Backup w chmurze vs. tradycyjne metody: co wybrać dla Twojej firmy?

itcenter.pl 1 miesiąc temu

Z pewnością wiesz, iż dane zapisane na dyskach twardych to jedne z najważniejszych elementów funkcjonowania Twojej firmy. Informacje są niezwykle cenne, a chwilowy brak dostępu do nich może przynieść Ci ogromne straty finansowe. Dlatego tak ważne jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Jednak sam backup to nie wszystko!

Jednym z podstawowych aspektów bezpieczeństwa danych IT jest wybór odpowiedniej metody zabezpieczania danych. W artykule sprawdzimy, czym różni się backup w chmurze od tradycyjnych rozwiązań oraz jakie są zalety i wady poszczególnych metod, dostępnych na rynku.

Na czym polega backup i jakie są rodzaje kopii zapasowych?

W najprostszym ujęciu backup to proces polegający na powielaniu danych w celu zabezpieczenia ich przed utratą. Kopie zapasowe różnego rodzaju plików, przechowywane są zwykle na osobnych nośnikach (innych dyskach twardych, taśmach magnetycznych, rozwiązaniach chmurowych) lub firmowych serwerach, dedykowanych do zadań stricte backupowych. Dzięki takiemu podejściu, awaria jednego z miejsc przechowywania danych, nie powoduje bezpowrotnej utraty informacji. Poniżej opisaliśmy dla Ciebie trzy najważniejsze rodzaje backupów.

  1. Pełna kopia zapasowa – pełna kopia wszystkich danych. Jest najprostsze rozwiązanie, ale jednocześnie zajmujące najwięcej miejsca i wymagające dużo czasu. Pełny backup wykonywany jest zwykle jako punkt wyjścia do dalszych działań.
  2. Kopia przyrostowa – w tym przypadku kopiowane są tylko dane, które uległy zmianie od czasu ostatniej pełnej lub przyrostowej kopii zapasowej. Takie podejście oszczędza miejsce, ale jednocześnie wydłuża czas odtwarzania danych z kopii – do przywrócenia systemu potrzebna jest zarówno pełna kopia, jak i wszystkie kopie przyrostowe.
  3. Kopia różnicowa – podobnie jak w przypadku kopii przyrostowej, archiwizowane są tylko zmienione dane, jednak punktem odniesienia jest zawsze ostatnia pełna kopia zapasowa. Przywracanie jest szybsze, niż w modelu przyrostowym, ale wolniejsze niż przy pełnym backupie.

Wybór odpowiedniego modelu zależy od specyfiki Twojej firmy – ilości danych, wymaganej częstotliwości backupu i dopuszczalnego czasu odtwarzania czy czasu przestoju pracy. Warto dodać, iż jedno z interesujących metod jest backup w chmurze, wdrażany przez naszych specjalistów.

Czym wyróżnia się backup w chmurze na tle innych metod?

W przypadku backupu w chmurze, wszystkie kopie zapasowe przechowywane są na serwerach zewnętrznego dostawcy. To podejście ma szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

  • Dane są bezpieczne, choćby w przypadku fizycznej awarii czy zniszczenia lokalnej infrastruktury w wyniku pożaru lub powodzi.
  • Chmura zapewnia niemalże nieograniczoną skalowalność i w każdej chwili możesz dokupić dodatkową przestrzeń.
  • Backup w chmurze to również duża wygoda. Nie musisz się martwić o konserwację i aktualizację sprzętu oraz systemu – wszystkim zajmuje się dostawca.
  • Dane w chmurze są dostępne z dowolnego miejsca, co ułatwia pracę, szczególnie o ile prowadzimy organizację zdalną lub biura są rozproszone na wielu kontynentach.
  • Zaawansowane rozwiązania chmurowe oferują nie tylko backup, ale też możliwość szybkiego odtworzenia całego środowiska IT po awarii (przykładem jest usługa DRaaS).

Oczywiście warto mieć na uwadze, iż niezależnie od wybranej metody – backup należy mieć zawsze! Niezależnie od wielkości Twojej firmy i charakteru działalności, systematyczne tworzenie kopii zapasowych to absolutna konieczność.

Zapewnimy ciągłość operacyjną Twojej firmie!

Wierzymy, iż nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości, dotyczące backupu i pomógł określić, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy. jeżeli jednak masz pytania i potrzebujesz wsparcia we wdrożeniu profesjonalnego systemu kopii zapasowych, to zapraszamy do kontaktu z nami! Specjaliści IT Center chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. W naszej ofercie znajdziesz zarówno tradycyjne rozwiązania backupowe, jak i zaawansowane usługi w modelu cloud i DRaaS.

Idź do oryginalnego materiału