Rosnące zapotrzebowanie na moc dla rozbudowywanych centrów danych i infrastruktury sztucznej inteligencji skłoniło amerykański rząd do podpisania z Constellation Energy kontraktów na dostawy energii z elektrowni jądrowych o wartości przekraczającej miliard dolarów. Umowa obejmuje ponad 13 agencji federalnych,
Firma Constellation Energy zawarła wieloletnie porozumienie z amerykańską General Services Administration (GSA) na dostarczanie energii z elektrowni jądrowych dla ponad 13 agencji federalnych. Wartość kontraktów przekracza miliard dolarów, a umowa zakłada dostawę ponad miliona megawatogodzin (MWh) rocznie począwszy od tego roku.
W ramach tych działań spółka Constellation podejmie inwestycje zwiększające moce produkcyjne i pozwalające na wydłużenie okresu funkcjonowania istniejących reaktorów jądrowych. Dodatkowo energia zostanie wykorzystana w projektach mających na celu wdrożenie oszczędności i modernizację infrastruktury energetycznej w pięciu należących do GSA obiektach w rejonie Waszyngtonu. Modernizacja obejmie m.in. instalację oświetlenia LED i nowoczesnych systemów HVAC.
Według prezesa i dyrektora generalnego Constellation Joe Domingueza, dotychczas pomijana w wielu planach zrównoważonego rozwoju energia jądrowa zaczyna być postrzegana jako najważniejszy element dekarbonizacji i zabezpieczenia energetycznego.
„Dzięki tej umowie rząd Stanów Zjednoczonych dołącza do Microsoftu i innych podmiotów, wspierając dalsze inwestycje w niezawodną energię jądrową, która pozwoli nam przedłużać licencje na najważniejsze obiekty” – powiedział Dominguez.
GSA podkreśla, iż dziesięcioletni kontrakt da agencjom stabilność budżetową, chroniąc je przed nagłymi wzrostami cen energii.
„To historyczne zamówienie gwarantuje konkurencyjną cenowo i niezawodną dostawę energii jądrowej w perspektywie dziesięciu lat, przyspieszając naszą drogę ku neutralności klimatycznej i jednocześnie zapewniając ochronę podatnikom” – stwierdziła administrator GSA Robin Carnahan.
Wzrost zapotrzebowania na energię w centrach danych – zwłaszcza tych obsługujących zaawansowane modele sztucznej inteligencji – jest jednym z powodów rosnącego zainteresowania reaktorami jądrowymi. Oprócz Microsoftu, który zapowiedział inwestycje w wysokości 80 miliardów dolarów w infrastrukturę AI, Amazon i Oracle również rozważają włączenie energii atomowej do zasilania swoich przyszłych centrów danych.