5 problemów przy nauce programowania PLC – znamy rozwiązanie

controlbyte.pl 6 miesięcy temu

Cześć!

Cieszę się, iż dotarłeś na naszą platformę dla automatyków i czytasz ten tekst. Oznacza to, iż zaliczasz się do grona wysoce zmotywowanych jednostek, które chcą wejść w świat automatyki oraz mieć ciekawą i dobrze płatną pracę!

Jeżeli zaczynasz z automatyką i programowaniem to pewnie jesteś w jednym z tych miejsc:

 • skończyłem szkołę i szukam pierwszej pracy
 • pracuję już jakiś czas, chcę pracować jako automatyk programista i mieć dobrą pensję
 • znudziła mnie poprzednia praca i szukam wyzwań
 • jestem hobbystą, a programowanie robotów i PLC jest super!

Uwierz mi… ja też kiedyś zaczynałem, a kilkanaście lat temu początki były znacznie trudniejsze.

Teraz jest znacznie łatwiej, wiedza jest szerzej dostępna.

Dlaczego wejście w świat automatyki i programowania jest takie trudne?

Wejście w świat automatyki jest trudne z kilku powodów:

 • wiedza związana z tworzeniem systemu jest chroniona przez firmy produkujące maszyny i instalacje automatyki
 • przykładowe programy nie są udostępniane w internecie
 • oprogramowanie dla automatyki (np. TIA Portal od Siemensa) jest drogie
 • szkolenia z podstaw programowania są drogie (3500-5000 zł)
 • sprzęt jest drogi – zestaw startowy PLC + HMI to około 2500 zł

Pamiętam moje początki, kiedy byłem na praktykach i chciałem zacząć z programowaniem PLC. Szkolenie z programowania PLC były daleko poza moim zasięgiem – kosztowało ponad 2 pensje! Starszy automatyk udostępnił mi swoje notatki ze szkolenia, na które wysłała go firma – to był początek. Pamiętam jak ksero było rozgrzane do czerwoności kiedy kończyłem kopiować ponad 1000 stron materiałów ze szkolenia. Pracując w firmie, miałem dostęp do programów maszyn, gdzie mogłem podejrzeć profesjonalne programy.

To były moje początki, niezwykle żmudne. Potem zatrudniłem się w firmie integratorskiej i pracowałem przy różnych projektach – maszynach testujących, technologicznych, stacjach zrobotyzowanych. Zdobytą wiedzę przekułem na platformę szkoleniową ControlByte oraz własną firmę z zespołem konstruktorów i programistów, realizując zlecenia maszyn na zamówienie.

Czy jest ścieżka, dzięki której otrzymam pracę jako automatyk – programista PLC?

W branży szkoleń dla automatyków działamy od 2019 roku. W poprzednim akapicie wypisałem wszystkie trudności związane z wejściem w branże i otrzymaniem pracy jako automatyk – programista PLC.

Założeniem naszej działalności jest ułatwić Ci zdobycie wymaganych umiejętności z zakresu programowania i zdobycie wymarzonej pracy!

Oprogramowanie dla automatyki (np. TIA Portal od Siemensa) jest drogie – 10 000 PLN +++

W naszych szkoleniach promujemy darmowe wersje oprogramowania, na których będziesz mógł się uczyć bez dodatkowych kosztów. Proponujemy zacząć od TIA Portal od Siemensa lub środowiska Codesys.

TIA Portal udostępnia wersję trial systemu z darmową licencją na 21 dni. Taka licencja trial dostępna jest dla każdej wersji TIA – my wykorzystujemy TIA V15.1, V16, V17. Sumarycznie możesz pracować ponad 63 dni na wersji darmowej.

Przykładowe programy PLC nie są udostępniane w internecie

Firmy chronią swoje know-how i oprogramowanie dla maszyn i instalacji automatyki nie jest rozpowszechniane jak ma to miejsce w świecie IT.

My w naszych kursach przemycamy wiedzę zdobytą podczas pracy w różnych firmach i bazujemy na światowych standardach Siemens’a, PLCopen oraz organizacji OMAC (Organization for Machine Automation and Control).

Współpracujemy również z producentami oraz dystrybutorami sprzętu automatyki – Siemens, Lenze, Turck, Wieland, Finder etc. Te firmy udostępniają nam swoje biblioteki i zasoby merytoryczne.

Szkolenia z programowania PLC są drogie (3500-5000 zł)

Szkolenia stacjonarne z programowania PLC są standardem na rynku. Jednakże mają kilka wad:

 • są drogie – 3500-5000 zł
 • wymagają tygodniowej nieobecności w pracy/szkole
 • wymagane jest tygodniowe zakwaterowanie, wyżywienie oraz dojazd
 • tempo realizacji materiału nie zależy od Ciebie, o ile się zgubisz – przepadłeś

Całkowity koszt może wynieść choćby 10 000 zł!

Tworząc platformę ControlByte wyszliśmy na przeciw wszystkim tym, dla których wyjazd na szkolenie stacjonarne jest nieosiągalny.

Stworzyliśmy nowy stadrd w świecie nauki programowania PLC – czyli szkolenia on-line ze wsparciem prowadzących.

Aktualnie na naszej platformie jest kilka tysięcy użytkowników!

Dlaczego tyle osób chce szkolić się z programowania PLC w trybie on-line?

 • koszt jest o wiele niższy niż szkolenie stacjonarne (30% ceny szkolenia stacjonarnego)
 • projekty podczas szkolenia zrealizujesz we własnym tempie
 • działanie swojego kodu sprawdzisz w wirtualnej fabrycy Factory IO
 • nie potrzbuejsz sprzetu, aby nauczyć się programować PLC – wystarczy dobry symulator PLC oraz HMI
 • masz dożywotni dostęp do materiałów i możesz do nich wracać oraz wykorzystywać szablony projektów w swojej pracy!

Sprzęt jest drogi – zestaw startowy PLC + HMI to około 2500 zł

W naszym szkoleniu wykorzystujemy symulator PLC i HMI. Przez ponad 10 lat Siemens doskonali symulatory swoich sprzętów. Teraz na swoim komuperze PC możesz uruchomić symulator PLC, oprogramowanie wirtualnej fabryki Factory IO i poczujesz się jak na uruchomieniu w rzeczywistej fabryce.

Jak nauczyć się programowania LAD w miesiąc? Uwaga, konkrety!

Teraz uważaj! Mam dla Ciebie kilka jasnych wskazówek jak do zera nauczyć się programować PLC od podstaw bez użycia sprzętu. Nie warto tracić czasu i wybrać to co działa. Moim zdaniem na początek trzeba wybrać swojego mentora (doświadczonego kolegę po fachu), który zjadł zęby na automatyce. Gdzie szukać takich osób? Najczęściej takie osoby będą u Ciebie w firmie z tym, iż najpierw trzeba tam się dostać. Dlatego istnieje inna opcja. Ucz się od specjalistów przez internet poprzez kursy online. Zaoszczędzisz w ten sposób czas co przełoży się na szybkie efekty!

Zacznij programować już dziś w symulatorze! Nie potrzebujesz drogiego sprzętu, żeby pisać proste programy w LAD. Wszystkiego możesz nauczyć się już za chwilę po instalacji odpowiednich narzędzi na Twoim komputerze. Jakie projekty zrealizować na początek? Sam zobacz w kolejnych akapitach.

1. Pomiar i dystrybucja palet

W tym krótkim wpisie chcę skupić się na prostych projektach, które gwałtownie zrealizujesz poznając logikę LAD. Pierwszym przykładem jest układ składający się z trzech przenośników, który odpowiada za pomiar wysokości paczek na palecie i ich dystrybucji. Używane są do tego odpowiednie czujniki oraz podajnik rozdzielający. Może wydawać się, iż jest to prosta maszyna, jednak trzeba tutaj znać zasady projektowania sekwencji.

Wykorzystaj do tego celu cewki ustawiające SET oraz resetujące RESET. Dzięki takiemu podejściu będziesz mógł sprawdzać kroki tranzycji do kolejnych kroków sekwencji oraz uruchamiać odpowiednie urządzenia na Twojej liniii. Język LAD daje możliwość podziału programu na networki co w konsekwencji daje uporządkowaną strukturę projektu. W oddzielnych networkach obsługujesz układ START/STOP/PAUZA, tryb manualny i automatyczny oraz alarmy.

Projekt wykonywany jest w darmowej wersji systemu Factory I/O do symulacji fabryki w 3D. Oprogramowanie daje możliwość komunikacji z symulatorem PLC dla sterowników Siemens – TiA Portal. Wystarczy wywołać odpowiedni blok funkcyjny i przesłać konkretne zmienne. Zrealizowany projekt da Ci niesamowitą satysfakcję i poczucie, iż możesz wykorzystać język LAD w rzeczywistych projektach.

Pomiar i dystrybucja palet

2. Linia sortująca produkty

Kolejnym obiektem często spotykanym w fabrykach są linie sortujące produkty. W tego typu ćwiczeniu dowiesz się jak wykorzystać język LAD do obsługi czujnika wizyjnego oraz obsługi poszczególnych sorterów. Każdy automatyk musi wiedzieć jak wygląda skrzynka sterownicza. To na niej możesz zamontowane są różnego rodzaju przyciski, zadajniki oraz wyświetlacze. Budowę skrzynki poznasz w symulatorze i dowiesz się jakie sygnały przetwarza Twój PLC.

Najprostszy program w LAD składa się ze styku normalnie otwartego -| |- i cewki -( )-. o ile jednak chcesz przetestować działanie takiego programu to należy odnieść się do sygnałów z podłączonych do wejść/wyjść sterownika PLC. Przykładowo: odnosisz się do sygnału pobranego z przycisku START. o ile ten przycisk zostanie wciśnięty, uruchamiasz podajnik podłączony do wyjścia PLC.

Takie podstawy wystarczą, żeby rozwijać logikę programu! Naprawdę wystarczą styki i cewki oraz poznane funkcje i bloki funkcyjne.

W projekcie sortera istotną funkcją jest IN_RANGE, która sprawdza czy dany produkt znajduje się we właściwym zakresie. Odczyt produktu realizowany jest przez czujnik wizyjny. Podsumowując, podstawy języka LAD dadzą Ci szybki efekt w postaci kolejnego zrealizowanego projektu którym możesz pochwalić się w swoim CV lub pokazać szefowi przy rozmowie o podwyżce.

Sortowanie produktów z czujnikiem wizyjnym

3. Regulator proporcjonalny dla zbiornika z cieczą

Oprócz pisania sekwencji dla maszyn, język LAD świetnie nadaje się do obsługi procesów przemysłowych. Jednym z ciekawych programów jest samodzielne napisanie prostego regulatora PI do sterowania poziomem cieczy w zbiorniku. Wykonasz przeliczanie wartości z czujników poziomu i dla zadajników, a następnie dostroisz odpowiednio regulator PI.

W tym ćwiczeniu dochodzi wiedza z zakresu pomiarów analogowych. W języku LAD przetwarzanie tych wartości będzie szybkie i proste. Warto wykorzystać operatory porównania w celu włączenia/wyłączenia działania regulatora. Scenariusze działania regulatora mogą być różne. Przykładowo trzeba uwzględnić sekwencję napełniania oraz opróżniania zbiornika. Jednak Ty posiadasz narzędzie, które ułatwia Ci zadanie. Potrafisz programować w LAD!

Programowanie regulatora dla zbiornika z cieczą

4. Program i projekt HMI dla manipulatora 2D

Każda maszyna wyposażona jest w panel HMI. Ważne jest, abyś potrafił zaprojektować wizualizację i odpowiednio połączyć Twoją logikę LAD z tagami wizualizacyjnymi. Moją propozycja projektu jest panelu HMI dla manipulatora 2D.

Stanowisko składa się z dwóch przenośników oraz manipulatora XY. Twoim zadaniem jest napisanie programu piętrującego produkty w skrzynce. Manipulator pobiera produkty z jednej linii i układa je jeden na drugim. Tutaj znów trzeba przemyśleć napisanie kilku networków w LAD do obsługi trybów manual/auto oraz stanów start/stop/pauza. Ułatwieniem mogą być gotowe szablony wizualizacyjne, które można pobrać na naszej platformie. Takie wizualizacji wykorzystujemy w projektach dla naszych klientów.

Stanowisko składa się z dwóch przenośników oraz manipulatora XY. Twoim zadaniem jest napisanie programu piętrującego produkty w skrzynce. Manipulator pobiera produkty z jednej linii i układa je jeden na drugim. Tutaj znów trzeba przemyśleć napisanie kilku networków w LAD do obsługi trybów manual/auto oraz stanów start/stop/pauza. Ułatwieniem mogą być gotowe szablony wizualizacyjne, które można pobrać na naszej platformie. Takie wizualizacji wykorzystujemy w projektach dla naszych klientów.

Pamiętaj, iż Twoim celem jest takie napisanie programu, aby klient był zadowolony. Zwykle oznacza to, iż wybierasz język jaki wymagany jest w danym zakładzie. Musi to być język łatwy w analizie dla utrzymania ruchu oraz serwisu. Z naszych doświadczeń wynika, iż dobrym wyborem do których klient nie będzie miał zastrzeżeń jest język LAD!

Projekt HMI i logika w LAD dla manipulatora

Był to wstępny artykuł w którym dowiedziałeś się czym jest język LAD oraz jakie projekty możesz zrealizować dzięki symulatora. Obszerne wprowadzenie do języka LAD znajdziesz poniżej na video!

Automatyk i założyciel platformy ControlByte

Kamil Biedulski

Programowanie w LAD na prostych przykładach! Obejrzyj zapis transmisji LIVE!
Idź do oryginalnego materiału