Byliśmy na Insecon 2024. Subiektywny przegląd trendów w cyberbezpieczeństwie

homodigital.pl 8 miesięcy temu

Najważniejsi przedstawiciele świata cyberbezpieczeństwa zgromadzili się 15-16 kwietnia na międzynarodowym kongresie Insecon w Poznaniu. Pojawiliśmy się tam i my, by zebrać najciekawsze informacje ze świata cybersecurity. Które prelekcje i wystawcy przykuli naszą uwagę?

Telefony szyfrujące dla vipów, polityków i… przestępców

Adam Haertle z Zaufanej Trzeciej Strony brawurowo zaprezentował historię telefonów szyfrujących w trakcie wykładu „Gdy przestępca szyfruje rozmowy, a służby i tak słuchają”.

W trakcie wykładu poznaliśmy krótką historię takich modeli, jak: Ennetcom, Phantom Secure, Sky EEC, Encrochat, Anom, Ciphr, Exclu i No1BC. Każdy z nich miał za zadanie służyć osobom, które potrzebują najwyższej jakości bezpiecznej komunikacji, a w praktyce prędzej czy później (zwykle prędzej) stawał się ulubieńcem przestępców.

Działy PR robiły co mogły, jednak ostatecznie telefony nie trafiały do gwiazd i polityków, tylko narkotykowego i przestępczego światka. W jaki sposób wspomniane telefony „stawały się” bezpieczne? Sprzedawcy oferowali między innymi specjalny tryb dzwonienia, znikające wiadomości, możliwość szyfrowania, automatyczną zmianę głosu w nagraniach głosowych i wiele więcej.

Obietnica bezpieczeństwa dotyczyła nie tylko oprogramowania, ale też hardware’u – przykładowo Encrochat choćby nie posiadał tych modułów, które uznane były za niebezpieczne (nadajnika GPS, mikrofonów itd.).

W trakcie wystąpienia Haertle największe poruszenie i uśmiech na twarzach wywołała historia bezpiecznego telefonu… stworzonego przez służby. Produkt został wypuszczony na przestępcy rynek po to, by podsłuchiwać nielegalną działalność.

– To była jedyna firma, która mogła powiedzieć, iż naprawdę słucha klientów – podsumował Haertle.

MŚP mogą skorzystać za darmo z usług cyberbezpieczeństwa (i nie tylko)!

Na stoisku Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), znanego centrum badawczo-rozwojowego i węzła europejskiej przestrzeni badawczej, zaprezentowano EDIH (European Digital Innovation Hub). Jest to sieć non-profit złożona z 21 partnerów biznesowych i technologicznych z północno-zachodniej Polski. Jak podają twórcy na stronie, celem sieci jest współtworzenie i dostarczanie zaawansowanych, wysokowydajnych narzędzi obliczeniowych, odpowiadających rzeczywistym potrzebom polskich firm produkcyjnych i organizacji publicznych.

Co to jest DIH i jak działa EDIH? DIH, czyli tzw. Węzły Informacji Cyfrowych (ang. Digital Innovation Hubs) wspierają prowadzenie transformacji cyfrowej przemysłu. Głównym sposobem wykorzystywanym przez DIH jest zwiększanie dostępności przemysłu do zaawansowanych usług technologicznych. Jakich usług? Jak czytamy na oficjalnej stronie PCSS:

„Opracowany w drodze analizy biznesowej i negocjacji z partnerami cennik zawiera 152 uzupełniające się usługi techniczne, biznesowe i konsultingowe, stanowiące łącznie niedostępną w tej chwili na rynku komercyjnym propozycję transformacji cyfrowej dla przedsiębiorstw i jednostek publicznych. PCSS umieściło w cenniku 25 swoich usług, deklarując wykonanie 215 usług w ciągu 3 lat”.

I w tym miejscu pojawia się EDIH, do którego dołączyło PCSS. Dzięki projektowi małe i średnie przedsiębiorstwa zyskują możliwość sfinansowania usług transformacji cyfrowej w okresie 2023-2025. Finansowanie może wynieść 100% poniesionych kosztów na usługi transformacji cyfrowej.

Transformacja cyfrowa MŚP za darmo? To brzmi jak projekt, którym warto się zainteresować. Nabór na 2024 rok niedługo powinien się rozpocząć. Aktualny kalendarz składania wniosków można śledzić na stronie: Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych wesprą transformację cyfrową polskich firm – PARP – Centrum Rozwoju MŚP

Nie przegap najważniejszych trendów w technologiach!
Zarejestruj się, by otrzymywać nasz newsletter!

Specjalista od cyberbezpieczeństwa czy nowy w temacie? Na Insecon 2024 każdy znalazł coś dla siebie!

Na takim kongresie nie mogło zabraknąć tematów związanych z rynkiem pracy. Technologie technologiami, ale za każdą z nich stoi jakiś człowiek i zespół. Rosnące zagrożenia związane z cyberprzestępczością sprawiają, iż sektor cyberbezpieczeństwo potrzebuje coraz więcej coraz mądrzejszych ludzi.

Kto się może odnaleźć w tej branży? Niezależnie, czy jesteś specjalistą od cyberbezpieczeństwa, czy osobą nową w temacie, na Insecon 2024 mogłeś odnaleźć coś dla siebie.

Na przykład specjalistka od rekrutacji Monika Sawińska z firmy VectorSynergy wyjaśniała zainteresowanym, jak rozpocząć pracę w dużych instytucjach, na przykład w… NATO.

A co, jeżeli nie czujesz się jeszcze ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC) oferuje wsparcie w rozwoju żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP w właśnie w kompetencjach z tym związanych.

Natomiast zupełni nowicjusze w temacie cybersecurity na pewno zainteresują się projektem Cyfrowy Skaut, który pomaga całym rodzinom zdobyć wiedzę o ochronie danych w sieci!

Autor zdjęcia: Sylwia Błach

Idź do oryginalnego materiału