Były dyrektor w Samsung Electronics oskarżony o kradzież informacji na rzecz Chin

itbiznes.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Samsung


Byłego dyrektora w firmie Samsung Electronics oskarżono o kradzież tajemnic na rzecz chińskiej firmy produkującej układy scalone. Prokuratorzy twierdzą, iż działał on na szkodę bezpieczeństwa gospodarczego kraju.

Korea Południowa jest potęgą w produkcji chipów, ale coraz bardziej czuje na plecach oddech rywalizacji geopolitycznej i ekonomicznej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W zeszłym tygodniu prezydent Yoon Suk Yeol określił klimat w branży chipowej jako „wojnę totalną”.

Oskarżony, który wcześniej pracował również jako wiceprezes w SK Hynix, jest podejrzany o nielegalne pozyskiwanie danych Samsunga w celu zbudowania konkurencyjnej fabryki znajdującej się zaledwie 1,5 km od zakładu koreańskiego giganta w Xian w Chinach – przekazało w oświadczeniu Biuro Prokuratury Rejonowej.

Prokuratorzy ocenili, iż kradzież danych spowodowała straty dla Samsung Electronics wynoszące co najmniej 233 miliony dolarów.

Jest to poważne przestępstwo, które może być poważnym ciosem w nasze bezpieczeństwo gospodarcze i wstrząsnąć podstawami krajowej branży chipowej w czasie nasilającej się konkurencji w produkcji układów scalonych – czytamy dalej w oświadczeniu prokuratury.

Oskarżony, aresztowany w zeszłym miesiącu, zaprzecza zarzutom – powiedział prokurator.

Podejrzany, którego tożsamości nie ujawniono, pracował łącznie 28 lat w południowokoreańskich firmach produkujących układy scalone. Samsung Electronics i SK Hynix odmówiły komentarza.

Próba zbudowania między 2018 a 2019 rokiem nowej fabryki przy użyciu danych wykradzionych z firmy Samsung Electronics zakończyła się niepowodzeniem z powodu problemów z finansowaniem – dodał prokurator.

Samsung nie jest jedyną ofiarą szpiegostwa przemysłowego w kraju

Prokuratorzy oświadczyli też, iż równocześnie oskarżyli jeszcze sześć innych osób, w tym pracownika inspekcji, który podejrzewany jest o ujawnienie planu architektonicznego fabryki półprzewodników Samsunga.

W niedzielę policja poinformowała również, iż aresztowała 77 osób zamieszanych w 35 przypadków szpiegostwa przemysłowego w ramach ogólnokrajowego śledztwa prowadzonego przez ostatnie cztery miesiące.

Stanowczo będziemy się rozprawiać z wszelkimi wyciekami naszej technologii za granicę i mocno zareagujemy na nielegalne pozyskiwanie kluczowych technologii krajowych firm w sektorach półprzewodników, motoryzacji, budowy statków itp. – przekazał przedstawiciel policji w oświadczeniu.

Idź do oryginalnego materiału