Cisco: Nie duże, ale mało wyrafinowane przestępstwa, stanowią większość naruszeń bezpieczeństwa

avlab.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Cisco: Nie duże, lecz mało wyrafinowane przestępstwa, stanowią większość naruszeń bezpieczeństwa


Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa skupiają się zwykle na największych, najbardziej spektakularnych przypadkach ataków. Jednak jak przekonują eksperci Cisco Talos, większość naruszeń bezpieczeństwa to stosunkowo drobne, mało wyrafinowane przestępstwa, gdzie atakujący wykorzystują brak uwagi użytkowników i wzrost popularności pracy zdalnej. Ich skala jest jednak duża, gdyż wbrew powszechnej opinii, aby zostać cyberprzestępcą nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy.

W 2021 roku Internet Crime Complaint Center (IC3), wydział FBI zajmujący się analizą zgłoszeń naruszeń cyberbezpieczeństwa, otrzymał ponad 847 tysięcy zawiadomień. Oznacza to niemal dwukrotny wzrost względem 2019 r., kiedy zgłoszonych cyberincydentów było ok. 467 tys.

Zdaniem ekspertów Cisco Talos jest on ściśle związany z wybuchem pandemii i masowym przejściem na model pracy i nauki zdalnej, co ułatwiło zadanie osobom chcącym dokonywać przestępstw w przestrzeni cyfrowej. Warto dodać, iż zgłaszane zdarzenia wiązały się ze średnią stratą ok. 8 tys. USD.

Cyberprzestępcy ze telefonem

W przeszłości cyberprzestępczość była postrzegana jako domena białych kołnierzyków. Trzeba było posiadać odpowiednią wiedzę, umiejętności i sprzęt. Teraz technologia stała się na tyle integralną częścią naszego życia, iż ​​każdy, kto posiada telefon, może spróbować swoich sił jako cyberprzestępca. Rozwój kryptowalut i związana z tym anonimowość zwracają uwagę osób, które wcześniej popełniały bardziej tradycyjne przestępstwa. w tej chwili nie muszą oni wychodzić na ulicę, aby gwałtownie się wzbogać, a jednocześnie ryzyko wpadki znacznie maleje.

Cyberprzestępcy mogą działać na dwa sposoby – aktywnie gromadzić dane, co może wymagać szczególnej wiedzy w zakresie technologii, łamania zabezpieczeń i mechanizmów działania złośliwego systemu lub po prostu kupić potrzebne im informacje.

Istnieje wiele forów, na których cyberprzestępcy mogą pozyskiwać skradzione dane, w tym nazwiska, adresy, numery ubezpieczenia społecznego i inne istotne informacje umożliwiające popełnienie oszustwa lub kradzieży tożsamości.

Nick Biasini Ekspert z Cisco Talos.

Kradzież tożsamości zamiast handlu narkotykami

W miarę jak coraz więcej przestępców angażuje się w działania w przestrzeni cyfrowej, zmniejszeniu powinna ulec liczba innych rodzajów łamania prawa. Jednak nie wszystkie nielegalne działania są sobie równe, a wyzwaniem staje się jak je porównać.

Eksperci Computer Security Incident Response Team (CSIRT) z firmy Cisco zaczęli przyglądać się rodzajom przestępstw, które są powszechnie ścigane w Ameryce i skupili się na tych związanych z narkotykami.

Jak wynika z danych policji nowojorskiej (NYPD), liczba przestępstw narkotykowych w ciągu ostatnich ośmiu lat znacząco spadła. Zdaniem specjalistów z Cisco Talos uliczne gangi porzucają tradycyjne formy łamania prawa na rzecz nielegalnych działań w cyberprzestrzeni. Odchodzą od narkotyków i dokonują oszustw online.

Małe cyberataki nikną w tłumie

Jak zauważają eksperci Cisco Talos, atakujący decydują się na dokonywanie oszustw na stosunkowo małe kwoty, gdyż dzięki temu zwiększają szansę, iż nie zostaną złapani.

Z perspektywy cyberprzestępcy o wiele łatwiej i bezpieczniej jest wykorzystać skradzioną kartę kredytową i np. kupić kartę podarunkową o wartości 500 USD w dużym, sieciowym sklepie niż prać skradzione 10 000 USD w podobny sposób. Im większa skala ataku, tym większe prawdopodobieństwo wzbudzenia zainteresowania ze strony organów ścigania.

Tymczasem cyberprzestępcy chcą za wszelką cenę pozostać niezauważeni, niknąc w tłumie wysłanych wiadomości, autoryzacji i transakcji dokonywanych online. Bacznie obserwują trendy i aktywnie szukają nowych możliwości zarobku.

Doskonały przykład stanowi pandemia, podczas której cyberprzestępcy dokonywali oszustw związanych z funduszami pomocowymi na COVID-19 i zasiłkami dla bezrobotnych. W wielu przypadkach nie wymagało to specjalistycznej wiedzy z zakresu nowych technologii.

Idź do oryginalnego materiału