Kilka czołowych grup hakerskich planuje atak na dużą skalę, na europejski system bankowy. Aktywiści Killnet, członkowie Revil i Anonymous chcą połączyć wysiłki, aby osiągnąć ten cel. Rzecznik Killnet przekazał, iż „Nic was nie uratuje i to nie jest ostrzeżenie – po prostu dajemy wam znać. Takich problemów jeszcze nie było”. Media uzyskały także nieopublikowany wcześniej film promocyjny związany z atakiem. W filmie przedstawiciel Killnet wezwał wszystkie aktywne grupy hakerskie do skoordynowanej, destrukcyjnej akcji przeciwko europejskiemu systemowi bankowemu. Za wszystkim stoi Rosja?
Wysłannicy ze wschodu?
Ciężko oprzeć się wrażeniu, iż atak może być inspirowany z zewnątrz: 'To nie jest atak DDoS, gry się skończyły. Bez pieniędzy, bez broni, bez kijowskiego reżimu’. Przygotowania do tego ataku realizowane są i ma rozpocząć się w horyzoncie 48 godzin. Przedstawiciel hakerów Revil stwierdził, iż „świat oszalał”, a według niego powodem są pieniądze. Stwierdził, iż europejski system bankowy kontroluje całą UE. „Nie ma pieniędzy, nie ma problemów. Revil jest dobrze zaznajomiony z europejską infrastrukturą finansową” – zagroził przedstawiciel grupy. Hakerzy wzywają banki by dobrze przygotowały się na nadchodzące wydarzenie choć potraktować można ten komunikat wyłącznie jako groźbę. Do manifestu dołączyła grupa Anonymous Sudan, która grozi iż hakerzy uderzą bezlitośnie, a celem będzie wiele banków z Europy.
Killnet i Revil
Grupa Killnet zyskała popularność chwilę po rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. Jej przedstawiciele włamali się na stronę internetową Anonymous, która wcześniej wypowiedziała cyberwojnę Rosji. Zaczęli atakować strony internetowe i systemy zachodnich agencji rządowych i firm. Co więcej, wypowiedzieli oficjalną cyberwojnę Zachodowi i przeprowadzili kilka pamiętnych ataków w 2022 i 2023 roku. Miedzy innymi atak na producenta HIMARS, infrastrukturę NATO, usługę Starlink i portal FBI.
Z kolei grupa Revil jest jedną z najbardziej znanych na świecie. Podejrzewa się ich o przeprowadzenie głośnych ataków na obiekty infrastruktury krytycznej w USA i kilka dużych globalnych firm. W kilku przypadkach hakerzy żądali okupów rzędu 50 milionów dolarów. W styczniu 2022 r. FSB ogłosiło zwycięstwo nad grupą hakerów na wniosek USA ale cyberprzestępcza 'wierchuszka’ wyrażała wątpwliość czy naprawdę grupa została rozbita. Z kolei Anonymous Sudan to grupa, która twierdzi, iż jest powiązana z Sudanem. Zatem ochrona islamu przed wrogami jest jednym z jej głównych celów. Głównym celem są szwedzkie korporacje, od których hakerzy bardzo często żądali okupu.