Barco znaczy bezpieczeństwo. Łukasz Niegowski, dyrektor sprzedaży CEE-T, country & compliance manager w Barco.

avintegracje.pl 13 godzin temu

Pracownicy zarówno w małych, średnich, jak i największych korporacjach o najbardziej rozbudowanej strukturze, na co dzień korzystają z rozwiązań umożliwiających bezprzewodową prezentację treści, zainicjowanie i bezproblemowe dołączenie do trwającego spotkania konferencyjnego, nie tylko z wykorzystaniem audio, ale także wideo.
Istotna dzisiaj jest już nie tylko rozdzielczość, stabilne połączenie czy łatwość obsługi, ale coraz mocniej do głosu dochodzą wszystkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem.
Na co wskazują zarówno specjaliści z branż AV, IT, jak i sami użytkownicy, w absolutnej czołówce najbezpieczniejszych rozwiązań dostępnych na rynku plasuje się rozwiązanie ClickShare marki Barco, dostępne już dzisiaj w trzech odsłonach. Platformy do prezentacji bezprzewodowej C, systemu do prezentacji zdalnej CX oraz kompletnego wideobaru, dostępnego w dodatku w dwóch odsłonach, najlepiej odpowiadającym wymaganiom klientów końcowych.
Postanowiliśmy zapytać u źródła, w samej firmy Barco, co sprawia, iż platforma ClickShare jest tak chętnie wybierana, jakie są najważniejsze cechy decydujące o tak wysokim poziomie bezpieczeństwa całego ekosystemu producenta i jakie są plany rozwoju tej rodziny produktów na przyszłość.

Współczesne biura ewoluują, tak aby były w stanie sprostać zmieniającym się potrzebom pracy hybrydowej i zespołowej. Nowoczesne przestrzenie do spotkań łączą zaawansowaną technologię z ergonomicznym projektowaniem, wspierając zarówno pracę zespołową, jak i hybrydową, firmy chcą zwiększać efektywność i komfort swoich pracowników.
W związku z pracą rotacyjną coraz częściej organizowane są spotkania hybrydowe, które łączą uczestników znajdujących się na miejscu, w biurze z tymi, którzy dołączają zdalnie.
Nowoczesne przestrzenie do spotkań są projektowane z myślą o elastyczności, funkcjonalności, ale także bezpieczeństwie.
Wciąż podstawowym narzędziem w codziennej pracy są rozwiązania, które dają możliwość łatwej, szybkiej i skutecznej bezprzewodowej prezentacji treści oraz integracji z wideokonferencją i przedstawienia najbardziej istotnych treści również uczestnikom zdalnym.
Systemy takie jak Barco ClickShare umożliwiają łatwe, bezprzewodowe udostępnianie treści oraz integrację z różnymi urządzeniami i platformami (np. Microsoft Teams, Zoom, Google Meet).
Przestrzenie biurowe stają coraz bardziej elastyczne i zapewniają użytkownikom możliwość rekonfiguracji i dopasowania całej przestrzeni do własnych potrzeb czy potrzeb danego konkretnego spotkania. Coraz częściej pojawiają się ergonomiczne meble, modułowe systemy meblowe, mobilne tablice, odpowiednie oświetlenie, rozwiązania akustyczne poprawiające jakość dźwięku w trakcie spotkania. Niewątpliwym trendem są również mniej formalne strefy, idealne dla potrzeb krótkich spotkań roboczych czy pracy kreatywnej w ramach zespołów.
Widoczny jest również rozwój samej infrastruktury technicznej w firmach. Wdrażana jest sieć Wi-Fi 6 i 7e, a także rozwiązania sieci 5G umożliwiające również realizację czynności zawodowych „z drogi”. Biura wyposażane są również w coraz lepsze kamery, mikrofony matrycowe czy głośniki, zapewniające najwyższą jakość obrazu i dźwięku podczas wideokonferencji.
Pierwszy z powodów, dla których rozwiązania marki Barco są tak chętnie wybierane i cieszą się tak dużym zaufaniem, drzemie już w samej nazwie producenta.
W dobie licznych konfliktów na całym globie i skomplikowanej sytuacji geopolitycznej, a także coraz częściej pojawiających się przypadkach szpiegostwa przemysłowego, wojskowego, braku informacji o gromadzeniu i przechowywaniu danych, niezwykle istotne jest już samo pochodzenie produktu.
Drzemiący w nazwie firmy rodowód, Belgian American Radio Company, w czasach, w których pochodzenie danego urządzenia, które wpinamy do naszego własnego, pełnego danych komputera i integrujemy z całym systemem teleinformatycznym w firmie, ma ogromne znaczenie i dla wielu klientów jest decydujące.
Warto powiedzieć, iż 12 lat temu to właśnie belgijska firma stworzyła zupełnie nową kategorię rozwiązań, urządzenia do bezprzewodowej prezentacji ClickShare.
Dzisiaj producent może pochwalić się ponad 110 patentami przyznanymi przez Europejski Urząd Patentowy oraz Urząd Patentowy w USA, z których wiele dotyczy właśnie bezpieczeństwa.
Barco ClickShare oferuje solidny zestaw funkcji bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę i prywatność danych udostępnianych w trakcie spotkań.
Systemy producenta stosują zaawansowane protokoły szyfrowania AES-256, mają certyfikację ISO 27001:2013, co potwierdza ich zgodność z rygorystycznymi standardami zarządzania bezpieczeństwem informacji na każdym etapie – od projektowania po wdrożenie. Mają odpowiedzialne za bezpieczeństwo „cloud service security” certyfikat ISO 27001:2015, a także certyfikat ISO 27001:2019, który mówi o bezpieczeństwie danych personalnych użytkowników, a choćby certyfikat ANSSI, wymagany przez klientów wojskowych czy instytucje rządowe.
Zespoły IT mogą dostosować konfiguracje zabezpieczeń do profilu ryzyka organizacji przy jednoczesnym zachowaniu wygody użytkowania lub stosować różne profile w zależności od konkretnej sali, znajdującej się w różnych departamentach firmy.
Rozwiązania ClickShare nie tylko weryfikują użytkownika i urządzenie, ale też dostęp do urządzenia dla departamentu IT. Komponent autoryzacji określa poziom dostępu przyznawany uwierzytelnionym użytkownikom. Zapewnia, iż osoby mają uprawnienia odpowiednie do ich ról, ograniczając dostęp do krytycznych systemów i informacji na podstawie obowiązków służbowych.
Będący sercem systemu i powodem, dla którego użytkownicy tak chętnie wybierają ClickShare, Button jest rozwiązaniem „read only”; nie magazynuje on informacji, nie przenosi danych i nie ma pamięci. Ponadto wszystkie dane osobowe, takie jak adresy IP, nazwy użytkowników czy adresy MAC, nie są przechowywane ani przesyłane poza ekosystem ClickShare, co gwarantuje zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych.
To wszystko sprawia, iż klientami firmy Barco, którzy na co dzień korzystają z rozwiązań ClickShare, są największe marki z rynku automotive, korporacje z sektora bankowości, farmaceutyki, największe firmy prawnicze oraz różnorodne instytucje rządowe, wojskowe oraz instytucje Unii Europejskiej.
Zapytaliśmy dyrektora sprzedaży CEE-T , country & compliance managera w Barco, Łukasza Niegowskiego o wspomniane tutaj aspekty, o to, co przede wszystkim sprawia, iż tak wielu klientów, również tych najbardziej wymagających, reprezentujących krytyczne rynki, wciąż spośród wszystkich dostępnych na rynku konkurencyjnych rozwiązań wybiera właśnie ClickShare i co sprawia, iż marka Barco oznacza bezpieczeństwo.

Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”: Opierając się na Twoich rozmowach z klientami, przeprowadzanych przez Was analizach i obserwacji rynku, jakie są dzisiaj potrzeby pracowników związane z rozwiązaniami do wideokonferencji? Jakich potrzebują narzędzi i co jest dla nich najważniejsze?
Łukasz Niegowski, Barco:
Muszę przyznać, iż dzisiaj rynek jest nieco bardziej skomplikowany niż miało to miejsce wcześniej. Biura ewoluują, w pełni zdalne spotkania zaczynają odchodzić w niepamięć. Firmy ewidentnie chcą by ich pracownicy, przynajmniej częściowo wykonywali swoje zadania w siedzibie przedsiębiorstwa, ale z drugiej strony ograniczają budżety i redukują koszty. Sytuacja geopolityczna oraz skomplikowana międzynarodowa sytuacja ekonomiczna mają w tej chwili ogromny wpływ na funkcjonowanie firm – i choć każda z nich odczuwa ten wpływ w nieco inny sposób, żadna nie pozostaje na niego obojętna. Nie tylko my, ale także inni vendorzy widzą, iż model hybrydowy sprawdza się najlepiej. Dzięki temu, iż kilka czy kilkanaście osób znajduje się w jednej salce mogą oni szybciej i łatwiej się skomunikować, z drugiej jednak strony, nie wykluczamy również tych uczestników spotkań, którzy mogą uczestniczyć w nich tylko w sposób zdalny.
Ja sam również widzę, iż pierwsze czy ostatnie spotkanie musi odbyć się twarzą w twarz, ale wiele spotkań pomiędzy spokojnie można zrealizować w trybie hybrydowym, co na przykład znacząco ogranicza koszty podróży i pozwala zaoszczędzić czas. Aby jednak pracownicy mogli realizować wszystkie powierzone im zadania, potrzebują oni odpowiednich narzędzi, również takich, które my mamy w swojej ofercie, a więc rozwiązań, które umożliwią bezprzewodowe wyświetlenie treści, pozwolą wspólnie pracować na prezentowanych danych czy zaprezentować materiały również osobom uczestniczącym zdalnie w spotkaniu.
Widzimy również, iż w przypadku tych najmniejszych sal do spotkań, wciąż króluje kabel USB-C. Przede wszystkim dlatego, iż jest tani, łatwy w obsłudze i ładuje laptopa!
Równocześnie jednak, trzeba powiedzieć, iż w wielu sytuacjach, nastręcza on również wielu problemów: zwykle nie jest odpowiednio długi, ogranicza liczbę osób, które mogą wyświetlać materiały, często końcówki się łamią itd.

Będący sercem systemu i powodem, dla którego użytkownicy tak chętnie wybierają ClickShare, Button jest rozwiązaniem „read only”; nie magazynuje on informacji, nie przenosi danych i nie ma pamięci.

A jaka jest dzisiaj rzeczywistość technologiczna w salach spotkań? Czy wciąż w biurach pracuje się w trybie Bring Your Own Device czy jednak Bring Your Own Meeting?
Większość ludzi wciąż przynosi do sali, w której ma odbywać się wideokonferencja, własne urządzenia i dlatego też ClickShare tak dobrze sprawdza się w różnorakich przestrzeniach roboczych. Jednak MTR, który jest absolutnie flagowym rozwiązaniem, również wciąż zyskuje na popularności. Warto powiedzieć, iż pokrycie rynku Microsoft Teams w Europie wynosi, aż 78%.

W jaki sposób dzisiaj klienci budują ekosystemy wokół platformy Barco ClickShare?
Model CX jest naszym core’owym rozwiązaniem, stanowiącym około 80% całego naszego biznesu. Model C wciąż działa znakomicie, jednak o ile klient końcowy ma określone środowisko technologiczne, z którego jest zadowolony, może dołożyć urządzenie CX i będzie ono bez dodatkowych kosztów współpracowało, ze wszystkimi posiadanymi rozwiązaniami, bez względu na to jakich będą one marek.
Jeśli tylko komunikują się one w oparciu o protokół, przynajmniej w odsłonie USB 2.0 i wyższej, na pewno cały system będzie działał.
CX może być swego rodzaju HUB-em, wokół którego zbudujemy cały ekosystem peryferiów, dzięki czemu choćby nasza duża sala wideokonferencyjna będzie w pełni uzbrojona.
Nasz najnowszy produkt, a więc wideobary, również sprzedają się bardzo dobrze i dają one możliwość stworzenia bardzo prostej, czystej instalacji, bazującej tylko na jednym urządzeniu.

Jednym z najnowszych produktów w ofercie Barco jest zintegrowany wideobar dostępny w dwóch odsłonach: ClickShare Bar Core i ClickShare Bar Pro. To znakomite rozwiązanie m.in. do mniejszych sal spotkań czy przestrzeni do pracy współdzielonej.

Przejdźmy zatem do głównej osi naszej rozmowy, a zatem do bezpieczeństwa wpisanego w rozwiązania ClickShare.
Tak, zawsze się o tym mówiło, ale dzisiaj bezpieczeństwo jest traktowane naprawdę serio.
W przeszłości wielu klientów mówiło, iż chce wdrożyć rozwiązanie, które będzie w pełni bezpieczne, po czym sięgało po chińskie produkty. Dzisiaj oczywiście wciąż znajdują one wielu odbiorców, ale duża firma nie kupi „chińczyka”, choćby wielu z nich kopiuje nasze rozwiązania. W żadnym przetargu rządowym, w przedsiębiorstwie z sektora bankowego, finansowego czy prawniczego, nie mówiąc już o sektorze wojskowym, chiński producent nie będzie brany pod uwagę. W wielu krajach są choćby prawne ograniczenia stosowania rozwiązań producentów z Dalekiego Wschodu.
Firmy widzą, jak dzisiaj kształtuje się geopolityka, ile jest różnych punktów zapalnych na całym globie, wiele słyszy się o szpiegostwie, bezpieczeństwo samych informacji dla wielu firm jest po prostu krytyczne. choćby gdy nasi klienci wiedzą, iż muszą zapłacić nieco więcej, to wiedzą również za co płacą.
ClickShare jest na rynku od 12 lat i to właśnie firma Barco stworzyła taką kategorię produktową jak rozwiązanie do bezprzewodowej prezentacji. Z dumą chwalimy się ponad 110 patentami zarejestrowanymi zarówno w USA, jak i w UE. Są to patenty związane z innowacjami technicznymi, ale również z bezpieczeństwem, certyfikatami, odpowiednimi protokołami, szyfrowaniem danych itp.
Co wymaga szczególnego podkreślenia, komunikacja zrealizowana w oparciu o Button, tak dokładnie jak my to proponujemy, jest perfekcyjnym rozwiązaniem dla gości firmy, osób, które przychodzą i chcą się połączyć z naszą siecią i wyświetlić własne materiały.
Nie muszą oni znać topologii infrastruktury sieciowej, haseł do Wi-Fi. Nie muszą wiedzieć jak się podłączyć, co zrobić, aby dana konfiguracja działała. To wszystko znacząco ogranicza konieczność udzielania wsparcia pracownikom lub gościom przez dział IT.
Szalenie istotne jest również to, iż nasz Button, wykrywany jest jako „CD-ROM” read only. Nasze urządzenie nie ma żadnej wbudowanej pamięci! Nie gromadzi i przechowuje danych!
Dzięki temu oprogramowanie, które, miejmy nadzieję, jest zainstalowane na danym komputerze, a więc wszelkiego rodzaju antywirusy nie zablokują działania Buttona, ponieważ będą one widziały, iż jest to rozwiązanie, które nie przenosi danych.
Chociaż wielu klientów, a w szczególności klientów końcowych, nie zdaje sobie z tego sprawy, na rynku jest wiele rozwiązań do prezentacji bezprzewodowej, które wykorzystują transmitery będące nośnikami danych!
Możemy pochwalić się odpowiednimi certyfikatami ISO zarówno w odniesieniu do bezpieczeństwa danych w chmurze, prywatności i bezpieczeństwa danych personalnych użytkowników, ale także ISO potwierdzające zgodność z rygorystycznymi standardami zarządzania bezpieczeństwem na każdym etapie – od projektowania po wdrożenie.
Mamy również coś, co pojawiło się zaledwie w ubiegłym roku, a więc certyfikat ANSI, którym może pochwalić się wyłącznie model CX-50 generacji 2. To typowy wojskowy i rządowy certyfikat. Już dzisiaj działają na rynku firmy, które nie spojrzą choćby na urządzenia nie posiadające takiej certyfikacji.
Ważne jest również to, iż nasza aplikacja ClickShareApp, w odróżnieniu do konsumenckich protokołów Miracast, AirPlay czy Chromcast jest w pełni bezpieczna, ponieważ została stworzona dla klienta B2B.
Firmy pytają nas również o kwestię audytów. Wykorzystując nasze produkty, osoby, które tego potrzebują i, co ważne, są do tego uprawnione mogą otrzymać pełną historię logowania, wykorzystania, sprawdzić, które jednostki są bezpieczne, a w których jeszcze powinno się zastosować dodatkowe, dostępne rozwiązania. Taką analizę możemy przeprowadzić nie tylko po stronie użytkowników, ale także administratorów. Możemy sprawdzić kto wprowadzał zmiany konfiguracyjne, kto wgrywał nowe oprogramowanie itd.
Mam europejskiego klienta, który wziął niedawno od nas jedną jednostkę CX-50 gen2, z założeniem, iż ją złamie. Wrócił do nas po czterech miesiącach z informacją, iż jednak nie udało mu się tego zrobić… To bardzo istotne, bo jak wiemy utrata danych może wiązać się z wielomilionowymi stratami.

Barco ClickShare oferuje solidny zestaw funkcji bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę i prywatność danych udostępnianych w trakcie spotkań. Systemy producenta stosują zaawansowane protokoły szyfrowania AES-256, mają certyfikację ISO 27001:2013, co potwierdza ich zgodność z rygorystycznymi standardami zarządzania bezpieczeństwem informacji na każdym etapie – od projektowania po wdrożenie. Mają odpowiedzialny za bezpieczeństwo „cloud service security” certyfikat ISO 27001:2015, a także certyfikat ISO 27001:2019, który mówi o bezpieczeństwie danych personalnych użytkowników, a choćby certyfikat ANSSI, wymagany przez klientów wojskowych czy instytucje rządowe. Zespoły IT mogą dostosować konfiguracje zabezpieczeń do profilu ryzyka organizacji przy jednoczesnym zachowaniu wygody użytkowania lub stosować różne profile w zależności od konkretnej sali, znajdującej się w różnych departamentach firmy.

Jakie nowości przyniosły najnowsze aktualizacje firmware’u w rozwiązaniach ClickShare?
Nasze R&D wciąż rozwija naszą aktualną linię, a więc rozwiązania C i CX, ale równocześnie mają pełne ręce roboty, o ile chodzi o nowy produkt.
Taką nowością, o której chciałbym wspomnieć, jest np. SmartView. Gdy korzystamy z platformy CX oraz Bar Pro lub Core i odpowiedniego systemu i mamy przed sobą naszego własnego laptopa, znajdująca się w nim kamera widzi, iż ruszamy ustami, coś mówimy, automatycznie pojawimy się na ekranie jako speaker. Daje to dużo większą przejrzystość, w szczególności osobom, które łączą się w trybie hybrydowym. Mogą one widzieć ten niezwykle istotny w rozmowie język ciała, co zapewnia znacznie lepszą komunikację, również tą niewerbalną, a to wszystko jest możliwe bez dodatkowych kamer, kabli i inwestycji, z wykorzystaniem tylko sprzętu, który i tak każdy przynosi do sali konferencyjnej ze sobą.
Oczywiście to wszystko obrabia sztuczna inteligencja, która z jednej strony może być trochę przerażająca i onieśmielająca, ale z drugiej strony daje nam olbrzymie możliwości.
AI może nam pomóc w identyfikacji osób biorących w spotkaniu, wskazać optymalny slot w kalendarzu na spotkanie i nie tylko. Miałem okazję sam przetestować niezwykle interesującą funkcjonalność. Uczestniczyłem niedawno w spotkaniu, przed rozpoczęciem którego nagrałem krótką próbkę głosu i w jego trakcie poszczególne osoby mówiły w swoich ojczystych językach, a ja słyszałem w słuchawkach ich głos, który mówił po polsku! Również ja, mówiąc w języku polskim byłem słyszany przez pozostałych uczestników spotkania w ich językach. I wciąż słyszeli oni moją barwę głosu!
Jedno jest pewne AI będzie coraz popularniejszy i będzie pojawiał się coraz mocniej, również w naszych produktach. Tym bardziej trudno sobie wyobrazić, aby klienci działający w branży farmaceutycznej, medycznej, finansowej czy zespoły w działach R&D miały korzystać z chińskich języków AI…

Komunikacja między urządzeniami mobilnymi a jednostkami centralnymi ClickShare jest zrealizowana w oparciu o Button, co jest idealnym rozwiązaniem dla gości firmy, osób, które przychodzą i chcą się połączyć z siecią i wyświetlić własne materiały. Button wciąż jest znakiem rozpoznawczym rozwiązań z serii ClickShare i jednym z powodów, dla których klienci tak chętnie je wybierają.

Barco bardzo mocno współpracuje z firmą Microsoft. Jednym z efektów tej współpracy jest wspólnie rozwijana platforma MDEP. Czy możesz powiedzieć coś więcej na temat tego rozwiązania?
Zgadza się. Mamy znakomitą i bardzo rozwiniętą współpracę z Microsoftem. Nowa platforma Microsoft Device Ecosystem Platform to bardzo bezpieczna platforma B2B, oparta na systemie Android, jednak w odróżnieniu do tego systemu operacyjnego, nie jest ona otwarta. Dzięki temu, iż jest zamknięta, daje pełne bezpieczeństwo choćby klientom działającym w krytycznych branżach.
My, podobnie jak Microsoft, dokładamy własne oprogramowanie na tę platformę, za pomocą którego będziemy mogli wykorzystać ją w naszych produktach i w bardzo łatwy sposób integrować się z Teamsem, wraz z pełną certyfikacją.
Rozwiązanie to zostanie wykorzystane przez nas w dwóch nowych produktach, które pojawią się jeszcze w tym roku.

Rozmawiał: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”

Idź do oryginalnego materiału