#9 Jak zostać programistą: Lista kursów Angular dla początkujących. Biblioteka Bootstrap i platforma Firebase.

uprogramisty.pl 3 lat temu

Nauka frameworka Angular

W tym wpisie skupię się na liście kursów Angular dla początkujących oraz na bibliotece Bootstrap (ułatwia tworzenie wyglądu strony) i platformie Firebase (m.in. do przechowywania danych). Jest to jeden z najpopularniejszych w tej chwili Frameworków do pisania stron internetowych (innymi popularnymi jest React i Vue.js). Angular jest najczęściej wybierany przez osoby, które wcześniej pisały w obiektowych, typowanych językach programowania (Java, C#), ponieważ architektura i struktura kodu są do siebie bardzo podobne.

Uwaga! Do pracy z Angularem używa się TypeScripta! Natomiast jeżeli chcesz się zacząć uczyć tego Frameworka, wystarczy, iż będziesz znał język programowania JavaScript.

Jeśli będziesz szukał informacji na temat tego Frameworka to możesz natrafić na 3 nazwy: AngularJS, Angular Cli lub Angular 2+. Ciebie najbardziej powinna interesować ta ostatnia nazwa oraz ewentualnie ta środkowa. Natomiast ta pierwsza (AngularJS) jest to pierwsza wersja tego Frameworka i raczej się już z niej rzadko korzysta. Najczęściej możesz trafić na nią przy utrzymywaniu starszych projektów.

Zobacz inne polecane kursy dla:

  • Java
  • SQL
  • NoSQL
  • HTML i CSS oraz platformy Codepen i FreeCodeCamp
  • JavaScript i biblioteka jQuery
  • Spring Framework, Hibernate i Maven

Lista kursów Angular

Seria wpisów na blogu

Oficjalna dokumentacja (język angielski) – Jednym z dobrych sposobów nauki nowej technologii jest zajrzenie do oficjalnej dokumentacji. Często autorzy danej technologii udostępniają mini poradnik lub cały kurs wprowadzający. Podobnie jest z Angularem. Na oficjalnej stronie jest poradnik, który pozwala nam poznać najważniejsze aspekty tego Frameworka. Jak na dokumentację, muszę przyznać, iż została bardzo dobrze napisana i bardzo przyjemnie się ją czyta (wspominam o tym bo często dokumentacje niektórych technologii i i ich czytelność pozostawiają wiele do życzenia ).

Tutorialspoint Angular 8 (język angielski) – Ciekawą opcją są również kursy z tej strony (nie tylko z Angulara). Głównie ze względu na przejrzystość i stawianie na konkrety (mało tekstu). Dobra alternatywa dla oficjalnej dokumentacji. Jedyną wadą może być nie najnowsza wersja Angulara ale wersję nie różnią się tak bardzo i śmiało można korzystać z tego kursu. Tym bardziej w podstawowych rzeczach bardzo rzadko coś się zmienia.

Tutorialspoint Angular Cli (język angielski) – Na tej samej stronie możemy znaleźć dla Angulara dodatkowy kurs. Angular CLI jest to lista poleceń, które ułatwiają tworzenie i uruchamianie projektu np. tworzenie projektu, komponentów czy usług. Kurs jest przeznaczony dla osób, które znają już podstawy Frameworka.

YouTube

Kurs Angular dla wszystkich (seria 88 filmików, średni czas około 5min) – Obszerny kurs Angulara. Jest trochę starszy (ma juz 3+ lata, więc wersja Angulara może być trochę nieaktualna), ale jeżeli ktoś chce się nauczyć podstaw to będzie dobrym wyborem. Jest to obszerny kurs, więc autor przedstawia szczegółowo poszczególne aspekty tego Frameworka. Poniżej w sekcji Udemy opisałem nowszą i bardziej rozbudowaną wersję tego kursu (niestety płatną, ale warto).

Angular dla programistów Java (47min) – Ten krótki filmik będzie dobrym wyborem dla osób, które znają Springa i na gwałtownie chcą sobie zrobić wprowadzenie do Angulara. Oczywiście jest to przegląd technologii i żeby nauczyć się jej lepiej to będzie trzeba przerobić dodatkowo kurs. Natomiast jeżeli ktoś chce zobaczyć jak wygląda ten Framework to warto obejrzeć.

Learn Angular – Full Tutorial Course (5h 37m, język angielski) – Konkretny kurs Angulara. Wszystko zawarte w jednym filmiku. Autor po krótko przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z tym Frameworkiem. Dużym plusem jest, iż filmik został podzielony na sekcję i łatwo można się w nim odnaleźć lub obejrzeć tylko wybrane tematy.

Książki

Angular. Profesjonalne techniki programowania (720 stron) – Jak już we wcześniejszych wpisach wspominałem, nie jestem fanem uczenia się jakiegokolwiek Frameworka z książek (według mnie inne metody uczenia się są bardziej efektywne). Natomiast postarałem się dla Ciebie znaleźć chociaż jedną ciekawą pozycję. W książce autor oczywiście przedstawia podstawy Angulara 2+, ale też skupia się na zaawansowanych aspektach. Dodatkowo poświęca rozdział na powtórkę z HTML i CSS oraz wprowadzeniu do języków JavaScript i TypeScript, na których oparty jest Angular. Zanim przejdzie się do bardziej szczegółowych zagadnień z tego Frameworka, autor pokazuje wykorzystanie go w rzeczywistej aplikacji (tworzy aplikację, opisując każdy etap budowy).

Udemy

Jeśli nie czytałeś poprzednich wpisów o listach kursów dla początkujących wstawiam ponownie opis platformy. Udemy jest to platforma, na której można znaleźć mnóstwo kursów z różnych obszarów, nie tylko z programowania. Kursy na tej platformie są niestety płatne. Koszt ich to 35zł – 45zł (na stronie możesz zobaczyć wyższe ceny, natomiast zawsze są na niej promocję. jeżeli w tej chwili nie ma żadnej, to poczekaj parę dni lub otwórz przeglądarkę przez tryb incognito).

Angular – kompletny kurs od podstaw – edycja na rok 2021 (7h 30m, filmiki podzielone na 36 modułów) – Tutaj jest ten nowszy kurs, który przedstawiałem w sekcji YouTube. Autor przygotował nowszą i bardziej rozbudowaną wersję swojego kurs (płatny, to autorzy często dają więcej wiedzy ). Kurs przeznaczony dla osób, który dopiero zaczynają przygodę z tym Frameworkiem.

Angular – The Complete Guide (33h 30m, filmiki podzielone na 32 modułów, język angielski) – Ten kurs Angulara bardzo polecam, jeżeli dopiero zaczynasz uczyć się tego Frameworka. Sam właśnie od tego kursu zaczynałem i pozwolił mi bardzo gwałtownie się nauczyć tej technologii. Zostały w nim przedstawione praktycznie wszystkie najważniejsze zagadnienia. Zarówno podstawowe, zaawansowane jak i biblioteki pozwalające na efektywniejszą pracę z Angularem np. NgRx czy Angular Universal. Dużą zaletą tego kursu jest również to, iż autor oprócz przedstawiania danego zagadnienia, prowadzi przez większą część kursu, jeden duży projekt. Po wprowadzeniu danego zagadnienia, w następnej części autor pokazuje jak to zaimplementować w projekcie.

Angular Full App (11h, filmiki podzielone na 11 modułów, język angielski) – Kurs od tego samego autora co powyżej. Przed przystąpieniem do tego kursu należy znać podstawy Angulara. Co prawda, jest jeden moduł, w którym są na gwałtownie przedstawione podstawy tego Frameworka, natomiast może być to niewystarczające. Autor w kursie skupia się głównie na budowaniu aplikacji i pokazuje jak wykorzystać różne narzędzia i technologie w połączeniu z Angularem. Polecam dla osób, które chcą zobaczyć wykorzystanie Frameworka w praktyce.

Biblioteka Bootstrap

Bootstrap jest najpopularniejszą biblioteką do szybkiego tworzenia responsywnych stron internetowych. Posiada szeroki zestaw narzędzi, które ułatawiają nam pracę z interfejsem graficznym stron oraz aplikacji internetowych. Bibliotekę można wykorzystać do:

  • Szybką stylizacje elementów na stronie m.in. przycisku, formularze czy teksty.
  • Zarządzanie elementami na stronie np. możemy sobie podzielić stronę na 12 kolumn i ustawiać ile z tych 12 kolumn, powinien zawierać dany kontent elementu.
  • Używanie gotowych elementów np. w bardzo łatwy sposób możemy dodać navbar na stronę.
  • Biblioteka dba o responsywność strony i zdjęć (strona automatycznie się skaluje na małe i duże ekrany), ewentualnie sami możemy ją dostosować do swoich potrzeb.

Oczywiście jest dużo więcej korzyści jakie nam daję Bootstrap. Wymieniłem Ci tylko najważniejsze i tym sposobem chciałem Cię zachęcić do nauki tej biblioteki.

Lista kursów Bootstrap

Oficjalna dokumentacja (Artykuł, język angielski) – Tak jak dla Angulara, tak dla Bootstrapa, dobrym wyborem nauki będzie oficjalna dokumentacja. Jedna z lepszych dokumentacji jakie miałem okazję czytać.

Kurs Bootstrap (YouTube, seria 3 (4) filmików, średni czas około 55min) – Szybki kurs Bootstrapa od Mirosława Zelenta. Tak jak w poprzednich wpisach wspomniałem, nie wszystkim ten typ filmików może przypaść do gustu. Natomiast, osobiście, bardzo polecam, ponieważ bardzo szczegółowo omawia dane zagadnienie, wykorzystując przy tym różne przykłady, co pozwala to na łatwe przyswojenie wiedzy z filmiku.

Learn Bootstrap by creating a custom admin theme (YouTube, 2h 51m, język angielski) – W polecanych kursach, prawie w każdej technologii, przedstawiam jeden długi filmik, który przedstawia szybkie wprowadzenie do tematy. W tym przypadku również nie mogło zabraknąć. Autor przedstawia podstawy tej biblioteki, budując mini panel administratora (oczywiście tylko wygląd).

Bootstap od podstaw, 3-4 projekty (Udemy, 8h 30m, filmiki podzielone na 9 modułów) – W tym kursie autor stawia zarówno na teorie jak i na praktykę. W pierwszej części zostały przedstawione różne elementy biblioteki oraz dodatkowo autor przedstawił moduł CSS FlexBox (moduł do łatwego zarządzania elementami na stronie). W drugiej części pokazane zostało wykorzystanie biblioteki w praktyce. Autor buduje 3 projekty o różnym poziomie trudności.

Bootstrap 4 from Scratch, 5 projects (Udemy, 11h 30m, filmiki podzielone na 11 modułów, język angielski) – Podobnie jak wyżej, kurs został podzielony na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części jest przedstawiony koncept biblioteki m.in. komponenty CSS i tworzenie układu strony. Natomiast w drugiej części pokazane jest jak zbudować stronę internetową z wykorzystaniem tej biblioteki (5 różnych projektów).

Platforma Firebase

Firebase jest projektem stworzonym przez firmę Google. Jest to platforma, która pomaga w tworzeniu i zarządzaniu aplikacjami internetowymi i mobilnymi. W swoich usługach udostępnia takie funkcjonalności jak:

  • Przechowywanie danych w nierelacyjnie bazie danych.
  • Możliwość autoryzacji użytkowników. Pozwala to nam na lepsze zarządzanie danymi.
  • Wysyłanie powiadomień na każdego rodzaju platformę.
  • Hosting.

Oczywiście jest to tylko część udostępnianych funkcjonalności. Korzystanie z tej platformy będzie dobrym wyborem dla osób, które nie chcą tworzyć własnego serwera z usługami, tylko wolą skorzystać z gotowych rozwiązań.

Lista kursów Firebase

The net ninja (YouTube, język angielski) – Ten kanał na YouTube udostępnia nam kilkanaście kursów z Firebase z różnych części systemu. Poniżej wypisałem większość dostępnych kursów na kanale:

  • Firebase Firestore (seria 10 filmików, średni czas około 8min) – Na początek polecam ten kurs. Przedstawia podstawy platformy i jak z niej korzystać.
  • Hosting (seria 5 filmików, średni czas około 8min) – jeżeli interesuje nas jak hostować nasze strony na tej platformie.
  • Authentication (seria 24 filmików, średni czas około 8min) – Warto obejrzeć po zapoznaniu się z podstawami platformy. Autoryzacja jest bardzo ważna i korzystając z tej platformy, trzeba ją znać jak chce się tworzyć bezpieczne aplikacje.
  • Functions (seria 19 filmików, średni czas około 10min) – Przegląd usług oferowanych przez Firebase.
  • Infinite Scroll Pagination (seria 88 filmików, średni czas około 5min) – Krótki kurs, który pokazuje jak pobierać dane z Firebase seriami. Chodzi o sytuację, w której mamy w bazie bardzo dużo danych i nie chcemy pobierać od razu wszystkich, bo może nam to obciążyć aplikację. Lepszym rozwiązaniem jest pobierać po X danych i w momencie, gdy użytkownik przewinię listę w dół lub przełączy na kolejną stronę, wtedy dopiero pobrać kolejną paczkę x danych.
  • Flutter & Firebase (seria 2 filmików, średni czas około 19min) – Dałem ten kurs jako dodatek. jeżeli ktoś chciałby zobaczyć połączenie platformy Firebase z Frameworkiem Flutter (technologia do pisania aplikacji mobilnych na androida i iOSa).

Firebase w połączeniu ze Spring (YouTube, 1h 36m) – Filmik pokazuje jak zintegrować platformę Firebase z Frameworkiem Spring.

Firebase & Firestore Masterclass (Udemy, 7h, filmiki podzielone na 9 modułów, język angielski) – Kurs dla osób, które chcą poznać platformę Firebase ze szczegółami. Dodatkową zaletą kursu jest pokazanie jak zintegrować ją z Angularem z użyciem biblioteki AngularFire. Gdybym miał zaczynać naukę tej platformy, to zacząłbym właśnie od tego kursu.

Podsumowanie

W dzisiejszym artykule przedstawiłem Ci listę kursów Angular dla początkujących, bibliotekę Bootstrap i platformę Firebase. Te technologie działają niezależnie od siebie, więc masz dowolność, od czego zaczniesz naukę. Osobiście polecam Ci naukę zacząć od Bootstrapa. Jak już będziesz znał podstawy, to wtedy dopiero zacząłbym naukę Angulara. Dlaczego tak polecam? Dużo kursów z tego Frameworka używa Bootstapa i nie znając wcześniej tej biblioteki, mógłbyś się pogubić ilością informacji oraz technologie mogłyby Ci się mieszać (nie wiedziałbyś, które elementy, do której technologii należą). Platforma Firebase nie jest szczególnie wymagana przez pracodawców (oczywiście może się zdarzyć), dlatego jeżeli jesteś na początku nauki programowania, potraktuj ją jako taki dodatek. Przejrzyj ją, jak będziesz miał trochę więcej czasu. Głównie jednak skup się na technologiach Angular i Bootstrap.

« Poprzedni wpis
#8 Lista kursów Spring dla początkujących.
Następny wpis »
#10 Jak zostać programistą: Narzędzia i technologie dla programisty. Część 1/2.

Idź do oryginalnego materiału