Co zamiast Windows 8.1 od stycznia 2023? Może Linux?

avlab.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Co zamiast Windows 8.1 od stycznia 2023? Może Linux?


Już 10 stycznia 2023 roku Microsoft zakończy wsparcie dla wydanego po raz pierwszy w 2013 roku systemu Windows 8.1. Urządzania z tym systemem przestaną otrzymywać aktualizacje, co zwiększy ryzyko ataku na środowisko pracy. Prawdopodobnie w dalszej perspektywie również wydawcy systemu przestaną utrzymywać kompatybilność z Windows 8.1, co może oznaczać jeszcze mniejszą jego użyteczność.

Rozwiązaniem jest oczywiście migracja na Windows 10 ze wsparciem do 14 października 2025 lub Windows 11. Warto jednak zaznaczyć, iż bezpłatna aktualizacja z Windows 8.1 nie jest możliwa i konieczna będzie wymiana sprzętu albo czysta instalacja, o ile urządzenie spełnia minimalne wymagania:

Windows 8.1 – koniec wsparcia technicznego i aktualizacji

Microsoft słusznie podaje, iż urządzenia kompatybilne z Windows 8.1 powstały prawie 10 lat temu, stąd nie wszystkie wymagania mogą być spełnione. Przede wszystkim Windows 11 nie obsługuje architektury 32-bit. W związku z tym decyzja o zakupie nowego urządzania może być uzasadniona. Systemy Windows 10 i Windows 11 są preinstalowane na większości komputerów dostępnych w sprzedaży, więc kwestie związane z instalacją nie muszą nas wtedy interesować. W przypadku powodzenia aktualizacji z Windows 8.1 do 11, dane użytkownika pozostają i są dostępne wraz z nową wersją systemu. Natomiast w przypadku czystej instalacji, dane powinniśmy skopiować na inne, bezpieczne miejsce i przywrócić np. z dysku w chmurze OneDrive. Oczywiście warto wykonać ten krok także przed każdą „większą” aktualizacją, ponieważ nie ma pewności, czy wszystko podczas tego procesu zadziała.

Łatwo zainstaluj Windows 11

Etap instalacji systemu Windows jest bardzo łatwy. Po zakończeniu pierwszego etapu system uruchomi się ponownie w celu wstępnej konfiguracji. Domyślnie będzie próbował powiązać konto użytkownika z kontem Microsoft. Można jednak obejść ten wymóg. Wystarczy, aby urządzenie nie było połączone z siecią. W Windows 11 musimy dodatkowo uruchomić skrótem Shift+F10 Wiersz Polecenia i wykonać OOBE\BYPASSNRO. System uruchomi się ponownie i będzie można wybrać kontynuację bez połączenia sieciowego. Wtedy zostanie utworzone lokalne konto systemowe. Następnie można dodać nowe konto z normalnymi uprawnieniami.

Linux Mint / Ubuntu, zamiast Windows 8.1?

Istnieje jeszcze jedna opcja, czyli instalacja wybranej dystrybucji systemu Linux. Ciężko określić idealną dystrybucję dla wszystkich. jeżeli zależy Ci na prostocie całości obsługi, to rekomenduję instalację Ubuntu lub Linux Mint. Te dwa systemy są najbardziej przystępne w obsłudze, również pod względem środowisk graficznych. Główną przeszkodą może być brak wsparcia dla niektórych popularnych programów, które są pisane wyłącznie dla Windows np. Office 365. Tutaj pewnym rozwiązaniem może być skorzystanie z maszyny wirtualnej z Windows i uruchomienie programu w odizolowanym środowisku.

Ponadto Linux będzie problematyczny w sieciach firmowych, gdzie ważna jest centralizacja zarządzania. Kwestię zarządzania użytkownikami całkiem dobrze rozwiązuje FreeIPA, ale wciąż brakuje kompleksowych rozwiązań podobnych do Active Directory (warto tu odnotować komercyjne narzędzia typu Red Hat Satellite), gdzie z jednego miejsca możemy zarządzać wieloma aspektami całego ekosystemu.

Idź do oryginalnego materiału