AMA – pytaj, o co chcesz

enterthecode.pl 1 rok temu

Ostatnia aktualizacja 29 marca, 2023

Język, którego używamy na co dzień często różni się od sposobu, w jaki komunikujemy się w sieci. Nowe slogany powstają jeden za drugim i czasami trudno nadążyć. Chociaż skrót AMA krąży w internecie już od wielu lat, mogłeś go jeszcze nie poznać. Dowiedz się, co znaczy skrót AMA i gdzie go spotkasz.

Jak rozumieć skrót AMA?

Skrót “AMA” możemy przetłumaczyć dosłownie jako “ask me anything” czyli “zapytaj mnie o cokolwiek”. W dobie mediów społecznościowych, jest to swojego rodzaju sposób na rozpoczęcie dyskusji lub serii pytań, często zadawanych anonimowo. Zwrot ten jest używany na czatach lub w formie interaktywnych postów, gdzie autor wpisu publicznie i na bieżąco odpowiada na pojawiające się pytania.


Źródło: miejski.pl

Cała zabawa polega na tym, iż pytania mogą dotyczyć niemal każdej sfery życia – mogą być również bardzo osobiste. Można powiedzieć, iż jest to forma internetowego wywiadu, a decyzja o tym, czy publicznie odpowiemy na pytanie należy oczywiście do nas.

Posty “Ask Me Anything” – gdzie je znajdziesz?

Serie “Ask Me Anything” były popularne na amerykańskim komunikatorze America Online (AOL) już w latach 90. Wątek AMA powstał jako miejsce do zadawania pytań oraz nawiązywania znajomości o charakterze romantycznym a więc większość pojawiających się pytań była nacechowana seksualnie. Kilka lat później na AOL powstał wątek “Ask Female Anything” – tworzony przez kobiety, dla kobiet i o bardziej ogólnym charakterze zadawanych pytań.

Popularność w Europie AMA zawdzięcza przede wszystkim portalowi Reddit. Sesje “Ask Me Anything” organizowały tam zarówno osoby znane, celebryci jak i mniej znani użytkownicy. W 2012 roku, ku zaskoczeniu internautów, sesje AMA na Reddicie przeprowadził Barack Obama, a od 2013 roku rokrocznie pytania na Reddicie możecie kierować do Billa Gates’a.

Poniżej pierwszy post AMA na profilu Billa Gates’a

Sesje pytań oznaczonych skrótem AMA prowadzą jednak nie tylko osoby znane. W ramach subreddita r/IAmA regularnie pojawiają się wpisy od użytkowników, którzy po krótkim przedstawieniu rozpoczynają sesję pytań. Prowadzisz dobrze prosperującą firmę, masz nietypowe hobby lub przeżyłeś coś niesamowitego? Stwórz własny post w wątku a na pewno znajdą się osoby, które będą chciały dowiedzieć się więcej.

Trend prowadzenia sesji “Ask Me Anything” nie ominął także Youtube a choćby cieszy się sporym zainteresowaniem do dziś. Sesje AMA prowadzą w ramach swoich kanałów liczni influencerzy. Wiele materiałów wideo z tego typu wywiadami znajdziemy także na innych kanałach jak Jubilee. Jak widać na kanale, tematyka wywiadów może być dowolna – w przypadku tego medium ważne jest przede wszystkim zainteresowanie widzów.

Zobacz jeden z wywiadów AMA na kanale Jubilee.

Znanym przez wiele lat wśród polskiej młodzieży kanałem do prowadzenia sesji typu AMA był portal Ask.fm, poprzez który w prosty sposób mogłeś zadawać innym anonimowe pytania. Dziś podobną opcję proponuje między innymi instagramowe stories, gdzie zostawić możesz okienko, w którym twoi obserwatorzy mogą swobodnie zadawać pytania – bardzo ogólne lub na określony przez Ciebie temat. Z tej funkcji korzystają zarówno osoby publiczne komunikując się z odbiorcami, jak i osoby prowadzące prywatne konta tylko dla znajomych.

Skrót AMA – gdzie się go używa?

Zastanawiasz się, gdzie w takim razie rozpocząć sesję AMA? Jak widać, opcji jest kilka:

  • Reddit – w ramach dedykowanego subreddita i z zachowaniem anonimowości,
  • Youtube – w formie wideo, jeżeli aktywnie działasz w mediach i posiadasz swoje grono odbiorców,
  • Instagram – w formie Instastory, gdzie możesz w łatwy sposób ograniczyć grono odbiorców wyłącznie do Twoich znajomych.

Choć Reddit nie jest najpopularniejszym medium w Polsce, łatwo znaleźć tam grono odbiorców oraz interesujące posty “Ask Me Anything” od innych użytkowników z różnych części świata.

W ostatnich latach prym wiedzie jednak Instagram, a wraz z nim opcja “Zadaj mi pytanie”. Tą formę zabawy wielu użytkowników traktuje również jako czasoumilacz np. w trakcie długiej podróży. Możesz odpowiadać tylko na wybrane pytania i decydować komu udostępnisz swoją odpowiedź, a więc to Ty rozdajesz karty.

Idź do oryginalnego materiału