Firma Check Point Software Technologies, specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego, ogłosiła współpracę z Intel Corporation. Rozwiązanie Check Point Quantum IoT Protect zostanie udostępnione w ramach nowej platformy Intela dla programistów urządzeń IoT – Intel® Pathfinder dla RISC-V, pozwalając na łatwą integrację cyberbezpieczeństwa bez wpływu na wydajność produktów. Zatem włączając Check Point Quantum IoT Protect na platformie Intel Pathfinder, producenci urządzeń IoT będą mogli zintegrować najnowocześniejsze zabezpieczenia już na początku cyklu życia produktu.
Ochrona będzie zapewniania dzięki tzw. Nano Agent: to zaprojektowane oprogramowanie w celu identyfikowania i zapobiegania atakom w czasie rzeczywistym, choćby w przypadku podatności zero-day.
Tradycyjnie, kwestia cyberbezpieczeństwa była wtórną refleksją w procesie projektowania urządzeń IoT, takich jak kamery IP, routery, systemy HVAC czy urządzenia medyczne. Dzieje się tak, ponieważ mają one zwykle ograniczoną moc obliczeniową i pamięć masową, pozostawiając kilka miejsca na tradycyjne oprogramowanie zabezpieczające.
Urządzenia IoT obsługują również starsze systemy operacyjne, których nie można załatać, używają słabych lub domyślnych haseł i nie są monitorowane pod kątem naruszeń bezpieczeństwa. Niestety cyberprzestępcy traktują te podatne na ataki urządzenia jako punkt wejścia do sieci korporacyjnych, gdzie mogą uzyskać dostęp do wrażliwej własności intelektualnej i danych dzięki złośliwego systemu i systemu ransomware.