Atmosfera bazaru miała duży wpływ na powstanie rewolucyjnych technologii!

wartoznac.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Sebastian Kondracki


W swojej nadchodzącej mowie na TEDxWarsawWoman, Sebastian Kondracki udowodni, iż atmosfera bazaru miała ogromny wpływ na powstanie rewolucyjnych technologii – od początków e-maila aż po współczesne projekty, takie jak polski model językowy “Bielik”. Bazar to miejsce, które większości z nas kojarzy się z chaosem i różnorodnością, ale czy kiedykolwiek myśleliście o nim jako o przestrzeni sprzyjającej innowacjom? jeżeli nie, 22 listopada będzie doskonałą okazją, by się przekonać! Przygotowując swoją prezentację pod czujnym okiem mentora Piotra „Rudzika” Rudzkiego, Sebastian szykuje dla słuchaczy wystąpienie, które pokaże, jak otwarta wymiana pomysłów i kooperacja mogą napędzać postęp technologiczny. Dajcie się zaskoczyć!

Czy jesteście gotowi odkryć potencjał “bazaru” jako siły napędowej innowacji?

Ewelina Salwuk-Marko: Co skłoniło Cię do wyboru tego konkretnego tematu na wystąpienie i dlaczego uważasz, iż jest on teraz szczególnie istotny dla odbiorców?

Sebastian Kondracki: Jako osoba zawodowo i społecznie zaangażowana w procesy innowacyjne – zarówno te tradycyjne, jak i niekonwencjonalne – dostrzegam ogromną wartość w otwartych, różnorodnych społecznościach. Takie środowiska potrafią skutecznie motywować, stwarzając przestrzeń do dynamicznej dyskusji i wspólnego tworzenia inicjatyw, które mogą śmiało odpowiadać na wyzwania współczesnego świata.

Chciałbym podzielić się podejściem, które umożliwia tworzenie inicjatyw dostosowanych do obecnych czasów, pełnych zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. Wierzę, iż atmosfera “bazaru”, o której będę mówił, sprzyja innowacjom, inspirując do działania w sposób elastyczny i gotowy na dynamiczne zmiany. Ten model współpracy jest na tyle uniwersalny, iż może znaleźć zastosowanie w każdej inicjatywie, bez względu na jej charakter czy skalę.

Czy przygotowując się do prelekcji, odkryłeś coś nowego lub zaskakującego, co zmieniło Twoje podejście do tematu?

Oj, zdecydowanie tak! Przede wszystkim samo przygotowanie okazało się bardziej wymagające, niż się spodziewałem. Na szczęście otrzymujemy wsparcie od mentorów, którzy pomagają nam doszlifować każdy aspekt wystąpienia. Każda myśl, zdanie, a choćby pojedyncza słowo są dokładnie analizowane, co pozwala mi spojrzeć na temat z zupełnie nowej perspektywy.

Często mentorzy zadają pytania dotyczące kwestii, które dla mnie – osoby z branży IT, zajmującej się sztuczną inteligencją – wydają się oczywiste, ale dla innych już niekoniecznie. Te pytania otwierają drzwi do nowych obszarów zastosowań i możliwości, które wcześniej mogłem pomijać. To doświadczenie pokazało mi, jak uniwersalne i wszechstronne mogą być metody, o których będę mówił. Cały proces to ogromna lekcja nie tylko w zakresie tego, jak mówić, co i dlaczego warto powiedzieć, ale przede wszystkim jak odkryć nowe obszary zastosowań i możliwości.

Jakie wyzwania napotkałeś w swojej pracy, które kształtują Twoje podejście do tematu, który poruszasz podczas wydarzenia?

Wyzwaniem nie była tylko moja praca zawodowa, ale przede wszystkim działalność społeczna, której podjąłem się wraz z grupą entuzjastów sztucznej inteligencji. Postanowiliśmy podjąć się ambitnego zadania – stworzenia dużego modelu językowego, przypominającego ChatGPT, choć na znacznie mniejszą skalę. Wyzwanie polegało na tym, iż pracowaliśmy po godzinach, całkowicie bez budżetu i korzystając z zasobów, które mogliśmy zgromadzić sami. Cały projekt opierał się na zaawansowanej technologii, wymagającej ogromnego zaangażowania i determinacji.

To doświadczenie nauczyło mnie, jak kluczowa jest atmosfera bazaru – otwartego, wspierającego środowiska, które inspiruje i motywuje do działania. W naszej grupie każdy wnosił coś od siebie, a problemy, które w pojedynkę mogły wydawać się nie do pokonania, stawały się łatwiejsze do rozwiązania w tłumie. Spotykaliśmy się, dyskutowaliśmy, dzieliliśmy wiedzą, co pozwalało przełamywać kolejne bariery. Zrozumiałem, jak wiele można osiągnąć w zespole i jak ogromną wartość ma różnorodność perspektyw i umiejętności.

Jaką jedną rzecz chciałbyś, aby uczestnicy zabrali ze sobą po Twojej prelekcji i jak myślisz, jak może to wpłynąć na ich życie?

Chciałbym, aby uczestnicy zrozumieli, iż kooperacja w otwartym, różnorodnym środowisku – takim jak „bazar” – może być niezwykle skutecznym katalizatorem innowacji. Pragnę, aby dostrzegli, jak wielką moc ma tworzenie i rozwijanie projektów w atmosferze wspólnego zaangażowania i otwartości. Kiedy przestajemy obawiać się dzielenia pomysłami i uczenia się od innych, pojawiają się rozwiązania, które mogłyby wydawać się poza naszym zasięgiem.

Mam nadzieję, iż ta idea zainspiruje ich do przemyślenia, jak mogą podejść do swoich własnych wyzwań – zawodowych czy osobistych – korzystając z energii i wsparcia, jakie daje grupa. Wierzę, iż taka zmiana w sposobie myślenia może pozytywnie wpłynąć na ich życie, otwierając nowe możliwości i dając odwagę do podejmowania wyzwań, które wcześniej mogły wydawać się niemożliwe.

W jaki sposób udział w takich wydarzeniach, jak to, wpływa na Twój rozwój osobisty i zawodowy?

Przygotowania do wystąpienia to dla mnie intensywny trening umiejętności komunikacyjnych i pracy nad przekazem. Dzięki wsparciu mentorów, mam okazję nie tylko doskonalić techniki prezentacyjne, ale również głębiej zrozumieć, co i jak chcę przekazać, oraz dostosować ten przekaz do potrzeb odbiorców. Uczę się, jak wykorzystywać mowę ciała, gesty, a także budować napięcie i wzbudzać emocje w trakcie wystąpienia – są to umiejętności, które bez wątpienia przekładają się na moją pracę z zespołem, klientami i partnerami biznesowymi.

Z drugiej strony, udział w takim wydarzeniu to dla mnie ogromna okazja do spotkania inspirujących ludzi: zarówno innych mówców, jak i organizatorów. To wymiana doświadczeń i poglądów, która wzbogaca mnie osobiście, pozwala na rozwój nowych perspektyw oraz budowanie cennych relacji. Każde takie spotkanie wnosi coś nowego w moje życie, inspirując mnie i poszerzając moje horyzonty.

Jakie wartości starasz się przekazać poprzez swoje wystąpienia i czy jest coś, czego nie udało Ci się jeszcze wyrazić, a chciałbyś to zrobić w przyszłości?

W moich wystąpieniach staram się przekazać przede wszystkim wartość otwartości, współpracy i wspólnego poszukiwania rozwiązań. Wierzę, iż dzielenie się wiedzą i doświadczeniami jest kluczem do rozwoju, a różnorodność perspektyw prowadzi do bardziej innowacyjnych, trafnych odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoimy. Pragnę także inspirować odbiorców do podejmowania działań, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne czy ryzykowne, ale które – przy wsparciu innych – stają się realnymi, osiągalnymi celami.

Jeśli chodzi o coś, czego jeszcze nie udało mi się w pełni wyrazić, to z pewnością chciałbym więcej opowiedzieć o sztucznej inteligencji, która stanowi tylko tło mojej prezentacji. Nasz model Bielik (chat, duży model językowy) jest tego świetnym przykładem: to model, który nie tylko demonstruje moc AI, ale także ukazuje, jak dzięki współpracy i lokalnemu kontekstowi może lepiej oddawać specyfikę naszej kultury, języka i tradycji. Chciałbym, aby odbiorcy dostrzegli potencjał AI do pielęgnowania lokalnych wartości i wspierania społeczności w sposób bardziej autentyczny i bliski ich tożsamości.

Dziękuję za rozmowę.

Sebastian Kondracki

Współtwórca Bielika – polskiego dużego modelu językowego (LLM) i społeczności SpeakLeash.

Szef innowacji w Deviniti – jednej z najdynamiczniej rozwijających się polskich firm tworzących oprogramowanie. Autor książki „Python i AI dla e-commerce”.

Wykładowca akademicki i ekspert w dziedzinie innowacji i sztucznej inteligencji. Członek grupy doradczej do spraw AI przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Specjalizuje się w generatywnych systemach AI i ich zastosowaniu w biznesie.

Pasjonuje go otwartość w technologii. Bada wpływ oprogramowania, otwartej nauki i danych na innowacyjność.

#TEDxWarsawWomen #ŁączyMY #Xedycja

Idź do oryginalnego materiału