ChatGPT zrewolucjonizował świat technologii. Stworzony przez OpenAI i wspierany przez Microsoft rozpoczął nową wojnę między firmami technologicznymi o przywództwo w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ale poza debatami na temat roli ludzkiej pracy oraz mocnych i słabych stron tego zaawansowanego narzędzia do konwersacji, warto zastanowić się nad jednym: czy ChatGPT jest wart zainwestowania w niego?
ChatGPT ma wpływ na przyszłość, ale nie jest kuszący inwestycyjnie?
Jacques-Aurélien Marcireau, współdyrektor ds. akcji w Edmond de Rothschild AM, zwraca uwagę, iż jeżeli chodzi o tą nowinkę technologiczną mamy w tej chwili tylko cztery pewniki.
Po pierwsze, adopcja ChatGPT potrwa dłużej niż oczekiwano. Po drugie, model biznesowy chatbota nie zapewnia poziomów rentowności wymaganych w tej chwili przez inwestorów, więc wydaje się kruchy w obecnym środowisku. Po trzecie, wykorzystanie Big Data będzie przez cały czas miało najważniejsze znaczenie dla przyjęcia technologii Generative AI. I wreszcie, potrzeba przekwalifikowywania pracowników będzie gwałtownie rosła, ponieważ kwestie kapitału ludzkiego pozostaną krytyczne.
ChatGPT ma przestarzały model rozwoju
ChatGPT to prawdopodobnie przyszłość, ale zdaniem ekspertów jego strategia i model rozwoju należą do poprzedniej dekady, charakteryzującej się tanim pieniądzem i rosnącymi rynkami.
ChatGPT jest bezpłatny, a obsługa w tej chwili stanowi ogromny koszt dla OpenAI. „OpenAI musi wydawać ponad miliard dolarów rocznie, aby zaspokoić potrzeby użytkowników Internetu. Do tego musielibyśmy dodać wydatki na badania i rozwój” — mówi Marcireau.
Ustalenie miesięcznej opłaty obniżyłoby koszty, ale w zamian użytkownicy domagaliby się silniejszej ochrony praw autorskich i poważnych wysiłków w walce z dezinformacją.
Big Data przez cały czas atrakcyjnym kierunkiem inwestycji
„ChatGPT pokazał, iż Big Data będzie przez cały czas głównym tematem inwestycyjnym w nadchodzących latach” – powiedział Marcireau.
ChatGPT może mieć zastosowanie w pewnych sektorach gospodarki, jednak jego użycie będzie ograniczone do obszarów o mniejszej liczbie procedur.
„To jest powód, dla którego Generative AI ma trudności z startem w środowisku takim jak projektowanie i symulacja” – wyjaśnia przedstawiciel Edmond de Rothschild AM.
ChatGPT zagrożeniem dla ludzi?
Pojawienie się i szybkie rozpowszechnienie ChatGPT jest wyraźnym przykładem przyspieszonego starzenia się kapitału ludzkiego. Niektórzy analitycy ostrzegają, iż rozwój sztucznej inteligencji może zagrozić zatrudnianiu ludzi.
Nic nie może być dalsze od prawdy, ponieważ jeżeli generatywna sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie, to leży ono w zapotrzebowaniu na wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą.
„Rządy będą musiały dostosować programy szkolne, a firmy przemyśleć na nowo kształcenie zawodowe. Dla tych, którzy są mocno zaangażowani w szkolenie, stanowi to istotną przewagę konkurencyjną, która pozwoli im zapełnić lukę innowacyjną i wzmocnić swoją przewagę”, stwierdza Marcireau.
„Kluczowym wyzwaniem w nadchodzących dziesięcioleciach będzie zaspokojenie potrzeb związanych z przekwalifikowaniem, podniesieniem kwalifikacji i przekwalifikowaniem, przy jednoczesnym pomaganiu ludziom w zarządzaniu nieliniowymi ścieżkami kariery. Być może będziemy musieli choćby zrewidować podstawy nauki szkolnej” – podsumowuje ekspert.