Atos zgłasza, iż będzie potrzebować więcej gotówki, niż szacowano

itreseller.com.pl 8 miesięcy temu

Francuska firma konsultingowa Atos, znajdująca się w trudnej sytuacji, stwierdziła w czwartek, iż przegląd jej biznesplanu na lata 2024–2027 doprowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na środki pieniężne i potencjalnie dodatkowej redukcji zadłużenia, co zmusi ją do aktualizacji w nadchodzących dniach parametrów planu refinansowania przedstawionego na początku kwietnia.

Akcje spółki, które tylko w tym roku straciły około 71%, spadły na otwarciu o 8%. Na początku tego miesiąca Atos poinformował, iż musi pozyskać 600 mln euro za pośrednictwem długu i kapitału własnego, aby móc prowadzić działalność w latach 2024 i 2025. Firma podała, iż planuje również pozyskać 300 mln euro w postaci nowych odnawialnych linii kredytowych i 300 mln euro w postaci nowych gwarancji bankowych. Atos stwierdził, iż przegląd biznesplanu grupy na lata 2024–2027 opiera się na bieżących warunkach rynkowych i wynikach biznesowych za pierwszy kwartał roku.

Jak relacjonuje Reuters, Atos zapowiedział również, iż przedłuży termin składania propozycji refinansowania od istniejących interesariuszy i inwestorów zewnętrznych do 3 maja z pierwotnego terminu 26 kwietnia.

„Przeanalizujemy te propozycje z naszymi wierzycielami finansowymi i uzgodnimy odpowiednią ścieżkę rozwoju. Naszym celem pozostaje uzgodnienie rozwiązania w zakresie refinansowania do lipca przyszłego roku” – oznajmił w oświadczeniu dyrektor generalny Paul Saleh.

Firma technologiczna, która zarządza bezpieczeństwem danych i cyberbezpieczeństwem francuskiego przemysłu nuklearnego oraz nadchodzących Igrzysk Olimpijskich, jest w trakcie refinansowania, które obejmuje pozyskanie 1,2 miliarda euro (1,29 miliarda dolarów) za pośrednictwem kapitału własnego i nowych pożyczek, co spowoduje znaczne rozwodnienie istniejących akcjonariusze.

Atos podtrzymał swój zamiar osiągnięcia porozumienia w sprawie nowej struktury kapitałowej spółki do lipca. W czwartek Atos poinformował również o zamówieniach na kwotę 1,6 miliarda euro na koniec marca, co oznacza wskaźnik księgowania do rachunków na poziomie 64% w porównaniu z 73% w roku poprzednim, co odzwierciedla opóźnienia w przyznawaniu kontraktów w związku z oczekiwaniem klientów na rozstrzygnięcie sporu grupy planu refinansowania.

Idź do oryginalnego materiału