Były pracownik Apple oskarżony o kradzież tajemnic technologii pojazdów autonomicznych

itbiznes.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Apple iPhone


Departament Sprawiedliwości USA oskarżył byłego pracownika Apple o kradzież oraz próbę kradzieży tajemnic handlowych swojego pracodawcy. Akt oskarżenia został ujawniony przez sąd federalny w Kalifornii w ramach działań podejmowanych przez agencje rządowe w celu przeciwdziałania „wysiłkom wrogich państw narodowych mającym na celu nielegalne pozyskanie wrażliwej technologii USA w celu wspierania autorytarnych reżimów i łamania praw człowieka”.

Według Departamentu Sprawiedliwości, Weibao Wang został zatrudniony jako inżynier systemu w Apple w 2016 roku, gdzie pracował nad tajnym projektem pojazdów autonomicznych, znanym również jako Projekt Titan. Po 18 miesiącach pracy Wang podjął pracę w chińskiej firmie zajmującej się dokładnie tą samą technologią. Akt oskarżenia twierdzi, iż Wang czekał cztery miesiące, zanim poinformował Apple o swoim odejściu.

Źródło: MacRumors.com

Departament Sprawiedliwości twierdzi, iż po ostatnim dniu pracy Wanga w Apple w 2018 roku firma odkryła, iż „miał on dostęp do dużej ilości poufnych i zastrzeżonych informacji w dniach poprzedzających jego odejście”. Przeszukanie domu Wanga w Mountain View w Kalifornii ujawniło dużą liczbę plików należących do Apple, a tej samej nocy Wang poleciał z San Francisco do Guangzhou (nie miał wykupionego biletu na powrót).

Wang został oskarżony o kradzież oraz próbę kradzieży tajemnic handlowych. Grozi mu do 10 lat więzienia i grzywna w wysokości do 250 000 dolarów za każdy z zarzutów.

Apple nie jest jedyną firmą, którą dotknęły takie problemy

Disruptive Technology Strike Force, działająca pod egidą Departamentu Sprawiedliwości i Departamentu Handlu, wszczęła również dwie sprawy dotyczące „sieci zamówień”, które miały pomagać rosyjskim służbom wojskowym i wywiadowi, oraz sprawę dotyczącą inżyniera oprogramowania, który miał wykradać tajemnice handlowe amerykańskiej firmy na zlecenie chińskiego konkurenta. Piąta sprawa dotyczy chińskiej sieci firm, która miała dostarczyć Iranowi grafit izostatyczny do programu broni jądrowej.

Ochrona wrażliwych amerykańskich technologii, takich jak kod źródłowy „inteligentnego” systemu do samochodów lub elementów wykorzystywanych do opracowywania kryptografii kwantowej, przed nielegalnym przejęciem przez naszych przeciwników, stanowi powód powołania Disruptive Technology Strike Force – powiedział Matthew Axelrod, asystent sekretarza ds. egzekwowania eksportu w Departamencie Handlu.

Działania podjęte przez Strike Force odzwierciedlają naszą podstawową misję, jaką jest ochrona najbardziej wrażliwych technologii naszego kraju przed najbardziej niebezpiecznymi ludźmi na świecie.

Należy pamiętać, iż oskarżenia te są częścią szerszej kampanii walki z nielegalnym pozyskiwaniem wrażliwej technologii przez obce państwa. W ramach tej kampanii Departament Sprawiedliwości i Departament Handlu USA współpracują w celu skutecznego ścigania osób i sieci, które działają na szkodę interesów Stanów Zjednoczonych poprzez kradzież tajemnic handlowych i nielegalne transferowanie technologii.

W świetle tych działań, ważne jest, aby przedsiębiorstwa chroniły swoje tajemnice handlowe i wrażliwe informacje oraz podejmowały odpowiednie środki ostrożności w związku z rekrutacją pracowników. Równocześnie rządy muszą kontynuować współpracę międzynarodową w celu ochrony swoich kluczowych technologii i zapobiegania ich nielegalnemu wykorzystywaniu przez inne kraje.

Przypadek oskarżonego byłego inżyniera Apple stanowi przypomnienie, iż ochrona własności intelektualnej i technologii jest kluczowym elementem dzisiejszej dynamicznej i konkurencyjnej gospodarki, a kooperacja między sektorem publicznym a prywatnym jest niezwykle istotna w tym procesie.

Idź do oryginalnego materiału