Codesys… czym jest? Dlaczego powinieneś go znać?!

controlbyte.pl 1 rok temu

W dzisiejszych czasach nieśledzenie nowinek technologicznych może wykluczyć Cię z branży w ciągu 2-3 lat.

Każdy automatyk powinien być na bieżąco z wszystkimi nowymi systemami, które pojawiają się na rynku!

Mając dokładne rozpoznanie rynku, jesteś w stanie zaproponować swojemu klientowi optymalne rozwiązanie pod względem funkcjonalności i ceny! Daje Ci to przewagę w stosunku do konkurencji, która swój system bez zmian stosuje od 15 lat!

Takim systemem, który może dać Ci przewagę na rynku automatyki jest Codesys!

Czym jest Codesys? W kilu słowach…

CODESYS to zaawansowane oprogramowanie programistyczne stosowane do programowania sterowników PLC (Programmable Logic Controller). Jest to kompleksowe środowisko, które zawiera zarówno środowisko programistyczne (IDE – Integrated Development Environment), jak i środowisko uruchomieniowe (Runtime).

IDE CODESYS zapewnia programistom intuicyjne i efektywne narzędzia do tworzenia aplikacji sterujących. Daje dostęp do różnorodnych funkcji, takich jak edytor kodu, debugger, narzędzia do tworzenia interfejsów użytkownika i wiele innych. Dzięki temu programiści mogą łatwo projektować, testować i rozwijać swoje aplikacje.

Runtime CODESYS jest środowiskiem uruchomieniowym, które jest instalowane na sterownikach PLC. To właśnie w tym środowisku uruchamiane są aplikacje stworzone w IDE CODESYS. Runtime odpowiada za interpretację i wykonywanie kodu sterującego oraz zapewnienie komunikacji z innymi urządzeniami w systemie.

Dlaczego Codesys w ostatnich latach stał się taki popularny?

CODESYS jest popularnym oprogramowaniem, które zostało zaadoptowane przez wiele firm produkujących sterowniki PLC. Oto kilka przykładów takich firm:

 • Phoenix Contact
 • Eaton
 • Festo
 • Lenze
 • Delta
 • Weintek
 • Beckhoff Automation:
 • WAGO Kontakttechnik
 • Bosch Rexroth
 • Turck
 • i wiele więcej…

Pełną listę znajdziesz tutaj: https://www.codesys.com/the-system/codesys-inside.html

Dlaczego światowi producenci automatyki zdecydowali się produkować sterowniki PLC oparte na Codesys?

Siemens wprowadził na rynek swoje pierwsze sterowniki PLC w latach 70. XX wieku, rozpoczynając tym samym rewolucję w dziedzinie sterowania i automatyzacji przemysłowej. Rozwija swoją platformę programistyczną i hardware od długiego czasu.

Wiele firm chcę dołączyć do grona producentów sterowników PLC, wprowadzając ten sprzęt do swojej oferty. Nie jest to jednak łatwe zadanie!

Dlatego zdecydowali się wykorzystać Codesys jako platformę programistyczną i Runtime dla swoich produktów. Dzięki temu mogą zaoszczędzić 15 lat rozwoju (w bólach) swojej własnej platformy i oprogramowania!

CODESYS to elastyczne podejście do programowania

CODESYS obsługuje różne języki programowania, takie jak:

 • Ladder Diagram (LD) (norma IEC 61131-3)
 • Structured Text (ST) (norma IEC 61131-3)
 • Function Block Diagram (FBD) (norma IEC 61131-3)
 • Instruction List (IL) (norma IEC 61131-3)
 • Sequential Function Chart (SFC) (norma IEC 61131-3)
 • C/C++
 • Python.

Otwartość na różne języki programowania daje programistom większą elastyczność i umożliwia wykorzystanie preferowanych narzędzi i technik.

Przykłady zastosowania Codesys w różnych systemach automatyki

WAGO, Beckhoff – automatyka budynkowa

Sterowniki PLC od Beckhoff i Wago są często wykorzystywane w automatyce budynkowej, oferując szerokie możliwości sterowania systemami HVAC, oświetleniem, zabezpieczeniami i innymi aspektami infrastruktury budynków. Obie marki są uznane za liderów w tej dziedzinie, dostarczając wydajne i niezawodne rozwiązania dla automatyki budynkowej.

Lenze – sterownik motion w automatyce przemysłowej

Sterownik Lenze c550

Lenze to renomowana firma specjalizująca się w dziedzinie automatyki przemysłowej i napędów elektrycznych. Od ponad 70 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania dla różnych sektorów przemysłu, w tym motory, falowniki, przekładnie i sterowniki.

Od pewnego czasu Lenze posiada w swojej ofercie wysokowydajne sterowniki ruchu. Sterowniki Lenze programuje się dzięki systemu PLC Designer, które jest nakładką na środowisko Codesys. Znasz środowisko Codesys – strerowniki Lenze zaprogramujesz bez problemów!

Delta – sterowniki ruchu

Delta AX-300

Procesor ruchu serii AX-3 adaptuje platformę CODESYS i obsługuje zarówno aplikacje do kontroli ruchu, jak i logiki. Posiada wiele portów komunikacyjnych oraz interfejs kontroli ruchu EtherCAT na pokładzie. Oferuje również bloki funkcji kontroli ruchu zgodne z międzynarodowymi standardami i obsługuje od 8 do 32 osi ruchu oraz od 4 do 64 osi kontroli punkt-do-punkt, co znajduje szerokie zastosowanie w maszynach do automatyzacji w przemyśle stolarskim, pakującym, drukarskim, etykietującym, tekstylnym i farmaceutycznym. Maszyny stosowane w przemyśle stolarskim, pakującym, drukarskim, tekstylnym i farmaceutycznym.

Weintek – panele HMI z wbudowaną funkcją PLC w Codesys

Weintek panel cMT3092X
Sterownik cMT-CTRL01

cMT3092X + CODESYS to innowacyjne rozwiązanie, które łączy wydajny panel HMI z serii cMT oraz programowalny sterownik PLC w CODESYS, zgodny z międzynarodowym standardem IEC 61131-3.

To połączenie tworzy nową generację rozwiązań, zapewniając bardziej zintegrowaną i elastyczną architekturę aplikacji. Wraz z modułami wejść/wyjść serii iR system ten tworzy kompletne rozwiązanie dla Twojej maszyny.

Jeżeli nie chcesz integorwać funkcji PLC w HMI, wybierz sterownik cMT-CTRL01 – klasyczne rozwiązanie!

Festo – nie tylko pneumatyka

Festo CPX-E

CPX-E został zaprojektowany do użytku jako kontroler główny i kontroler ruchu EtherCAT w obudowie IP20 lub jako kompaktowe i w przystępnej cenie zdalne wejścia/wyjścia.

Nowoczesny system sterowania o wysokiej wydajności

Interfejsy magistrałowe, EtherCAT® master, interfejsy slave magistrałowe, PROFINET, EtherNet/IP, PROFIBUS, moduły cyfrowego wejścia EtherCAT (16DI), moduły cyfrowego wyjścia (8DO/0.5A)

Moduły wejścia analogowego (prąd, napięcie), moduły wyjścia analogowego (prąd, napięcie)

Nowoczesne programowanie z wykorzystaniem CoDeSys V3 według normy IEC 61131-3

Integracja funkcji SoftMotion (SoftMotion)

Ciekawostka – GCAN – budżetowy sterownik na rynek chiński

GCAN to chiński producent sterowników PLC, który działa na rynku od 2012 roku. Jego oferta obejmuje trzy jednostki CPU, które są sterownikami modułowymi. Te jednostki CPU są wyposażone w oprogramowanie Runtime Codesys.

Idź do oryginalnego materiału