Asus Tinker Board – różnice w stosunku do Raspberry Pi

payload.pl 4 lat temu

Asus Tinker Board to pod względem czysto technicznym zdecydowanie najlepsza ze wszystkich testowanych przez nas platform sprzętowych dla Funkcjonariusza Mobilnego. Czy jednak zawsze będzie najlepszym wyborem? Przyjrzyjmy się poszczególnym aspektom tej platformy, nie tylko technicznym.

Procesor

Asus Tinker Board jest wyposażony w 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex-A17, RockChip RK3288 o taktowaniu 1.8 GHz.

Dla porównania, Raspberry Pi model 3B posiada procesor Broadcom BCM2837, również 4-rdzeniowy, o taktowaniu 1.2 GHz.

RAM

Płytka Asus posiada 2 GB RAM LPDDR3 Dual Channel – dla porównania, Raspberry Pi model 3B posiada tylko 1 GB o wiele wolniejszej pamięci DDR2.

Ethernet

Asus Tinker Board jest wyposażony w interfejs Gigabit Ethernet.

USB

Płytka Asus jest wyposażona w 4 gniazda USB 2.0, podobnie jak Raspberry Pi – jednak we wszystkich modelach Raspberry Pi niższych od 4, wszystkie porty USB i Ethernet są zaimplementowane w postaci jednego kontrolera, którego obciążenie intensywną transmisją na jednym porcie spowalnia wszystkie pozostałe.

Storage

Płytka Asus jest wyposażona w 2-krotnie szybszy kontroler kart MicroSD od modelu 3B Raspberry Pi.

Dostępna jest też nieco droższa wersja Asus Tinker Board S, wyposażona dodatkowo w 16 GB wbudowanej szybkiej pamięci flash eMMC.

Kompatybilność GPIO i innych złącz

Teoretycznie Asus Tinker Board zapewnia kompatybilność złącz (w tym GPIO) z nakładkami (tzw. hat-ami) dla modeli 2 i 3 Raspberry Pi, w praktyce jednak w wielu zastosowaniach ujawniają się drobne różnice, które mogą zakłócać współpracę. Do tego dochodzi kwestia kompatybilności sterowników (patrz niżej).

Kompatybilność programowa

Asus Tinker Board działa pod kontrolą systemu TinkerOS, a więc klona Debiana – podobnie jak Raspbian używany przez Raspberry Pi. Schodząc jednak na poziom szczegółów, różnych drobnych różnic jest mnóstwo, począwszy od rzeczy związanych z samą płytką (jako choćby inne programy do jej konfiguracji, zamiast raspi-config), aż po inne wersje różnych pakietów.

O czym warto pamiętać:

  • inna wersja systemu operacyjnego (podobna ale jednak inna)
  • inny procesor i sposób kompilacji (pliki binarne z jednej platformy nie będą działały na drugiej)
  • różnice w sposobie odczytu parametrów sprzętowych – np. aktualnej temperatury procesora (niskopoziomowe programy dla Raspberry Pi mogą wymagać przeróbek)
  • prawidłowe działanie płytki Asus wymaga przepisywania różnych parametrów sprzętowych pomiędzy różnymi interfejsami systemowymi, co jest realizowane przez dodatkowe usługi w systemie operacyjnym, działające w przestrzeni użytkownika – a więc nie wystarczy wgrać zwykłego Debiana skompilowanego dla adekwatnej architektury procesora i podmienić kernel na ten od producenta, konieczne jest trzymanie się pełnego systemu TinkerOS
  • drobne różnice w działaniu GPIO – katalog /scratchgpio7 z przykładami w języku Python nie jest w stanie zastąpić wsparcia społeczności, jakie jest dostępne w przypadku oryginalnego Raspberry Pi
  • wiele sterowników do nakładek posiada zależności do konkretnych wersji pakietów oraz innych szczegółów systemu Raspbian – w przypadku TinkerOS mogą być konieczne przeróbki, szczególnie w przypadku wspomnianych różnic w działaniu GPIO
  • brak narzędzi /opt/vc
  • brak narzędzia raspi-config do łatwej konfiguracji mechanizmów specyficznych dla danej płytki

Współpraca z wyświetlaczami i innymi akcesoriami Raspberry Pi

Nie testowaliśmy płytki Asus z żadnym wyświetlaczem LCD/LED. Teoretycznie dla wyświetlacza Pimoroni Blinkt! dostępny jest nieoficjalny sterownik, jednak nie weryfikowaliśmy jego jakości (jeśli jesteś tym tematem zainteresowany, odwiedź i stronę).

Raspberry Pi posiada kilkaset modeli kompatybilnego, zweryfikowanego sprzętu różnego typu – wyświetlaczy, akumulatorów, wzmacniaczy audio, czujników różnego typu itp.

W przypadku płytek Asus, lub dowolnych innych niż oryginalne Raspberry Pi, należy się nastawić na to, iż kompatybilny będzie tylko osprzęt podłączany przez USB i HDMI, a cała reszta na własne ryzyko.

Podobnie wygląda sprawa z obudową: płytka Asus ma wymiary, umiejscowienie złącz i otwory montażowe bardzo podobne do płytek Raspberry Pi w wariantach B, co wystarcza, aby były one kompatybilne z luźniejszymi obudowami (np. retro-konsole, stojaki rack do wielu płytek, wsporniki do montażu na szynie DIN w szafie elektrycznej itp.). Natomiast ciasne obudowy nie zawsze są kompatybilne i wymagają wcześniejszego sprawdzenia przed zakupem (albo samodzielnego dostosowania, np. dzięki pilnika).

Subiektywna wydajność

Różnica wydajności wg syntetycznego benchmarka GeekBench to 3925 vs 2092, czyli płytka Asus jest 2-krotnie szybsza od modelu 3B Raspberry Pi. Dotyczy to jednak samego procesora i grafiki (którą w tym artykule pominęliśmy).

Subiektywna różnica wydajności w realnych zastosowaniach jest dużo większa, jednakże bardzo mocno zależy od konkretnego zastosowania. W przypadku Funkcjonariusza Mobilnego, płytka Asus jest całościowo od 4x do aż 7x wydajniejsza – w zależności od typu operacji, zastosowanego payloadu, typu nośnika ofiary, typu nośnika funkcjonariusza itp. (generalnie wynika to jednak raczej z niewydolności kontrolera USB/Ethernet zastosowanego w Raspberry Pi 3B, niż z różnic pomiędzy poszczególnymi procesorami).

Pobór mocy i wydzielanie ciepła

Płytka Asus ma zdecydowanie najlepszy stosunek wydajności procesora do poboru mocy i ilości odprowadzanego ciepła – jest też najwydajniejszą płytką, która w działaniu ciągłym nie wymaga wentylatora.

Dodatkowo jest też jedną ze stabilniej działających płytek w przypadku problemów ze stabilnością i wydajnością zasilacza – działa podobnie stabilnie do Raspberry Pi 3B, dużo stabilniej od 3B+.

Dostępność i cena

Sporą wadą płytki Asus jest jej wysoka cena, w Polsce w połowie 2020 była ona ponad 2x wyższa od Raspberry Pi 3B (359 vs 169 zł brutto).

Jest to też płytka mniej dostępna w dłuższej perspektywie – Raspberry Pi jest na tyle rozpowszechnione, iż do dzisiaj można w razie potrzeby kupić starsze modele 1 i 2, gdy Asus Tinker Board jest produktem dość niszowym.

Podsumowanie

Naszym subiektywnym zdaniem:

  • jeśli jesteś programistą, masz czas i nie boisz się grzebać w konfiguracji systemu operacyjnego, a do tego nie planujesz produkcji masowej urządzeń opartych na którejś z płytek – wybierz Asus Tinker Board (a jeżeli do jednego konkretnego zastosowania, to najlepiej w wersji S)
  • jeśli zależy Ci na najwyższej dostępnej wydajności (a jednocześnie stabilności) w terenie, na zasilaniu z power banku – również wybierz Asus Tinker Board
  • jeśli planujesz produkcję masową, albo zależy Ci na łatwej wymienności zużytego lub uszkodzonego sprzętu i nie chcesz się wgłębiać w szczegóły techniczne – zdecydowanie wybierz któryś z modeli Raspberry Pi (3B lub 4B)
Idź do oryginalnego materiału