Co roku, w dniu 16 maja, obchodzimy rocznicę utworzenia Straży Granicznej, która pełni kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. Do głównych zadań SG należy ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu, kontrola ruchu granicznego, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz zwalczanie przestępczości o transgranicznym charakterze.
Straż Graniczna
Straż Graniczna (SG) to jednolita, umundurowana i uzbrojona formacja, która powołana jest do ochrony granic państwowych na lądzie i na morzu oraz kontroli ruchu granicznego, zgodnie z interesami bezpieczeństwa narodowego.
Formacja została powołana ustawą z dnia 12 października 1990 r., a swoje funkcjonowanie rozpoczęła 16 maja 1991 r. Aktualnie formacja ochrania ponad 3,5 tys. kilometrów polskiej granicy, z czego prawie 1,6 tys. przypada na odcinek zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. W Straży Granicznej służbę pełni w tej chwili około 14,5 tysiąca funkcjonariuszek i funkcjonariuszy, ich służbę wspiera około 3 tysięcy pracownic i pracowników.
Przeczytaj także: Nowe zespoły interwencyjne w Straży Granicznej >>
Strukturę Straży Granicznej tworzy Komenda Główna, Biuro Spraw Wewnętrznych oraz 9 oddziałów: Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Karpacki, Śląski, Nadodrzański, Morski, Nadwiślański. Cztery oddziały ochraniają lądową granicę zewnętrzną UE (Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański i Bieszczadzki), trzy zlokalizowane są przy granicy wewnętrznej (Karpacki, Śląski, Nadodrzański), jeden ochrania granicę morską i lądowy odcinek granicy zewnętrznej (Morski), jeden zadania realizuje wewnątrz kraju (Nadwiślański). Szkolenia i kursy doskonalące dla kadr formacji prowadzą powstała w ubiegłym roku Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie oraz 2 ośrodki szkolenia SG: w Kętrzynie i Lubaniu.
Źródło: Straż Graniczna