Mogą choćby pominąć część polegającą na podszywaniu się, ale spróbować stworzyć fasadę wyglądającą na godną zaufania. Prawdziwa nagroda (zwykle) nie będzie wymagać niczego więcej niż polubienie, śledzenie, oznaczanie lub komentowanie treści na Instagramie lub być może zapisanie się do zewnętrznego biuletynu . Niektóre konkursy mogą naprzemiennie wymagać przesłania kreatywnych treści, ale należy o tym wiedzieć od razu. Firma w końcu będzie musiała się z Tobą skontaktować, ale zawsze zachowaj ostrożność podczas klikania linków zewnętrznych — choć czasami jest to konieczne, jeżeli adres URL wygląda podejrzanie, może to być atak typu phishing (patrz poniżej).

2. Wyłudzanie informacji

Phishing to wykorzystywanie fałszywych stron internetowych w celu nakłonienia Cię do udostępnienia prywatnych informacji, takich jak dane logowania do banku lub konta na Instagramie. Oprócz bezpośrednich konsekwencji, takich jak kradzież finansowa lub utrata kontroli nad Instagramem, istnieje ryzyko wymuszenia, podszywania się lub oszustów wykorzystujących Twoje dane Meta do logowania się do innych usług. Na szczęście, gdy już wiesz, czego szukać, phishingu powinno być łatwo uniknąć. Meta/Instagram nigdy nie zagrozi zawieszeniem Twojego konta, chyba iż je zweryfikujesz, na przykład, a już na pewno nie poprzez kliknięcie adresu e-mail, WhatsApp lub linku SMS. Adresy URL phishingowe (adresy internetowe) również wyglądają inaczej niż adresy należące do prawdziwych firm, więc jeżeli adres URL nie zaczyna się od słów takich jak „instagram.com” lub „bankofamerica.com”, jest to prawdopodobnie czerwona flaga. jeżeli trafisz na zewnętrzny link, zwróć uwagę na błędy ortograficzne, niezręczne tłumaczenia i inne oznaki nielegalnego działania strony internetowej.

3. Podrabianie

Niektórzy oszuści twierdzą, iż sprzedają towary luksusowe, często ze znacznym rabatem. Będziesz mógł wysłać im pieniądze, ale jeżeli w ogóle otrzymasz coś w zamian, będzie to podróbka o niższej jakości. W niektórych przypadkach mogą choćby udawać markę, którą sprzedają. Najlepsza zasada jest taka, iż ​​jeśli oferta wydaje się zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie taka jest. Torba Hermès czy Louis Vuitton nie będzie nagle tak przystępna cenowo jak torba Target, a Apple rzadko oferuje jakiekolwiek zniżki na nowe iPhone'y, a tym bardziej na tyle, aby był on tak przystępny cenowo jak budżetowy telefon z Androidem. Podobnie jak w przypadku phishingu, możesz potencjalnie zidentyfikować fałszerzy na podstawie błędów ortograficznych, kiepskich tłumaczeń i/lub nietypowych lub wprowadzających w błąd adresów URL. Dodatkową zaletą jest to, iż mogą wykorzystywać zdjęcia produktów poddane obróbce w Photoshopie. Należy pamiętać, iż wielu fałszerzy niekoniecznie kontaktuje się z Tobą za pośrednictwem Instagrama, choćby jeżeli jest z nim powiązane oszustwo. Możesz być celem za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak Telegram lub WhatsApp. Dobra wiadomość jest taka, iż ​​to oczywisty znak, ponieważ renomowane firmy nie muszą przyciągać klientów w ten sposób.

4. Fałszywi influencerzy

Jest to bardzo szeroka kategoria, która może pokrywać się z innymi (patrz na przykład następna), ale czasami mogą się do Ciebie zwrócić użytkownicy, którzy twierdzą, iż oferują takie rzeczy, jak porady inwestycyjne lub szersza ekspozycja na Instagramie. W tej drugiej kategorii oznacza to osobę, która twierdzi, iż może zdobyć więcej polubień lub obserwujących, niezależnie od tego, czy są to prawdziwi ludzie, czy tylko boty. Fałszywych wpływowych osób często można łatwo zidentyfikować, odwiedzając ich profile. Ich opisy są zwykle niejasno sformułowane i/lub skupiają się na nakłonieniu Cię do otwarcia zewnętrznego linku, czego prawdopodobnie powinieneś unikać w przypadku phishingu lub złośliwego oprogramowania. Tymczasem zdjęcia danej osoby często przedstawiają atrakcyjną kobietę, ale nie mają nic wspólnego z tym, co promuje. Istnieje spora szansa, iż ​​zostaną skradzione z innego konta na Instagramie lub z internetowego portfolio modelki.

5. Oszustwa związane z kryptowalutami

Niektórzy ludzie legalnie wzbogacili się na kryptowalutach takich jak Bitcoin, ale istnieje cały (wyzyskujący) przemysł chałupniczy poświęcony sprzedawaniu idei, iż każdy może do końca tygodnia jeździć Ferrari. Każdy, kto „gwarantuje” zyski z kryptowalut, prawdopodobnie próbuje zamiast tego zarobić na Tobie pieniądze, zwłaszcza jeżeli spodziewa się, iż zapłacisz za tajny przewodnik lub początkową inwestycję w wydobywanie kryptowalut. Bardziej agresywni oszuści mogą twierdzić, iż mogą zapewnić Ci zyski w ciągu kilku godzin lub dni. Ostrzegamy jednak, iż choćby ktoś obiecujący bardziej realistyczne ramy czasowe może przez cały czas być oszustem. Zanim zainwestujesz w jakąkolwiek kryptowalutę, przeszukaj obiektywne źródła na ten temat, sam dokonaj inwestycji i bądź przygotowany na możliwość utraty tysięcy dolarów, jeżeli rynek się załamie. Bardzo kilka inwestycji w świecie rzeczywistym jest zawsze na minusie.

6. Oszustwa typu „flipping”/inwestycyjne

Wmawiają Ci one, iż możesz gwałtownie się wzbogacić po początkowej inwestycji. Może to być coś w rodzaju kryptowaluty, jak wspomniano, ale może również obejmować takie rzeczy, jak akcje lub towary fizyczne. Bardziej prawdopodobne jest, iż oszust zniknie lub zerwie kontakt, gdy tylko zdobędzie Twoje pieniądze. choćby jeżeli tak się nie stanie, możesz pozostać bez środków i nie być w stanie zwrócić swojej inwestycji, jak w przypadku marketingu wielopoziomowego (MLM). Oznaczenia tego są podobne do innych oszustw, ale kładzie się duży nacisk na promowanie „sukcesu” oszusta za pośrednictwem konta na Instagramie. Pokażą, iż prowadzą bogaty styl życia, na przykład jeżdżą drogimi samochodami lub wybierają się na egzotyczne wakacje, i promują ideę „bycia swoim własnym szefem”. Pamiętaj jednak, iż Al Capone był także swoim własnym szefem.

7. Fałszywe sponsorowanie

Jeśli sam jesteś influencerem, może się do Ciebie zwrócić ktoś, kto obiecuje umowę sponsorską na podejrzanych warunkach. Mogą one być tak oczywiste, jak chęć uzyskania przez dane bankowe początkowej „premii”, ale inną możliwością jest to, iż zostaniesz poproszony o spotkanie z kimś daleko i pokrycie związanych z tym kosztów podróży do czasu otrzymania zwrotu. Ogólnie rzecz biorąc, każda firma oczekująca od Ciebie podróży powinna być skłonna pokryć z góry koszt hotelu i przelotu. Na pozór może się to nie wydawać, ale jest to potencjalnie jedno z poważniejszych oszustw, jakie istnieją. jeżeli zostaniesz zwabiony w odległe miejsce, możesz zostać okradziony, porwany, sprzedany do handlu ludźmi w celach seksualnych, a choćby zamordowany. Zanim zgodzisz się na cokolwiek, odrób swoją pracę domową na temat firmy i jej kont w mediach społecznościowych, aby upewnić się, iż są one uczciwe i mają weryfikowalne doświadczenie.

8. Fałszywe prace

Kiedy jesteś bezrobotny, możesz potencjalnie desperacko szukać nowej pracy, aby opłacić rachunki. Za pośrednictwem Instagrama mogą pojawiać się prawdziwe oferty pracy, ale jeżeli ktoś poprosi Cię o udostępnienie prywatnych informacji, takich jak numer konta bankowego lub numer ubezpieczenia społecznego, bez przeprowadzenia procesu wdrożenia, obejmującego rozmowę kwalifikacyjną i umowę, jest to oszustwo. Zwykle można uniknąć oszustw związanych z pracą, polując na w pierwszej kolejności witryny zorientowane na karierę, takie jak LinkedIn czy Indeed. Bez względu na wszystko, każdy pracodawca, który obiecuje dużo pieniędzy za niewielki wysiłek i doświadczenie, jest zwykle oszustem lub przynajmniej stara się ukryć poważną wadę.

9. Oszustwa związane z romansami i prostytucją

Przynajmniej do wielu użytkowników Instagrama płci męskiej zwracali się nieznajomi, obiecując płatny seks lub niezobowiązujący seks. jeżeli dasz się nabrać, nie dostaniesz tego, czego chcesz, ale tego rodzaju oszustwa i tak są zwykle przejrzyste dzięki podejrzanym linkom i innym treściom w profilu oszusta. Bardziej podstępny jest długi, romantyczny oszustwo. Niektórzy oszuści będą flirtować i budować iluzję autentycznego związku, czekając, aż nadejdzie odpowiedni moment, aby poprosić o pieniądze. W tym momencie wymyślą sytuację awaryjną, taką jak schorzenie lub problem z wizą, mając nadzieję, iż będziesz na tyle naiwny, aby wysłać pieniądze osobie, której tak naprawdę nie znasz tak blisko. Związki na odległość mogą być realne, don nie zrozum nas źle. Ale Instagram nie jest aplikacją randkową i nigdy nie powinieneś zbyt gwałtownie ufać osobie, której nigdy nie spotkałeś osobiście.

10. Promocja muzyki na astroturfie

W dzisiejszych czasach zaskakująca liczba ludzi jest muzykami sypialnymi, którzy chcą się wyrwać. jeżeli właśnie dlatego korzystasz z Instagrama, możesz stać się celem oszustów twierdzących, iż mogą udostępnić Twoją muzykę masowemu odbiorcy. Jest to oczywiście forma fałszywego oszustwa z udziałem wpływowych osób, ale wyróżnia się tym, iż jeżeli zapłacisz, fałszywy promotor muzyki może Cię naciągnąć – choćby dostarczając statystyki pokazujące, jak dobrze sobie radzisz. Prawda jest taka, iż ​​jeśli liczby nie są całkowicie zmyślone, narażenie na nie mogą mieć jedynie boty. Boty nie słuchają Spotify ani nie płacą za albumy na Bandcamp. Możesz uniknąć tego typu oszustwa, odmawiając niechcianych ofert na Instagramie (chyba iż rozpoznajesz daną osobę) i zachowując sceptycyzm wobec warunków. Istnieją uczciwi, uznani promotorzy, którzy tylko czekają, aby z Tobą współpracować, jeżeli możesz wykazać się wystarczającym talentem lub przynajmniej rynkowym wizerunkiem.

Co zrobić, jeżeli zostaniesz oszukany na Instagramie

Po pierwsze, udokumentuj jak najwięcej. Uzyskaj informacje o profilu podejrzanego o oszustwo i zrób jak najwięcej powiązanych z nim zrzutów ekranu, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy dana osoba zniknie. Dotyczy to wszelkich rozmów na czacie, komentarzy i zewnętrznych wiadomości. Nie próbuj się zemścić. Zamiast tego zgłoś oszustwo na Instagramie. Prawdopodobnie nie będą w stanie odzyskać żadnych pieniędzy, ale mogą przynajmniej zakazać oszustowi i podjąć kroki, aby zapobiec skrzywdzeniu kogokolwiek innego. jeżeli masz pewność, iż zostało popełnione poważne przestępstwo lub mogło zagrozić komuś innemu, weź jeżeli to możliwe, zgłoś swoją sytuację policji. Mówimy „jeśli to możliwe”, ponieważ na pewno będziesz potrzebować dowodów, a policja potrzebuje jurysdykcji. Policja w Luizjanie kilka może zrobić, jeżeli oszust ma siedzibę, powiedzmy, w Chinach lub na Litwie.


Często zadawane pytania

Skąd mam wiedzieć, czy rozmawiam z oszustem na Instagramie? Możesz nie być w stanie stwierdzić, czy oszukuje, ale jeżeli jest nieznajomym, agresywnym w promowaniu czegoś i od razu chce, żebyś kliknął podlinkuj lub udostępnij poufne informacje – to prosta sprawa. Czy ktoś może ukraść Twoje dane za pośrednictwem Instagrama? Jest mało prawdopodobne, aby przestępcy (skutecznie) włamali się na serwery Meta, ale wszystko, co udostępnisz w swoim profilu publicznym, może potencjalnie zostać wykorzystane przeciwko Tobie, a oszustwa typu phishing mogą nakłonić Cię do udostępnienia takich szczegółów, jak login na Instagramie lub adres konto bankowe, jeżeli się na nich zakochasz. Jak rozpoznać, czy konto na Instagramie to sum? Spróbuj użyć narzędzia do wyszukiwania wstecznego obrazu, takiego jak TinEye. To powinno wykryć, czy ktoś kradnie obrazy z innego miejsca w Internecie. Czy potrafisz dowiedzieć się, kto stoi za fałszywym kontem na Instagramie? Zwykle nie. Potrzebujesz danych osobowych, takich jak numer telefonu lub adres e-mail, i oczywiście oszust nie udostępni żadnych prawdziwych informacji. Mogą jednak istnieć pewne charakterystyczne oznaki narodowości oszusta, a jeżeli oszustwo jest wystarczająco rozpowszechnione, może być znane władzom i/lub mediom. Uwagi

Idź do oryginalnego materiału