W dniu 28 stycznia 2025 roku w Legionowie odbyło się pierwsze posiedzenie Cyber Rady Akademickiej. Posiedzenie Rady otworzył Generał Karol Molenda, który przywitał wszystkich uczestników i podkreślił znaczenie tej inicjatywy dla rozwoju cyberbezpieczeństwa.
Czym zajmuje się Cyber Rada Akademicka?
Cyber Rada Akademicka to nie tylko prestiżowe grono studentów, ale przede wszystkim aktywny zespół pracujący na rzecz rozwoju i promocji cyberbezpieczeństwa w środowisku akademickim.
Ponadto Cyber Rada Akademicka będzie miała możliwość wsparcia DKWOC w edukacji i budowie świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród społeczności akademickiej w całej Polsce, a także pomoże w inspirowaniu studentów do działań na rzecz cyberbezpieczeństwa.
Jakie zadania wykonuje DKWOC?
Kluczowymi zadaniami DKWOC jest zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego całego resortu, prowadzenie badań projektowanie, budowa, wdrażanie, użytkowanie oraz ochrona narodowych technologii kryptologicznych czy wytwarzanie nowych produktów dla państwa przez zespolenie potencjału naukowego i przemysłowego w obszarze zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych.
Przeczytaj także: realizowane są coroczne ćwiczenia cyberwojsk! >>
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni prowadzi też działalność naukowo-edukacyjną, wdrożeniową, badawczo-rozwojową i opiniodawczą. Eksperci DKWOC opracowują nowoczesne metody wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektują rozwiązania do ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwijają też własne metody i urządzenia kryptograficzne.
Zadaniem DKWOC jest też zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zespołu CSIRT MON (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego). CSIRT MON monitorując sieci resortu obrony narodowej w trybie 24/7 realizuje obronę pasywną polskiej cyberprzestrzeni.
Źródło: DKWOC