Czego nauczy Cię kodowanie (oprócz kodowania)

wakeupandcode.pl 6 lat temu

Jesień to czas na planowanie i naukę nowych rzeczy. Jedną z umiejętności, które chcesz posiąść, może być kodowanie. Zastanawiasz się, czego nauczy Cię kodowanie oprócz samego kodowania? Dowiesz się tego w dzisiejszym artykule!

Programowanie staje się jedną z niezbędnych umiejętności we współczesnym świecie. Nie mam tu na myśli tylko programistów, ale wszystkie osoby, które w różnych momentach życia stykają się z kodowaniem. To może być jakieś niecodziennie zadanie w pracy, może próba stworzenia swojej strony internetowej, a może pomoc dziecku w zadaniu z zajęć z programowania, które miało w szkole. Warto wiedzieć, iż oprócz samej umiejętności kodowania w danym języku, programowanie zapewnia nam też szereg innych benefitów. I to takich, które możemy wykorzystać w przeróżnych obszarach życia. O czym mówię? Już tłumaczę!

Cierpliwość

Kodowanie uczy cierpliwości. Nie skłamię, jeżeli powiem, iż jest to czynność momentami mozolna i męcząca. Szczególnie, gdy kręcimy się w kółko i nie możemy wpaść na odpowiednie rozwiązanie. Lub gdy kod nie działa, a nam się wydaje, iż działać powinien. I trzeba szukać, co jest w nim nie tak. To uczy cierpliwości. Ja na początku miałam duży problem z tym, żeby zrozumieć, iż nie należy się w takim momencie denerwować. To po prostu urok kodowania. Często kod nie działa, choćby częściej niż działa i trzeba się do tego przyzwyczaić. I powoli rozgryzać, co może być nie tak.

Logiczne myślenie

Tego tłumaczyć chyba nie muszę. Programowanie świetnie ćwiczy logiczne myślenie. Lubicie rozwiązywanie zagadek matematycznych albo testów na inteligencję? Spodoba Wam się programowanie! Tu trzeba kombinować, szukać nowych ścieżek i nie bać się tego, iż nie wyjdzie. Ba, pewnie od razu nie wyjdzie, ale logiczne myślenie zapewnia nam kolejne pomysły na rozwiązania. I trzeba je tylko wypróbować!

Eksperymentowanie

Ten punkt poniekąd łączy się z powyższym, ale co chcę tu podkreślić to umiejętność sięgania po niestandardowe rozwiązania. Tak, tak, chodzi mi o to często pojawiające się z ogłoszeniach o pracę stwierdzenie myślenie “out of the box”. Czasem pomysł wydaje się dziwny lub szalony, ale działa. I wtedy zaczynamy zastanawiać się, czy możemy wdrożyć coś tak szalonego, a może da się z tego wyciągnąć jakiś mały element i zaimplementować w bardziej standardowym rozwiązaniu. Ja na początku bardzo bałam się, iż mój kod nie będzie działał. Jak raz wyszło mi rozwiązanie jakiegoś zadania, kolejne robiłam podobnie. Dopiero z czasem nauczyłam się, iż właśnie próbując czegoś nowego uczę się najwięcej. I do tego sprawia mi to ogromną frajdę! Spróbujcie sami

Przyjmowanie krytyki

Bardzo przydatna umiejętność, której nauka przychodzi trudno. Pierwsze code review to była dla nie trauma. Nie mogłam zrozumieć, dlaczego ktoś krytykuje mój kod, skoro on przecież działa i robi to, co powinien! A tu okazało się, iż kod nie tylko ma robić to, co powinien, ale także być łatwy w utrzymaniu, przejrzysty, bez zbędnych powtórzeń, zgodny z konwencjami panującymi w danym projekcie… Sporo tego. Umiejętność przyjmowania krytyki, ale też wytłumaczenia, dlaczego z tą krytyką się nie zgadzamy, są w kodowaniu bardzo ważne. I mocno uczą, iż nie jesteśmy swoim kodem i czasem warto stanąć obok i zastanowić się, czy gdyby to nie był nasz kod, też tak bezkrytycznie byśmy na niego spojrzeli. Założę się, iż wtedy sami przyczepilibyście się do kilku spraw.

Tłumaczenie swojego toku myślenia

Moim zdaniem bardzo istotny punkt. Jedno to umieć coś zrobić, ale drugie – umieć to komuś wytłumaczyć. Często w code review albo po prostu przy pracy nad danym rozwiązaniem, musimy je komuś przedstawić. Super jest prześledzić swój własny tok myślenia wypowiadając na głos kolejne kroki. Myślicie, iż to zdarza się tylko osobom, które już pracują jako programiści, a Wy dopiero uczycie się w domowym zaciszu? Nic straconego! Po to właśnie są gumowe kaczki. Opowiedzcie kaczce, co robi Wasz kod, krok po kroku. Dzięki temu sami lepiej go zrozumiecie, zweryfikujecie, czy faktycznie robi to, o co Wam chodziło, a do tego poćwiczycie tłumaczenie komuś innemu swojego toku myślenia. Same plusy!

Łączenie kropek

Co kryje się pod tym enigmatycznym “łączeniem kropek”? Otóż chodzi mi tutaj o znajdywanie powiązań między elementami, które pozornie są różnie. Kodowanie uczy budowania rozwiązań, które są uniwersalne i możemy ich użyć w kodzie do więcej niż jednej rzeczy. Gdy wydaje nam się, iż tu koniecznie potrzeba dwóch różnych funkcji, nagle może nam wpaść do głowy rozwiazanie, które wymaga tylko jednej funkcji, ale z różnymi argumentami. Łączenie kropek to też dla mnie umiejętność wykorzystania tego, o czym przeczytaliśmy w książce czy zobaczyliśmy w jakimś kursie w naszym aktualnym kodzie. Czyli znajdowanie punktów wspólnych i łączenie ich tak, by kod był uniwersalny i przejrzysty.

Jestem pewna, iż wszystkie te umiejętności przydadzą Wam się nie tylko podczas kodowania! Jest coś, co dorzucilibyście do tej listy? Podzielcie się w komentarzu!

Przypominam, iż już niedługo (a dokładniej około połowy października) rusza mój nowy projekt pt. Projekt: Zmiana branży. Jego częscią jest mój nowy kurs online, którego kulisy powstawania Wam przedstawię, ale poza tym zaplanowałam mnóstwo fajnych inicjatyw! Między innymi live’y na moim kanale na YouTube, gdzie porozmawiam o zmianie branży m.in. z doradcą zawodowym, nauczycielką angielskiego czy dziewczynami, które zmieniły branżę na urlopie macierzyńskim! Będzie się działo! Jak chcecie być na bieżąco z projektem, koniecznie zapiszcie się na tę listę. Ruszamy już niedługo!

Idź do oryginalnego materiału