Sztuczna inteligencja nie stanowi już nowinki technicznej, o której rozmawia się wyłącznie w sferze science-fiction. Stosowana jest już nie tylko przez naukowców, ale coraz częściej przenika do naszego codziennego życia. Aby więc w sposób wiarygodny, pewny i godny zaufania można było ją wykorzystywać na szeroką skalę, niezbędna jest dyskusja o jej bezpieczeństwie.
W Unii Europejskiej prace nad AI Actem, regulacją przede wszystkim systemów AI wysokiego ryzyka, weszły w decydującą fazę. Jednak rozstrzygnięcie tego, jakimi zasadami kierować się przy budowie tych systemów, jakie podatności mogą występować w nich występować czy jakie konsekwencje może mieć ich wykorzystanie przez przestępców, znacząco przekracza granice aktów prawnych.
Aby przybliżyć część dylematów związanych z bezpieczeństwem sztucznej inteligencji przedstawiamy pracę zbiorową, która powstała pod okiem zespołu CyberPolicy. „Cyberbezpieczeństwo AI. AI w cyberbezpieczeństwie” to efekt prac ekspertów zarówno z NASK, jak i reprezentujących środowiska naukowe, prawnicze czy administracyjne, co zapewnia nie tylko wysoki poziom merytoryczny publikacji, ale także wszechstronne podejście do tematu.
Zapraszamy do lektury.
Zespół CyberPolicy