Bitget Research: „deepfakes zdominują rynek krypto”. Cyberpunkowy koszmar czy nowa rzeczywistość?

bithub.pl 4 dni temu

Technologia typu deepfake, generowana przez sztuczną inteligencję (AI), zyskuje na znaczeniu nie tylko jako nieodzowna pomoc w nauce i przemyśle rozrywkowym, ale i niestety również w rękach groźnych przestępców. Najnowszy raport zespołu analitycznego Bitget Research ostrzega przed rosnącym zagrożeniem, jakie stanowią „deepfejki” w branży krypto. Autorzy badania prognozują, iż maksymalnie w ciągu dwóch lat deepfakes mogą odpowiadać za aż 70% wszystkich przestępstw kryptowalutowych.

Technologia deepfake jako błogosławieństwo i przekleństwo

Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie: czym mianowicie jest ta tajemniczo brzmiąca technologia? Otóż pozwala ona na tworzenie bardzo realistycznych podstawionych treści, które mogą wpłynąć na katastrofalne w skutkach decyzje finansowe ludzi na całym świecie. Przestępcy wykorzystują „deepfejki” do naśladowania przemów influencerów, tworzenia fałszywych tożsamości, oraz manipulowania rynkiem. W szczególności techniki te są wykorzystywane do tworzenia treści skierowanych z chirurgiczną precyzją do konkretnych osób, z uwzględnieniem ich systemów wartości, zainteresowań i profili psychologicznych.

To zresztą problem globalny i międzysektorowy. Technologie takie jak głębokie uczenie, sieci neuronowe, rozpoznawanie twarzy i zaawansowane przetwarzanie obrazu są wykorzystywane zarówno przez przestępców, jak i firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem, prowadząc do nieuchronnego i nieustannego „wyścigu zbrojeń” pomiędzy siłami dobra i zła.

Straty finansowe z powodu kradzieży tożsamości przy użyciu deepfakes w latach 2022-2024 z prognozą na 2024 r., źródło: raport Bitget Research

Niestety, jak zauważają autorzy raportu, rynek krypto w tej chwili nie dysponuje wystarczającymi zasobami ludzkimi i kapitałowymi, aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom związanym z technologią deepfake.

Posiadacze krypto będą żyli w ciekawych czasach

Od początku 2022 roku straty z operacji cyberprzestępczych powiązanych z kryptowalutami osiągnęły szokujące 79,1 miliardów dolarów amerykańskich (USD), czyli plus minus 320 mld polskich złotych (PLN). Mimo iż roczne dane wskazują na ogólny trend spadkowy w latach 2022-2023, szczegółowa analiza kwartalna pokazuje znaczące wahania i największe straty w trzecim kwartale 2022 r., trzecim kwartale 2023 r. oraz w pierwszym kwartale br.

Autorzy badania postulują, iż do mniej więcej początku 2025 roku kwartalne straty z tego tytułu w naszym sektorze mogą wynieść średnio 10 miliardów dolarów, co groziłoby roczną stratą w wysokości 25,13 mld USD z tytułu nielegalnych działań związanych z tą rewolucyjną i groźną technologią. Oznaczałoby to również wzrost liczby „deepfejków” aż o 245% w porównaniu z 2023 rokiem.

Straty finansowe z powodu kradzieży tożsamości przy użyciu deepfakes w latach 2022-2024 w krypto z prognozą na 2024 r., źródło: raport Bitget Research

Raport podkreśla pilną potrzebę dostosowania ram regulacyjnych i wzmocnienia technologicznych możliwości branży kryptowalutowej. Bez międzynarodowej współpracy istnieje ryzyko przenoszenia nielegalnych operacji z jednego kraju do drugiego, co może prowadzić do globalnego kryzysu zaufania do całego sektora krypto.

Udział przypadków kradzieży tożsamości przy użyciu deepfakes w latach 2022-2024 w stosunku do pozostałych działań cyberprzestępczych, źródło: raport Bitget Research

Jeśli nie zostaną wprowadzone skuteczne środki zaradcze, udział przestępstw związanych z technologią deepfake w przestrzeni kryptowalutowej może sięgnąć 70% wszystkich przypadków do początku 2026 roku. Przesłankami stojącymi za tak pesymistycznym scenariuszem jest gwałtowny rozwój mocy przerobowych związanych z AI, wahania rynkowe oraz oraz szybkie i pochopne podejmowanie decyzji inwestycyjnych przez inwestorów i speklulantów kryptowalutowych.

Idź do oryginalnego materiału